Skip to content

Mit mér, hol szabad száguldani és mikor bírságolnak? – minden, amit az új traffipax-rendszerről tudni akart

Mit mér, hol szabad száguldani és mikor bírságolnak?  – minden, amit az új traffipax-rendszerről tudni akart

Mit mér, hol szabad száguldani és mikor bírságolnak? – minden, amit az új traffipax-rendszerről tudni akart© Technológia: Mandiner.hu

A napokban sokakat foglalkoztattak a sebességmérő kamerákkal kapcsolatos sajtóhírek azt követően, hogy megszűnt a traffipaxok esetében korábban alkalmazott tűréshatár. A rendőrség pedig nagy erőkkel fejleszt: épp most mutatták be az új TraffiCapture TC-108 rendszert, amelyből mintegy negyven kerül országszerte a rendőrautókba. Az eszközökben amerikai lézertechnológia működik, a sebességmérés mellett szimpla videófelvételre is képesek (a gyorshajtásokról eleve készül mozgókép és fotó a mérés mellett), és természetesen van rajtuk GPS-es térkép is. 230 méteres távolságból is hibátlanul olvassa le a járművek rendszámát és méri meg sebességüket. Óberling József, az ORFK Közlekedésrendészeti Főosztályának vezetője szerint „ez a ma elérhető technika csúcsa, amely három tized másodpercenként ezer mérést képes végezni, ennek az átlaga a mért és kijelzett adat”. Júniustól már számítani kell arra, hogy ezek a gépek mérik a sebességünket. Ezeken felül idén már 94-re emelkedik országszerte a trükkös sebességmérőnek nevezett Trafiboxok száma, néhány hete 48 új dobozt helyeztek ki az utak mentén.

A technikai fejlesztéseken túl pedig a jogszabályi környezet változása is arra ösztönözheti a sofőröket, hogy az eddigieknél következetesebben tartsák be a sebességhatárokat, május elsejétől a sebességellenőrzéssel érintett jármű esetében a jogilag elfogadott sebesség ugyanis az az érték, amelyet a hitelesített sebességmérő mért. Míg korábban volt egy bizonyos érték, amelyet egyfajta hibahatárként könyveltek el, s így nem szankcionálták a (visszafogott) gyorshajtást, a változás következményeként

megszűnt a kiskapu, szabályos kell vezetni.

Az Országos Rendőr-főkapitányság tájékoztatója szerint egyébként a korábbi gyakorlatot a több tíz évvel ezelőtt használt eszközök mérési pontatlanságai miatt alkalmazta a rendőrség, hiszen azok esetében még előfordulhatott olyan mértékű eltérés, ami ezt indokolta. Hangsúlyozzák, mindebből semmit sem tapasztalnak majd azok, akik szabályosan közlekednek.

Régen volt – hogy is volt?

Hogy értsük, mi változott pontosan, a rendőrség által közreadott példájával illusztráljuk a helyzetet. Lássuk, mit történt, valakit lakott területen belül 52 km/órás sebességgel mérnek be! Május elseje előtt a rendőrség az 52 km/óra mért értékből következetesen levonta a 3 km/óra hibahatárt, az így kapott 49 km/óra megállapított sebesség alapján pedig megállapította, hogy hősünk nem követett el szabálysértést. Ma azonban a mért sebességen – a sokkal precízebb készülékek és a fenti jogszabálymódosítás miatt – nem változtatnak, ezért a járművezetővel szemben szabálysértés miatt máris jöhet az intézkedés.

Ha a (túlságosan) lelkes sofőr autópályán haladva 130 km/órás megengedett sebességnél 151 km/órával kerül a kamera látószögébe, azt áprilisban még simán megúszhatta: a 151 km/óra sebességből levontak 3%-ot (április 30-ig úgy számoltak, hogy 100km/h sebességig 3km/h-t vontak le a megállapított sebességből, e fölött pedig 3 százalékot), így 146.5 km/óra volt a jármű hivatalos sebessége. Ez a túllépés pedig, ha nem állították meg a sofőrt, nem volt szankcionálható. Májustól viszont a 151 km/óra sebesség pontosan annyi, amennyi, így ez a gyorshajtás már megállítás nélkül is bírságolandó az objektív felelősség alapján. Ráadásul

30.000 forintos csekkre számíthat a renitens autós

ebben az esetben.

A kijelző nem hazudik

A rendőrség arra is felhívta a figyelmet, hogy téves az a közhiedelem, ami szerint az autók sebességmérője felfelé torzít. Néhány esetben ugyan történhet ilyen (ezt egy okostelefonnal könnyedén ellenőrizhetjük), a mai autókba épített műszerek azonban pontosak, így nem érdemes abból kiindulnunk, hogy az autónk által jelzett 53 km/h valójában csak 50…

Lehet, hogy büntetés helyett figyelmeztetéssel megússzuk, de nem érdemes rohanni

Az ORFK a nagy közérdeklődést és sajtófigyelmet kihasználva a változásokkal párhuzamosan folyamatosan arra hívja fel a figyelmet, hogy a személyi sérülésekkel végződő közúti balesetek között még mindig toronymagasan vezető baleseti ok a gyorshajtás, a potenciális sérülések súlyossága pedig hatványozottan arányos a sebesség nagyságával.

Azt ígérik ugyanakkor, hogy bár már 1 km/órás mért sebességtúllépés is szankcionálható, a kisméretű sebességtúllépés esetén a rend éber őrei nem bírságolni, csak figyelmeztetni fognak. Fontos ugyanis, hogy tisztában legyünk a veszélyekkel.



Szántó István


Related article

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság a lakosság segítségét kéri egy halálos kimenetelű közúti közlekedési baleset tanúinak a felkutatása érdekében. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Osztálya 05000/525/2024. bűnügyi számon halálos közúti baleset gondatlan okozása vétség elkövetésének gyanúja miatt folytat nyomozást. A rendelkezésre álló adatok szerint halálos kimenetelű közúti közlekedési baleset történt 2024. június 30-án 16 óra 35 perckor. Az adatok szerint Dubicsány felől Putnok irányába tartott egy szlovák rendszámú Audi Q7-es típusú személygépkocsi, aminek vezetője egy járműoszlop előzésébe kezdett, s mindeközben nem biztosított elsőbbséget a vele szemben közlekedő Mercedes típusú autónak. A két autó frontálisan össze ütközött. A balesetben két szlovák állampolgár az életét vesztette. A rendőrség által beszerzett adatok alapján a közlekedési baleset után több jármű is megállt a helyszínen segítséget nyújtani a sérülteknek. A balesetet és annak körülményeit észlelő személyek kihallgatása a baleset teljeskörű tisztázása érdekében elengedhetetlen. A rendőrök olyan tanúk jelentkezését várják, akik a halálos kimenetelű baleset vonatkozásában érdemi információval rendelkeznek. Kérjük, hogy hívják a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság Tevékenység-irányítási Központját a 06-46/514-506-os telefonszámon! Továbbá a nap 24 órájában elérhető a 06-80-555-111-es Telefontanú zöldszáma, vagy a 112-es – díjmentes – központi segélyhívó szám is.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság a lakosság segítségét kéri egy halálos kimenetelű közúti közlekedési baleset tanúinak a felkutatása érdekében. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti...

0 Comment

KI ISMERI FEL A TELEFONTOLVAJT?

       2023. 04. 06., cs – 14:49 Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság A miskolci nyomozók a lakosság segítségét kérik az elkövető azonosításához. A Miskolci...

0 Comment