ujkeletlive

Diplomácia – Izraelben folytatódik a Fehér Házi felügyelet

DJ Vance amerikai alelnök két napos izraeli útja végeztével, az alig egy hete életbe lépett gázai tűzszünet stabilizálására, és Donald Trump elnök átfogó béketervére vonatkozó következő fázis végrehajtásának előmozdítására ezúttal Marco Rubio amerikai külügyminiszter érkezik Izraelbe.

Rubio köztudottan Izrael, és telepespárti nézetei ellenére, ezúttal egyértelműen fogalmazva utasította el a Binjámin Netanjahu miniszterelnököt tegnap kínos helyzetbe sodró, a plénum elé előzetes olvasatban előterjesztett úgynevezett vitatott Júdea és Szamáriai területek annektálását kezdeményező törvényjavaslat előterjesztését, figyelmeztetve a Washingtonban nem kívánatos következményekre.

Rubio világossá tette, hogy a vitatott területek annektálására irányuló izraeli törekvések veszélybe sodorják Donald Trump elnök tervét, melynek célja az izraeli–Hamász konfliktus lezárása Gázában.

Úgy gondolom, az elnök egyértelművé tette, hogy ezt jelenleg nem tudjuk támogatni,” – mondta Rubio újságíróknak Izraelbe indulása előtt, hozzátéve, hogy az annektálás „veszélyeztetné a béketervet és visszafele sülne el.”

Az ellenzék – beleértve a Hadas-Tal arab frakciót, illetve az eleve kegyvesztett likudnyik Juli Edelstein közreműködésével a javaslat átcsúszott ugyan, az előzetes olvasat csak annyit jelent, hogy a törvény bizottság elé kerül, további három olvasatában történő megszavazása pedig valószínűtlen – ha egyáltalán a plénum elé is kerül. Saját blokkján belül az irányítást elvesztő miniszterelnök látszatát keltő politikai manőver miatt azonban kényes diplomáciai helyzetbe kerülhet az ország. Trump korábban világossá tette, hogy az Egyesült Államok nem támogatja Becalel Szmotrich (Vallásos Cionizmus) pénzügyminiszter, és Itamar Ben-Gvir (Ocma Jehudit) nemzetbiztonsági miniszter törekvéseit a szuverenitás kiterjesztésére Júdea és Szamáriában, és legutóbbi washingtoni látogatása során Netanjahu ígértet tett, hogy semmilyen formában nem szorgalmazza az annektálást.

Trump elnök úgy tűnik erős kezekkel igyekszik biztosítani gázai átfogó tervének végrehajtását, amelyhez az egész régió – beleértve az Ábrahám Egyezmény bővítése is szorosan illeszkedik, ezért a Szmotrichék által kezdeményezett annexió elutasítása Washingtonban egyértelmű.

Ehelyett, két napos izraeli látogatása végén Vance alelnök arra sürgette a miniszterelnököt, hogy „adjon egy esélyt” a gázai tűzszüneti megállapodásnak, és segítse annak végrehajtását, – jelentette az Axios amerikai és izraeli forrásra hivatkozva.

Trump legnagyobb diplomáciai áttörésének számító gázai megállapodást veszélyeztető izraeli  egyoldalú lépések, mint például a segélyek leállítása – és a tegnapi szavazás, a tűzszünet összeomlásához vezethetnek, ezért az elnök legközelebbi munkatársait küldte Izraelbe kézben tartani a frontot. A készenlétben álló Steve Witkoff és Jared Kushner különmegbízottakon kívül, az alelnököt még ma Rubio váltja.

Ez a dolog megfigyelést igényel, nem abban az értelemben, mint egy kisgyereket. Hanem, mivel ez sok munka,” – közölte Vance a Netanjahuval folytatott találkozója végén tartott sajtótájékoztatón, utalva az elmúlt napokban a héber médiában többször megjelent „bibisitting” megalázó utalásra.

Zártkörű találkozójuk során Vance állítólag azt mondta Netanjahunak, hogy „adjon egy esélyt a megállapodásnak, és adjon nekünk időt, hogy a dolgok megtörténjenek,” – idézi az Axios az amerikai, és izraeli tisztviselőket, hozzátéve, miszerint a miniszterelnök ezirányú hajlandóságának adott hangot, és hangsúlyozta, hogy szeretné látni a megállapodás sikerét, illetve a következő szakaszok progresszióját.

Előzmények – az elmúlt napokban amerikai tisztviselők szerint Netanjahu visszakozott a megállapodás következő szakaszainak végrehajtásával kapcsolatban, amelyek további izraeli kivonulást, és külföldi csapatok Gázába telepítését vonnák maguk után a biztonság érdekében. Az Axiosnak nyilatkozó magas rangú washingtoni tisztviselő viszont hangsúlyozta, hogy két héttel a gázai megállapodás hatálybalépése után a Trump-adminisztráció elégedett az eddig elért eredményekkel, és hogy az Egyesült Államoknak sikerült mindkét felet nagyrészt összhangban tartania a hétvégi összecsapások ellenére.

Vance izraeli tartózkodása alatt Witkoff, és Kushner a régió arab országaiba utaztak, hogy támogatást szerezzenek a megállapodás következő szakaszaihoz. Ilymódon, kedden a szaúdi fővárosban magas rangú tisztviselőkkel találkoztak, majd tegnap Abu-Dzabiban zajlottak hasonló magas szintű diplomáciai tárgyalások.

A rijádi látogatásra néhány héttel Mohammed bin Szalmán szaúdi trónörökös jövő hónapra tervezett washingtoni látogatása előtt került sor, azzal a céllal, hogy pénzügyi, katonai és diplomáciai támogatást szerezzenek a várhatóan a közeljövőben Gázába érkező nemzetközi stabilizációs erő számára.

Ugyanakkor, az Egyesült Államok tárgyalásokat folytat az Öböl-menti országokkal egy Béketanács létrehozásáról is, amelyet Trump vezetne, és amely többek között felügyelné a gázai újjáépítéshez szükséges adománygyűjtést is, az Axios riportja szerint.

A tegnapi Kneszetben történő annektálási szavazás Trump béketervét nyilvánvalóan veszélyezteti, és amint az várható volt Rijád röviddel a szavazás után közleményben tiltakozott.

  • Szaúd-Arábia elítélte a tegnap napirendre került mindkét szavazást Ciszjordánia annektálásáról, kijelentve, hogy azok célja „az illegális gyarmati telepek feletti izraeli szuverenitás legitimálása.”
    • A királyság hangsúlyozza, hogy teljes mértékben elutasítja az izraeli megszálló hatóságok által elkövetett összes telepet, és terjeszkedő jogsértést. A királyság megismétli, hogy támogatja a palesztin népnek vonatkozó nemzetközi határozatoknak megfelelő, 1967-es határok közötti, Kelet-Jeruzsálemet fővárosként magában foglaló független állam létrehozására vonatkozó, veleszületett, és történelmi jogát,” – áll a szaúdi külügyminisztérium nyilatkozatában, felszólítva arra is, hogy „vessenek véget az izraeli hatóságok palesztin területek, és a palesztin nép ellen elkövetett minden nyílt támadásának, és mozdítsák elő a kétállami megoldás megvalósításán alapuló békefolyamatot, ezáltal biztosítva a biztonságot, és a stabilitást a régióban.”

A tegnapi fiaskó után Netanjahu hivatala üzenetben nyomatékosította Szmotrich számára , miszerint az Egyesült Államok nem támogatja Izrael szuverenitásának kiterjesztését Júdea és Szamária területeire – „az alelnök, DJ Vance itt tartózkodása alatt nem mész szembe vele,” – állt az üzenetben a Kan közszolgálati csatorna jelentése szerint, amelyre Szmotrich szarkasztikusan úgy reagált, miszerint „vártam volna a jövő hétig, de ez nem rajtam múlik.”

A politikai fiaskó terhe azért is irányul Netanjahura, mivel kormányán belül nem tudta biztosítani a koalíciós rendet, és bár saját frakciója tartózkodott a szavazástól, Juli Edelstein szembe ment a miniszterelnökkel, majd végül szavaztán múlott, hogy átcsúszott az előzetes olvasat. A Likud úgy döntött, hogy Edelsteint eltávolítják a Külügyi és Védelmi Bizottságból. 

The post Rubio: Ciszjordánia annektálására elindított  törekvések veszélybe sodorják Trump elnök tervét first appeared on Új Kelet Live.