SzántóGráf » Az ecetfák alól jelentem / Featured » Az Országgyűlés elé kerül a pedagógusok új életpályájáról szóló törvénytervezet -a törvényjavaslat elfogadásával létrejön a pedagógusok többsége által is támogatott teljesítményalapú bérezési rendszer
Az Országgyűlés elé kerül a pedagógusok új életpályájáról szóló törvénytervezet -a törvényjavaslat elfogadásával létrejön a pedagógusok többsége által is támogatott teljesítményalapú bérezési rendszer
Több hónapos átfogó egyeztetést követően a kormány 2023. június
6-án benyújtja az Országgyűlésnek a pedagógusok új életpályájáról
szóló törvény tervezetét. A törvényjavaslat megalapozza a
pedagógusok társadalmi, szakmai megbecsülését, további jelentős
béremelését. A tervezet körül a baloldal részéről gerjesztett öncélú
politikai viták, a diákokat erőszakba forduló tüntetésekbe sodró
megmozdulások miatt ismét leszögezzük: a pedagógusok béremelési
programja már rég elindulhatott volna, ha a baloldal politikusai
havi 5-6 millió forintért Brüsszelben nem akadályozzák, hogy
Magyarország megkapja a jogosan járó uniós forrásokat, s így a
magyar pedagógusok mihamarabb átlagosan havi 800 ezer forintot
keressenek.
A köznevelésben a gyermek érdeke az első. Az új
pedagóguséletpálya-törvény tervezete is azt a célt szolgálja, hogy a
gyermekeket nevelő, oktató pedagógusok szakmai és anyagi
megbecsülése javuljon. Aki eredményesebben tanít, többet foglalkozik
a gyerekekkel, jobban kereshet.
A benyújtása előtt szakmai és társadalmi megmérettetésre bocsátott
törvénytervezet elkészítését több hónapig tartó egyeztetés, és
három, a pedagógusokkal, valamint egy, a szülőkkel folytatott online
konzultáció előzte meg.
A pedagógusok új életpályáját keretező törvény tervezetét a tárca
2023. március 2-án tette közzé társadalmi egyeztetésre. Összesen
húsz alkalommal történt egyeztetés a szakmai és az érdekképviseleti
szervezetekkel, valamint a parlamenti pártokkal. Az egyeztetések
során beérkezett érdemi javaslatok jelentős részét befogadtuk.
A tárca többször egyeztetett a törvénytervezetről a pedagógus
szakszervezetekkel; a Nemzeti Pedagógus Karral; a
Köznevelés-stratégiai Kerekasztallal; az Országos Köznevelési
Tanáccsal, az Országos Diáktanáccsal, valamint a felsőoktatási
intézmények által fenntartott gyakorlóiskolák; a Klebelsberg Központ
és a tankerületek; a Nagycsaládosok Országos Egyesülete; a Nemzeti
Ifjúsági Tanács; a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége; az
Országos Nemzetiségi Önkormányzatok Szövetsége, a Megyei Jogú
Önkormányzatok Szövetsége képviselőivel. A törvényjavaslat
véleményezésében részt vett a Magyar Katolikus Egyház, a
Magyarországi Református Egyház és a Magyarországi Evangélikus
Egyház is.
Miután a törvénytervezetet a baloldal és egyes pedagógus
szakszervezetek álhírei, hangulatkeltése és erőszakba forduló
megmozdulásai kísérték, a minisztérium a parlamenti pártok számára
is lehetőséget adott az előzetes egyeztetésre, melyre a baloldali
pártok képviselői eleve azzal a kijelentéssel érkeztek, hogy "nem
egyeztetésre jöttek", érdemi javaslatok helyett provokatív
nyilatkozatokat tettek, agresszív követeléseket adtak elő. A
baloldali pártok szakértői számára kért újabb egyeztetésen a hét
meghívottból mindössze hárman jelentek meg.
A Belügyminisztérium elkötelezett a pedagógusok jelentős béremelése
mellett. Közismert: a kormány 2023. januárjától 10%-os
pedagógusbér-emelést előlegezett meg. Amikor Magyarország megkapja a
hazánknak jogosan járó uniós forrásokat, a rendszerváltás óta a
legnagyobb mértékű pedagógusbér-emelés következhet. A kormány
ütemterve szerint 2025 januárjára a pedagógusok átlagbére el fogja
érni a diplomás átlagbér 80 százalékát.
A pedagógusok közszolgálatot látnak el - gyermekeink oktatása,
nevelése a hivatásuk. A köznevelési foglalkoztatott jogviszony
bevezetésére tett javaslat ezt teszi egyértelművé, amikor nagyobb
társadalmi, szakmai és anyagi megbecsülést garantál a tanárok
számára.
A törvényjavaslat elfogadásával létrejön a pedagógusok többsége
által is támogatott teljesítményalapú bérezési rendszer. Aki
eredményesebben tanít, többet foglalkozik a lemaradó gyerekek
felzárkózásával, a tehetségesek versenyre felkészítésével, aki
innovatívabb, aki tanórán kívüli programot szervez, magasabb
jövedelmet fog elérni.
Jubileumi jutalomban korábban csak közalkalmazottak részesülhettek,
a törvényjavaslat elfogadása esetén ezt valamennyi pedagógus
megkapja, függetlenül attól, hogy korábban állami, egyházi vagy
magániskolában tanított az érintett.
A pedagógusok alapszabadsága 46 napról 50 napra emelkedik, melyből
az igazgató legfeljebb 15 nappal rendelkezhet.
Elfogadása esetén az új törvény csak arra az esetre engedi a tanév
legfeljebb egy hónappal történő meghosszabbítását, amennyiben a
tanév közben merül fel valamilyen el nem hárítható ok, ami miatt a
tanítás országosan ellehetetlenül, és ebből következően nem valósul
meg a 180 tanítási nap. A pótlást eddig hétvégénként kellett
megszervezni, az új szabályozás tervezete mindenkinek kedvezőbb.
A pedagógus eddig is kötelezhető volt más intézményben történő
tanításra. A javaslat szerint ennek alkalmazására csak az adott
járáson belül, illetve meghatározott élethelyzetekben csak a
pedagógus hozzájárulásával kerülhet sor. Az új bérstruktúrának
köszönhetően vagy az éves teljesítményértékelés során a munkáltató
az ezzel járó többletterhet anyagilag is elismerheti, a munkába
járás költségeit pedig megtéríti.
Jelenleg a Munka törvénykönyve rendelkezik a munkavállalók, így a
pedagógusok ellenőrzésére vonatkozó szabályokról. A tanárok
magánélete sérthetetlen, a munkáltatótól kapott laptopok, táblagépek
tanítással, neveléssel összefüggő tartalmába azonban a munkáltató
betekinthet. Ez így van minden munkahelyen.
A fegyelmi eljárás intézményének visszaemelésére vonatkozó javaslat
a pedagógusokat védi. Jelenleg ugyanis nincs lehetőség közbenső
lépésre, az elbocsátás az egyetlen jogkövetkezmény súlyos jogsértés
esetén.
A törvényjavaslat további vitájára az Országgyűlésben lesz
lehetőség.
Kiadó: Belügyminisztérium
Szerdán (szeptember 6.-án), Mezőhegyesen, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. lovaspályáján az állatorvosi vizsgával megkezdődött a világbajnokság programja. ...
Nyolcvanhat éves korában elhunyt Fazekas József, alsózsolcai vállalkozó. A korábbi Sajó Hús Kft. tulajdonosa, ügyvezetője évtizedeken át működtetett vágóhidat és húsüzemet, több húsárú...
Kövér Lászlónak nincsen és soha nem is volt semmilyen kapcsolata a magán adományozók által létrehozott és kizárólag magántőkéből fenntartott Magyar Tehetségekért Határtalanul Alapítvánnyal...
Sokan nem tudják, hogy mi is van ebben az épületben. Csak azt láthatják, hogy rendszeresen érkeznek ide buszok Magyarországról. A plazmacentrum Bécsben van...
Miskolcon, több helyen látok még ilyen újságos pavilont. Emlékezetem szerint nemcsak a Petneházy bérházak előtt, hanem a megyeháza mellett, a Kiliánban és a...
Bevallom először Prágában találkoztam ilyen élő szobrokkal. Ott bármerre is sétáltam egymást érték a mozdulatlan élő szobrok. A viccesek , a játékosak és...
Szinte szaladt az idő ma. Gondoltam ideje rendbe hozni, elintézni a felhalmozott folyó ügyeket. Előző nap kikészítettem a papírokat és mellé a telefonszámokat....
Valamikor régen hátradőltem a széken és és egy borzalmas szúrást éreztem. Pechem, pontosabban pechünk volt. Éppen egy darázs sétált a hátam mögött ami...
2016.december 19-én ( hétfőn ) Miskolc Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának Egészségügyi és Szociális Osztályán az ügyfélfogadás idő – a Petőfi u. 39....
Egyre több anyagi kárt okoz a sarkvidéki eredetű vihar. Ma délután – pénteken – a miskolci zsinagóga főhomlokzatát is megrongálta. Hatalmas faldarabok hullottak...
Budapest, 2019. január 8., kedd (OS) - A Karmelitában működő önkiszolgáló menza bérlőjének kiválasztása nyilvános pályáztatás útján valósult meg. Az értékelés legfontosabb...
Wilk Lajossal, budai barátommal sétáltunk a Rózsadomb aljában. Mióta a fővárosban él – lassan csaknem harminc éve mindent, mindenkit ismer a környéken. A...
Volt egyszer egy Aranycsapat – a megyei napilapnál. Csodálatos kollektíva dolgozott az Észak-Magyarországnál a hetvenes , nyolcvanas években, amikor a lap példányszáma legmagasabb...
A kapcsolatok erősítéséről és gazdaságfejlesztési lehetőségekről is egyeztetett Veres Pál, Miskolc polgármestere Mohammed Almatrafival, Szaúd-Arábia nagykövetével, az Arab Nagykövetek Tanácsának Elnökével,...