Avi/ujkelet.live
A háború 684. napja
: Jordánia, az Egyesült Arab Emírségek, Németország, Hollandia, Franciaország, Szingapúr és Indonézia ma 154 raklapnyi humanitárius segélyt dobtak le a levegőből a Gázai övezetben, közölte az Izraeli Védelmi Erők.
- A miniszterelnök meg van győződve arról, hogy a hadműveletet Gázavárosban el kell kezdeni, még ha csak szimbolikusan is. A lépés az ő szemszögéből nyomást gyakorolhat a Hamászra, és jelezheti szélsőjobboldali szövetségeseinek, Becalel Szmotrichnak és Itamar Ben-Gvirnek, hogy komolyan gondolja a város megszállásának megkezdésére irányuló szándékait.
- A kabinetben sokan meg vannak győződve arról, hogy egy részleges megállapodás túszok (legalább nyolc) szabadon bocsátásához vezethet, de csökkentené a fogságban maradók szabadulásának esélyét.
- Netanjahu ebben a szakaszban nem törekszik egyetlen átfogó megállapodásra, és nem hajlandó elfogadni a Hamász háború befejezésére vonatkozó feltételeit. Legalábbis a Gázaváros elleni hadművelet kezdetéig nem.
A másik oldal: Egy palesztin forrás, aki látta a Hamász terrorszervezet által elfogadott vázlat szövegét, a következőt nyilatkozta a KAN palesztinügyi szakértőjének:
- Nincs a vázlatban olyan nagyobb dráma, amit ne láttunk volna a korábbiakban.
- Ez Steve Witkoff vázlata kisebb változtatásokkal: Az izraeli hadsereg kivonását illetően itt-ott 100-200 méteres változtatásokról van szó.
- A jelenlegi vázlat azonban tartalmaz egy jelentős záradékot az Egyiptommal közös Rafah határátkelőhelyre vonatkozóan. A megnyitását követelve mindkét irányban: azaz a palesztinok számára is, hogy beléphessenek a Gázai övezetbe, ne csak távozhassanak onnan.
A harmadik oldal: Witkoff a Fox News-on tegnap leadott interjúban azt nyilatkozta, hogy Donald Trump elnök „az összes túsz visszatérését akarja látni”, és a háború „azonnali befejezését” sürgeti.
A Hamász által elfogadott részleges megállapodással kapcsolatban Witkoff megerősítette Trump elkötelezettségét az összes túsz szabadon bocsátása iránt.
„A konfliktusnak azonnal véget kell vetni, a 20 túszt vissza kell juttatni családjához, ezzel arányos számú palesztin foglyot szabadon kell engedni, és véget kell vetni ennek a dolognak – békét és csendet kell hozni a gázai népnek, és újjá kell építeni Gázát, ahogyan azt az elnök utasításai szerint kell.” Witkoff nem tért ki a Gázában maradt 30 túszra, akik közül 28-an halottak.
Egy új Reuters/Ipsos közvélemény-kutatás szerint az amerikaiak 58%-a gondolja úgy, hogy az ENSZ minden országának el kellene ismernie Palesztinát nemzetként.
- A válaszadók mintegy 33%-a nem értett egyet, és 9% nem válaszolt.
Három ország, az Egyesült Államok közeli szövetségesei, Kanada, Nagy-Britannia és Franciaország már bejelentették, hogy elismerik a Palesztin államot.
Felvonulás: A Gázaváros elfoglalására vonatkozó tervek jóváhagyásának hátterében, körülbelül százan, köztük túszok rokonai, vonultak fel a 232-es főúton, a háború befejezését és egy átfogó megállapodást követelve.
Tüntetés: A rendőrség közlése szerint az esti óráktól kezdve ultraortodox akadályozzák a forgalmat több autópálya-kereszteződésben Közép-Izraelben, tiltakozásul a sorkatonai szolgálat ellen.
Összecsapás civilek és a tüntetők között:
A tüntetők a Jeruzsálemi Frakció, egy radikális ultraortodox csoport tagjai.
Újabb ötlet: A szélsőjobboldali Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter látogatást tett egy izraeli börtönben, ahol a gázai pusztítást ábrázoló nagyméretű fotót függesztettek ki a palesztin biztonsági foglyok számára.
A látogatásról készült videón Ben-Gvir a képre mutatatva azt mondja, hogy a foglyokat arra kényszerítik, hogy az udvarra menet lássák a jelenetet, sőt, állítása szerint az egyikük felismerte a saját otthonát rajta
Az eredetileg Telegramon közzétett felvételhez a következő szöveget csatolták: „Az Izraeli Börtönszolgálat a terroristák szárnyaiban fényképeket helyezett el a lerombolt Gázáról – hogy megértsék, hogy Izrael népével nem szabad szórakozni!”
- A túszok és eltűnt személyek koordinátora, Gal Hirsch a hétvégén felszólította a Ben-Gvirt, hogy puhítson retorikáján az izraeli börtönökben fogva tartott palesztin foglyokkal szemben, figyelmeztetve, hogy az ilyen megjegyzések veszélyeztethetik a Gázában fogva tartott túszokat.
Szíria: Négy katona könnyebben megsérült szerdán egy robbanásban, amelyet feltehetően egy régi szíriai gránát okozott a dél-szíriai hadműveletek során, közölte az Izraeli Védelmi Erők. A harcosokat kórházba szállították, családjaikat értesítették.
A hadsereg előzetes vizsgálata szerint a katonák fegyvereket találtak egy éjszakai művelet során a Hermon-hegy környékén. A fegyverek között volt egy régi gránát is, amely tisztázatlan okból felrobbant.
A hadsereg szerint a térségben végrehajtott műveletet befejezték, és a robbanás körülményeit vizsgálják.
Libanon: A szaúdi Al-Hadath forrásai szerint a libanoni parlament elnöke, Nabih Berri üzenetet közvetített a Hezbollah terrorszervezet felé, hangsúlyozva, hogy nincs semmi haszna annak, ha az utcát használja a lefegyverzéséről szóló kormányhatározat ellen.
Berri felszólította a Hezbollah-t, hogy fokozza az együttműködést a libanoni hadsereggel, és támogassa a libanoni kormány döntését az ENSZ dél-libanoni békefenntartó erői [UNIFIL] mandátumának meghosszabbításáról.
„Nyári tábor”: A Palesztinai Felszabadítási Szervezet legnagyobb frakciója, a Fatah sechemi részlege augusztus elején háromnapos tábort szervezett 200 palesztin gyerek számára „Fatah Hadsereg” szlogennel.
Az interneten terjedő felvételek szerint a palesztin biztonsági erők tagjai is szerepet kaptak a tábor programjában. Amikor a tábor augusztus 4-én véget ért, a Fatah sechemi ága közölte, hogy az esemény célja „egy új generáció felkészítése volt, amely továbbviszi az üzenetet, és folytatja a mártírok és foglyok útját”.
E1: A rendkívül vitatott E1-es telepprojekt, amelynek célja mintegy 3400 lakóegység felépítése Jeruzsálem és a Júdea és Szamáriában lévő Ma’ale Adumim telep között, végleges jóváhagyást kapott a Védelmi Minisztériumhoz tartozó Polgári Közigazgatás Felső Tervezési Bizottságától.
Becalel Szmotrich pénzügyminiszter, aki miniszter a védelmi minisztériumban is és múlt héten jóváhagyta a tervet, „történelminek” nevezte a döntést, és hangsúlyozva, hogy ez „egy jelentős lépés, amely gyakorlatilag eltörli a kétállam-illúziót, és megszilárdítja a zsidó nép birtoklását Izrael földjének szívében”.
„A palesztin államot nem szlogenekkel, hanem tettekkel törlik le az asztalról. Minden telep, minden negy, minden lakóegység egy újabb szög ennek a veszélyes eszmének a koporsójában.”
Bevásárlás: A Védelmi Minisztérium bejelentette, hogy további két KC-46 légi utántöltőt vásárol a légierőnek, a korábban aláírt négyre vonatkozó megállapodás mellett.
Ez hatra bővíti az Izraeli Védelmi Erők új flottáját – amely felváltja majd a régi, 60 éves repülőket.
Régiek, de jól működtek a Felkelő Oroszlán hadműveletben Iránban…
The post Katonák sérültek meg Szíriában és tüntetés a besorozás ellen first appeared on Új Kelet Live.

