ujkelet.live

A háború 726. napja: Barak Ravid, a 12-es csatorna és az Axios riportere szerint a Donald Trump amerikai elnök által hétfőn bemutatott, a gázai háború lezárására irányuló terv magvait három héttel korábban vetették el, amikor Izrael Hamász vezetőit célzó likvidálási kísérlete Dohában kudarcot vallott.

Az izraeli csapás egyesítette az arab vezetőket Binjámin Netanjahu miniszterelnök ellen, és fokozta az izraeli társadalomban a túszok kiszabadítására és a háború befejezésére irányuló megállapodás iránti felhívásokat.

  • Négy, a részleteket közvetlenül ismerő forrás szerint Trump tanácsadói, Steve Witkoff és Jared Kushner először felháborodtak a csapás és az általa okozott destabilizáció miatt, de hamarosan meglátták a válságban a háború lezárásának lehetőségét.
  • Észrevették, hogy „az arabok egységes véleményt képviselnek”, még akkor is, ha Izraelre kiabálnak – mondta egy, a megbeszélések részleteit ismerő Trump-tanácsadó. „Világossá vált, különösen Steve számára, hogy ez a kezdetben negatívnak tűnő felsorakozás pozitívvá alakítható.”

Egy nappal a szeptember 9-i dohai támadás előtt Witkoff és Kushner Miamiban találkoztak Netanjahu bizalmasával, Ron Dermerrel, hogy megvitassák a gázai békefolyamatot és a háború után tervét.

  • Amikor hallottak a dohai csapásról, dühösek voltak, mert úgy érezték, Dermer becsapta őket, mondták a források. Dermer később azt állította, hogy csak később értesült a tervezett csapásról.
  • A katariak még dühösebbek voltak. Azonnal felfüggesztették az Izrael és a Hamász közötti közvetítési erőfeszítéseiket, és elkezdtek lobbizni a régióban és a világban Izrael ellen.
  • Néhány nappal később Witkoff azt mondta Dermernek, hogy a helyzet eldurvulásának megakadályozásának legjobb módja egy bocsánatkérés lenne Katartól, és hajlandóság mutatása a béke felé való elmozdulásra Gázában. Dermer ezt nem támogatta.

Miután Trump zöld utat adott, Witkoff és Kushner elkezdtek kidolgozni egy tervet a katari válság lezárására, és ezt egy nagyobb megállapodássá alakítani a gázai háború lezárása érdekében.

  • Fogták az Egyesült Államok meglévő tűzszüneti és túszalku javaslatát, és kombinálták azt egy háború utáni tervvel, amelyen Kushner Tony Blair volt brit miniszterelnökkel dolgozott együtt. Az eredmény egy 21 pontos dokumentum lett.
  • „A kudarcba fulladt dohai támadás megváltoztatta a regionális dinamikát, és megnyitotta az utat egy valódi párbeszéd előtt arról, hogyan lehet véget vetni a gázai háborúnak” – mondta egy amerikai tisztviselő.

Néhány nappal az ENSZ Közgyűlése előtt a katariak csúcstalálkozót javasoltak New Yorkban Trump és nyolc arab, valamint muszlim ország vezetője között, hogy megvitassák a Katar elleni izraeli csapást és a gázai háborút.

  • A múlt keddi találkozón az arab és a muszlim vezetők felváltva bírálták Izraelt. Miután hangsúlyozta, hogy véget akar vetni a gázai háborúnak, Trump Witkoffhoz fordult: „Steve, mondd el nekik, min dolgozol.”
  • Witkoff tájékoztatta a csoportot a 21 pontos tervről, ami pozitív reakciókat váltott ki a teremben. Trump ezután arra kérte a csoportot, hogy másnap találkozzanak Witkoff-fal, és osszák meg a véleményüket.
  • Szerda estére az Egyesült Államok és a nyolc ország előzetes megállapodásra jutott a szövegről. Witkoff és Kushner továbbították azt az izraelieknek.

Netanjahu csütörtök délután két órán át tárgyalt Witkoff-fal és Kushnerrel New York-i szállodájában, majd később aznap este is. Ezen a ponton nagy nézetkülönbség tátongott az Egyesült Államok és Izrael között – mondta egy izraeli tisztviselő.

  • Péntek reggel Netanjahu dacos beszédet mondott az ENSZ-ben. Egyáltalán nem említve Trump tervét.
  • Trump csapata és az izraeliek közötti megbeszélések azonban egész hétvégén folytatódtak, azzal a céllal, hogy megállapodás szülessen egy szövegről, mielőtt Netanjahu hétfő reggel megérkezik a Fehér Házba, hogy találkozzon Trumppal.

Szombaton Trump csapata körében elterjedt egy pletyka, miszerint Netanjahu el fogja utasítani a tervet, vagy legalábbis átfogó változtatásokat fog követelni.

  • Ez arra késztette Trumpot, hogy „szigorú és egyértelmű” felhívást intézzen Netanjahuhoz – állítja egy, a beszélgetésről tájékoztatott forrás.
  • „Trump félreérthetetlenül azt mondta Bibinek: ‘Egyszeri ajánlat. És ha nem fogadott el az azt jelenti, hogy elfordulunk tőled’” – mondta a forrás, hozzátéve, hogy Netanjahu esetében „Donald Trumpnak elege van, sok okból kifolyólag”.
  • Források szerint Trump összesen ötször beszélt telefonon Netanjahuval a hétvégén. Az elnök világossá tette Netanjahu előtt, hogy „egyértelmű igent” akar a tervre, nem pedig egy „igen, de”-t.

Egy forrás szerint Trump elfogadta Netanjahu néhány módosítását, de több mást elutasított olyan kérdésekben, amelyek politikailag érzékenyek a szélsőjobboldali koalíciója számára.

  • Trump azt mondta, hogy nem kérne Netanjahutól kompromisszumot biztonsági kérdésekben, de ez nem vonatkozik a belpolitikai kérdésekre.
  • „Ha elfogadjátok ezt a tervet, a Hamász pedig elutasítja, teljes mértékben támogatlak a harc folytatásában” – biztosította Trump Netanjahut.

Vasárnap Witkoff és Kushner órákon át tárgyaltak Netanjahuval és Dermerrel New Yorkban.

  • A tárgyalások este 11 órakor zárultak, és mindkét fél jelentősen csökkentette a nézetkülönbségeket – többek között a Netanjahu Katartól való bocsánatkérésének nyelvezetét illetően is.
  • „Netanjahu tudta, mit kell tennie. Nem ellenkezett. Elismerés illeti: amikor rájött, hogy meg kell tennie, megtette” – emlékezett vissza az egyik forrás. „Most nem azzal emelte fel a kezét, hogy ‘Válassz engem, válassz engem!’, hanem megcsinálta.”

Amikor a frissített szöveget elküldték az arab és muszlim tisztviselőknek, dühösek voltak, hogy Netanjahunak mennyi változtatást sikerült beiktatnia, különösen Izrael Gázából való kivonulásának feltételeivel kapcsolatban – állítják a tárgyalások részleteit ismerő források.

  • „Bibi a hétvégi telefonhívásaikban azt mondta Trumpnak, hogy nem fog csak úgy visszavonulni, és hagyni, hogy a Hamász újjáalakuljon” – mondta egy izraeli tisztviselő. Trump elfogadta.
  • Az arab országok is szorgalmazták a szöveg módosítását, de sok minden kimaradt belőle. A kifogások olyan erősek voltak, hogy a katariak azt tanácsolták Trump csapatának, hogy hétfőn ne hozzák nyilvánosságra a részletes tervet.

Trump ennek ellenére közzétette a tervet. Kedden azt mondta, hogy a következő „három-négy napban” választ vár a Hamásztól. Az amerikai és izraeli tisztviselők pozitív válaszra számítanak, némi fenntartással.

  • Egy forrás szerint kedden arab tisztviselők tájékoztatták Trump csapatát a helyzetről, és pozitív előrelépést jeleztek a Hamász részéről.
  • Annak ellenére, hogy közös nyilatkozatban üdvözölték Trump bejelentését, az arab tisztviselők világossá tették, hogy úgy vélik, a megállapodásról még folynak a tárgyalások, és a részletek még nem rendezettek.
  • Egy amerikai tisztviselő azt nyilatkozta, hogy további konkrét „módosítások” lehetségesek, de Trump nem szándékozik újratárgyalni a teljes tervet.

Trump különösen Katar, Egyiptom és Törökország tisztviselőire számít, hogy ráveszik a Hamászt az igenre.

The post Így győzte meg Trump Netanjahut first appeared on Új Kelet Live.