Avi/ujkelet.live
Történelmi dokumentumok kerültek napvilágra
Húsz évvel a történtek után, az izraeli Védelmi Minisztérium alá tartozó katonai archívum ma közzétette a Gáza Hadosztály déli dandárjának műveleti naplóit. A kézzel írott feljegyzések percről percre mutatják be azt a drámai káoszt, amely Gilád Salit szakaszvezető 2006. június 25-i elrablásához vezetett.
A beszivárgás és az első csapás
A támadás indítása: 2006. június 25-én reggel egy palesztin terrorista sejt alagúton keresztül szivárgott be a Gázai övezetből, és megtámadta a 188. dandár 71. zászlóaljának egyik tankját.
A műveleti napló bejegyzései időkódok szerint:
- 05:13 – Az első jelentés robbanásokról érkezik Kerem Salom térségéből. A parancsnokság először rakéta becsapódásokra gyanakszik.
- 05:14 – Megjelenik a „sérültek vannak” bejegyzés, és harci helikopterek riasztását kérik. Felbukkan a „Török Lovas” katonai kódnév, ami terroristák beszivárgását jelenti.
- 05:20 – Összegzik a helyzetet: „Terroristák átlépték a kerítést”, „Halottak a Panterben” és „Terrorista az árokban”.
- 06:34 – Befut a pontosított kárjelentés: két halott halott és sérültek a tankban.
„Hiányzik egy katona a tankból”
Több mint egy óra telik el a támadás kezdete óta, mire a hadsereg feleszmél a legsúlyosabb forgatókönyvre.
- 06:40 – Bejegyzik az első gyanút: „Hiányzik egy katona a tankból.”
- 06:44 – Aktiválják a hírhedt „Hannibál-eljárást”, az elrablások megakadályozására szolgáló katonai protokollt. A napló rögzíti: „A tank egyik katonája ismeretlen helyen! Hannibál.”
- A 2016-ban hatályon kívül helyezett Hannibál-irányelv újabb belföldi és nemzetközi figyelmet kapott, amikor állítólag a hadsereg is használta a Hamász vezette 2023. október 7-i dél-izraeli támadás során, amelynek során 251 túszt – katonákat és civileket – hurcoltak Gázába.
- 06:57 – Kiderül a támadók ereje: 2 terroristát megöltek, de összesen 8 szivárgott be.
Nyomok a kerítésen
A katonák megkezdik a keresést, de a nyomok már a Gázai övezet belseje felé mutatnak.
- 07:12 és 07:46 – A nyomkövetők megtalálják a hiányzó katona golyóálló mellényét és sisakját a határkerítésen. Vonszolási nyomokat nem látnak.
- 08:00 – Hivatalossá válik az elrabolt katona azonosítása: Gilád Salit. Ekkor nevesítik a tank két halottját: a parancsnok Hanan Barak hadnagy és a sofőr Pavel Szlutzker törzsőrmester.
- 09:20 és 13:38 – A helyszínen azonosítják a terroristák és az elrabolt katona lábnyomait. A nyomkövető tiszt jelenti, hogy Salit repesz- és vérnyomos mellényét megtalálták.
Találgatások és a Hamász szerepe
A parancsnokság értékelése: Délutánra a műveleti központ úgy becsüli, hogy a katona életben van, és a támadást a Hamász terrorszervezet követte el, amely már három hete készült az akcióra, függetlenül a Gázában zajló egyéb eseményektől.
A téves nyom: 17:38-kor a naplóba bekerül egy pletyka, miszerint Salitot egy alagúton át már átcsempészték Egyiptomba, hogy ott nagyobb biztonságban tartsák a fogolycserére irányuló alkudozásig. Ez az információ később tévesnek bizonyult.
Ami utána következett
Az akkor elrabolt Gilád Salit ma 39 éves. Öt évig és négy hónapig sanyargott a Hamász fogságában Gázában.
Végül 2011. október 18-án szabadult egy Izrael és a Hamász közötti megállapodás keretében.
Izrael Salitért 1027 palesztin foglyot engedett szabadon a börtönökből – köztük sok olyat, akiknek „vér tapadt a kezéhez”, például Jechíje Szinwart.
The post “Hiányzik egy katona a tankból“: 20 éve rabolták el Salitot first appeared on Új Kelet Live.