SzántóGráf

Aláírták az izraeli-libanoni keretmegállapodást Washingtonban

Avi/ujkelet.live

A hír: Izrael és Libanon pénteken keretmegállapodást írt alá Washingtonban, a Trump-kormány közvetítésével zajló, négy napig tartó intenzív tárgyalássorozat végén.

Dokumentáció Bejrútból: A Hezbollah támogatóinak tiltakozása az Izrael és Libanon közötti keretmegállapodás ellen:


A megállapodás részletei és a „kísérleti projektek”

Az egyezmény kijelöli a jövőbeli békemegállapodáshoz vezető utat, és azonnali gyakorlati lépéseket is tartalmaz a felek részéről.


A színfalak mögött és a diplomáciai reakciók

A megállapodást az izraeli és a libanoni nagykövetek, valamint Dan Holler, az amerikai külügyminisztérium tanácsosa írták alá.


Netanjahu: „Izrael a biztonsági zónában marad”

Binjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a szombat bejövetele előtt rögzített videónyilatkozatában hatalmas eredménynek nevezte a Washingtonban elért megállapodást.

„Izrael polgárai, a szombat bejövetele előtt szeretnélek benneteket tájékoztatni egy hatalmas izraeli eredményről. […] A legfontosabb dolog az, hogy Izrael a dél-libanoni biztonsági zónában marad. Ez egy óriási siker, és addig tartjuk fenn, amíg a Hezbollahot le nem fegyverezik, és amíg veszély fenyegeti Izraelt” – mondta Netanjahu.


Három megjegyzés a megállapodáshoz

A katonai rádió szakértője három fő tanulságot fogalmazott meg a keretmegállapodással kapcsolatban:

  1. Stratégiai késedelem: Bár a megállapodás egyértelműen fontos izraeli érdek, elkésett. Iránnak ugyanis már sikerült korábban tűzszünetet kikényszerítenie Libanonban, és országszerte „Köszönjük, Irán” feliratú plakátok hirdetik, hogy Teherán állította meg a harcokat. Izraelnek sokkal előbb lépnie kellett volna a diplomáciai kezdeményezéssel, hogy megelőzze a teheráni narratívát.
  2. A kontroll visszaszerzése: Még így is jobb ez a megállapodás, mert elindítja a folyamatot, hogy a libanoni események feletti ellenőrzést maga Izrael és Libanon vegye a kezébe, kiszorítva a külső szereplőket (Iránt és az USA-t).
  3. A feladható területek: A területek, ahonnan Izrael visszavonul, katonailag már nem szükségesek a tűzszünet alatt. Amíg az izraeli hadsereg a közvetlen páncéltörő rakétafenyegetést gátló védvonalat tartja, a Litánitól északra fekvő többi terület feladható egy olyan diplomáciai sikerért cserébe, amely eltávolítja Iránt a térségből.

Információs háború a frontvonalról

Miközben múlt szombat óta a törékeny tűzszünet nagyjából életben van, a felek között komoly üzenetváltások és cáfolatok zajlanak a terepviszonyokról.

Változó realitások: A szóvivő egy videót is megosztott a dél-libanoni Madzsdal Zun falu alatt feltárt Hezbollah-alagútból:

„Madzsdal Zun egy egyértelmű emlékeztető arra, mit tett a Hezbollah Dél-Libanonban: fogott egy civil falut, és katonai poszttá, terrorbázissá alakította. De a valóság megváltozott: a Hezbollah, amit 2023 októberében ismertünk, nem ugyanaz a Hezbollah, mint itt, 2026-ban. Aalagútjaik elenyésznek, a fegyverraktáraik megsemmisülnek, a vezetőik pedig dőlnek össze, mint a dominó.” – fogalmazott Waweya.

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post Aláírták az izraeli-libanoni keretmegállapodást Washingtonban first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version