ujkeletlive
Gyász és tüntetések – „nincs mit várni a Hamásztól, az államnak kell cselekednie„
A „szorongattatás három hete” időszak végéhez érve idén szombat este kezdődött a Tisá b’Áv-i böjt. A jeruzsálemi Első és Második Szentély pusztulásának napjára emlékeztető szigorú gyászhagyományok szerint zajló egész napos gyászt a Hamász terrorszervezet által embertelen körülmények között fogvatartott Rom Braszlavszki, és Eviatar David túszokról közzétett sokkoló felvételek teszik még fájdalmasabbá.
A szombat kimenetele után a jeruzsálemi Siratófalnál tízezrek voltak jelen és hallgatták Jeremiás próféta – Siralmak könyve, és a hagyományok szerint szokásos gyászimák felolvasását.
Eközben, az egész világot megdöbbentő gázai túszokról közzétett sokkoló felvételekre válaszul országszerte több tízezren vonultak az utcára a háború befejezését, és az összes fogvatartott kiszabadítását követelve a kormánytól, legfőképpen Binjámin Netanjahu miniszterelnöktől.
A közzétett felvételek alapján egyértelmű, hogy amennyiben nem történik sürgősen változás a túszokat elengedését biztosító tűzszüneti tárgyalások során, az immár 667. napja tartó szörnyű körülmények, és kínzások között fogvatartott Rom, Eviatar – és valószínűleg a többi 18 elvileg még életben lévő túsz csontvázteste már nem fogja tovább bírni, és rövid időn belül éhen fognak halni. A hozzátartozók, és az izraeliek többsége a Hamászt elítélve, ugyanakkor a kormányt tartja felelősnek a túszalku tárgyalások összeomlása miatt.
„Nincs mit várni a Hamásztól, az államnak kell cselekednie,” – közölte Eviatar David édesapja a Kan közszolgálati csatorna riportere, Ajala Haszon-nak nyilatkozva.
A tüntetések központi helyszínén a tel-avivi Túszok Terén, és a védelmi minisztérium központi főhadiszállása, a Kirja Begin úti bejáratánál a késő éjszakába nyúlóan tartottak a gyűlések.
A Túszok terén David bátyja, Iláj angolul szólt a tömeghez, – „a Hamász az éheztetés élő kísérleteként használja a túszokat,” – mondta és követelte, hogy az összes fogvatartott megfelelően részesüljön az övezetbe érkező humanitárius segélyből.
„Ma testvérként és fiúként állok előttetek, akinek a szíve darabokra hullik, miközben tehetetlenül nézem, ahogyan öcsém, Eviatar David, és túsztársa, Gái Gilboa-Dalal elsorvadnak. A halál küszöbén állnak.”
„A mostani, felfoghatatlan állapotukban talán már csak napjaik lehetnek hátra. A Hamász az egyik legkegyetlenebb és legszámítóbb hadjáratára használja Eviatart. Szándékosan éheztetik, szenvedését torz propagandaeszközként vetik be.”
„Ez nem csupán a nemzetközi jog megsértése, ez minden alapvető emberi tisztesség elleni támadás. Olyan aljas tett, amely az emberiség lelkét is megsebzi,” – tette hozzá, majd felszólította az izraeli kormányt, és a világ vezetőit, különösen Donald Trump elnököt, hogy minden lehetséges eszközzel érjék el a túszok szabadon bocsátását.
„Aki most hallgat, az cinkossá válik ebben a lassú és gyötrelmes halálban.”
Eviatar húga, Jela is felszólalt – „anya összetört, és működésképtelen, apa minden éjjel hallja a hangodat, és nem tud aludni, de Iláj, és én gondoskodunk róluk. Nagyon várjuk a visszatérésedet, hogy együtt gyógyuljunk veled.”
A korábban szabadult Omer Wenkert, aki 250 napot töltött fogságban Evitarral és Gaijal, együtt, felháborodott azon, miszerint a túszokról készült felvételeket „az élet jelének” nevezik.
„Tényleg? Hogy merjük ezt az egészet az élet jelének nevezni? Amíg túszok vannak Gázában, addig én soha nem tudok onnan kiszabadulni. A saját hazámban vagyok fogoly,” – mondta Wenkert.
Rom Braszlavszki édesapja nem ismerte fel a Palesztin Iszlám Dzsihád fogságában lévő fiát a legutóbbi felvételeken.
„Rom hős, és az országunk immár 666 napja elhagyta őt. Két napja mindannyian láthattuk, mit jelent az elhagyás ára. Láttam a fiamat, és nem ismertem rá. Az én fiam kenyérre éhezik, vízre szomjazik, testileg összeomlott, lelkileg megtört. A gyermekem haldoklik,” – tette hozzá, majd felszólította Netanjahu miniszterelnököt, hogy kössön átfogó megállapodást a háború befejezése, és minden túsz kiszabadítása érdekében.
„Elég! A részmegállapodások stratégiája megbukott. Amíg kormányával együtt halogat, a fiam és a többi túsz fizeti meg az árat.”
A Kirja előtti tüntetésen felszólalt a szintén fogvatartott Nimrod Cohen katona édesapja, hangsúlyozva, hogy a kormány álláspontját az erőteljes nemzetközi nyomás változtathatja meg.
„Csak a kívülről és belülről Netanjahura nehezedő nyomás hozhatja el a háború végét, és a túszok kiszabadítását. Kínozzák, és éheztetik őket. Minden lehetséges nyomást be kell vetni Netanjahu felé, hogy véget vessen a háborúnak és létrejöjjön egy megállapodás.”
A januári tűzszüneti megállapodás során szabadult Gadi Mozesz, a déli Saar HaNegev csomópontnál tartott Túszok és Eltűntek Fórumának gyűlésén felszólalva, szintén élesen bírálta a kormányt a megrekedt tárgyalások – az „egójátszmák, és a pitiáner politikai huzavona” miatt, majd a nyilvánossághoz fordult, arra kérve mindenkit, hogy „állítson le mindent, utasítsa vissza ezt a normalizálódó életet, utasítsa vissza az értékek elvesztését, és utasítsa vissza a háborút.”
Binjámin Netanjahu miniszterelnök közleményében ítélte el a Hamász által közzétett videókat, mondván „a Hamász kegyetlensége nem ismer határokat. Amíg Izrael humanitárius segélyt enged be Gázába, a Hamász szándékosan éhezteti az izraeli túszokat, és ezt cinikus kegyetlenséggel dokumentálja is.”
A felvételek közzététele után, a nemzetközi média és politikai vezetők egyaránt elítélték a túszok éheztetését, és kínzását, miközben kiszabadításukra szólítottak fel.
A szintén az október hetedikei támadások során elhurcolt, és azóta fogvatartott Eitan Horn édesapja hangsúlyozta – „Tisá b’Áv estéjén a harmadik templom pusztulása előtt állunk. Izrael nem lehet a zsidók otthona, miközben zsidókat hagy megkínozni. Ötven túsz, köztük egy nő, holokausztszerű körülmények között sínylődik. A részleges megállapodások ideje lejárt, most egy átfogó egyezmény kell.”
The post Tisá b’Áv – fájdalmas gyász és tüntetések first appeared on Új Kelet Live.

