Avi/ujkelet.live
A hír: Izrael és Libanon pénteken keretmegállapodást írt alá Washingtonban, a Trump-kormány közvetítésével zajló, négy napig tartó intenzív tárgyalássorozat végén.
- Miért fontos ez: Az aláírás jelentős diplomáciai áttörést jelent, ám egyelőre bizonytalan, hogy a megállapodás mekkora része valósítható meg a gyakorlatban mindaddig, amíg a Hezbollah terrorszervezet fegyveres és befolyásos tényező marad Libanonban.
- A cél és a valóság: A keretrendszer célja hosszú távon az, hogy véget vessen Dél-Libanon izraeli megszállásának és helyreállítsa az ország területi integritását, de ez a végkifejlet még nagyon messzinek tűnik.
- Belső ellenállás: Hasszán Fadlallah, a Hezbollahhoz köthető magas rangú libanoni parlamenti képviselő elítélte az egyezményt, és kijelentette, hogy a libanoni hatóságoknak „polgárháborút” kellene vívniuk, ha érvényt akarnának szerezni a benne foglaltaknak.
Dokumentáció Bejrútból: A Hezbollah támogatóinak tiltakozása az Izrael és Libanon közötti keretmegállapodás ellen:
A megállapodás részletei és a „kísérleti projektek”
Az egyezmény kijelöli a jövőbeli békemegállapodáshoz vezető utat, és azonnali gyakorlati lépéseket is tartalmaz a felek részéről.
- Csapatkivonások és tesztterületek: Első lépésként két „kísérleti projektet” indítanak el. Ennek keretében az izraeli hadsereg visszavonul két kisebb, jelenleg megszállt területről, hogy átadja a helyét a libanoni hadseregnek. Az egyik zóna a Litáni-folyótól északra, a másik attól délre található.
- Amerikai ellenőrzés: Izraeli és amerikai tisztségviselők közlése szerint az amerikai katonai tisztek közvetlenül együttműködnek majd a libanoni hadsereggel a terepen, elsősorban azért, hogy ellenőrizzék és igazolják: az érintett övezetekben nincs jelen a Hezbollah.
- Biztonsági zóna és szabad kezek: Egy magas rangú izraeli tisztviselő leszögezte, hogy Izrael fenntartja a biztonsági zónát a Libanonban kijelölt „Sárga Vonal” határain belül mindaddig, amíg a Hezbollahot és a többi terrorcsoportot le nem fegyverzik. Hozzátette: az Izraeli Védelmi Erők cselekvési szabadsága a biztonsági zóna egészében megmarad bármilyen fenyegetés felszámolására.
A színfalak mögött és a diplomáciai reakciók
A megállapodást az izraeli és a libanoni nagykövetek, valamint Dan Holler, az amerikai külügyminisztérium tanácsosa írták alá.
- Az utolsó simítások: Egy amerikai tisztviselő elárulta, hogy Marco Rubio amerikai külügyminiszter csütörtökön telefonon egyeztetett Binjámin Netanjahu izraeli kormányfővel és Joseph Aoun libanoni elnökkel az utolsó vitás pontok elsimítása érdekében, majd péntek reggel személyesen is csatlakozott a tárgyalócsoportokhoz.
- Amerikai támogatás: Rubio kijelentette, hogy a megállapodás tiszta és strukturált folyamatot biztosít Libanon szuverenitásának helyreállítására, a Hezbollah leszerelésére, és lehetővé teszi Izrael visszatérését a határai mögé. Bejelentette továbbá, hogy az USA 100 millió dolláros humanitárius és kiképzési támogatást nyújt a libanoni csapatoknak.
- Irán és a Hezbollah kint: Az izraeli nagykövet hangsúlyozottan „teljesítményalapúnak” nevezte az egyezményt, hozzátéve: „Irán kint van, a Hezbollah kint van, az Izrael és Libanon közötti békéhez vezető út pedig bent van.”
Netanjahu: „Izrael a biztonsági zónában marad”
Binjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a szombat bejövetele előtt rögzített videónyilatkozatában hatalmas eredménynek nevezte a Washingtonban elért megállapodást.
„Izrael polgárai, a szombat bejövetele előtt szeretnélek benneteket tájékoztatni egy hatalmas izraeli eredményről. […] A legfontosabb dolog az, hogy Izrael a dél-libanoni biztonsági zónában marad. Ez egy óriási siker, és addig tartjuk fenn, amíg a Hezbollahot le nem fegyverezik, és amíg veszély fenyegeti Izraelt” – mondta Netanjahu.
- Csapás Iránnak: A miniszterelnök szerint ez komoly vereség Teherán számára. Kijelentette, hogy Irán erőszakkal akart visszavonulást kikényszeríteni Izraeltől, de Izrael, Libanon és az USA most együttesen üzenték meg nekik: „Semmi közötök hozzá. Nincs semmilyen szerepetek Libanonban. Sem nektek, sem a Hezbollahnak, sem más terrorszervezetnek.”
- A hadsereg ajánlása: Netanjahu megerősítette, hogy a két kísérleti projekt az izraeli hadsereg szakmai ajánlása alapján valósul meg. Az északi zóna egy olyan kis területet érint, amelyre a hadseregnek már nincs szüksége, miközben az eredeti, a páncéltörő rakéták lőtávolságán kívül eső biztonsági zónát és a „páncéltörő-vonalat” szigorúan őrzik, ahová sem a Hezbollah, sem a civil lakosság nem léphet be.
Három megjegyzés a megállapodáshoz
A katonai rádió szakértője három fő tanulságot fogalmazott meg a keretmegállapodással kapcsolatban:
- Stratégiai késedelem: Bár a megállapodás egyértelműen fontos izraeli érdek, elkésett. Iránnak ugyanis már sikerült korábban tűzszünetet kikényszerítenie Libanonban, és országszerte „Köszönjük, Irán” feliratú plakátok hirdetik, hogy Teherán állította meg a harcokat. Izraelnek sokkal előbb lépnie kellett volna a diplomáciai kezdeményezéssel, hogy megelőzze a teheráni narratívát.
- A kontroll visszaszerzése: Még így is jobb ez a megállapodás, mert elindítja a folyamatot, hogy a libanoni események feletti ellenőrzést maga Izrael és Libanon vegye a kezébe, kiszorítva a külső szereplőket (Iránt és az USA-t).
- A feladható területek: A területek, ahonnan Izrael visszavonul, katonailag már nem szükségesek a tűzszünet alatt. Amíg az izraeli hadsereg a közvetlen páncéltörő rakétafenyegetést gátló védvonalat tartja, a Litánitól északra fekvő többi terület feladható egy olyan diplomáciai sikerért cserébe, amely eltávolítja Iránt a térségből.
- Helyzet a terepen: Az izraeli hadsereg csapatai még nem kezdték meg a kivonulást Dél-Libanonból, a katonák még nem kaptak parancsot a pontos helyszínekről és a menetrendről.
Információs háború a frontvonalról
Miközben múlt szombat óta a törékeny tűzszünet nagyjából életben van, a felek között komoly üzenetváltások és cáfolatok zajlanak a terepviszonyokról.
- Az izraeli narratíva: Ella Waweya alezredes, az Izraeli Védelmi Erők arab nyelvű szóvivője az X-en küldött közvetlen üzenetet a Hezbollahnak, kiemelve, hogy az Ali Taher-gerinc, ahol a terroristák korábban rejtőzködtek, ma már teljes izraeli ellenőrzés alatt áll.
Változó realitások: A szóvivő egy videót is megosztott a dél-libanoni Madzsdal Zun falu alatt feltárt Hezbollah-alagútból:
„Madzsdal Zun egy egyértelmű emlékeztető arra, mit tett a Hezbollah Dél-Libanonban: fogott egy civil falut, és katonai poszttá, terrorbázissá alakította. De a valóság megváltozott: a Hezbollah, amit 2023 októberében ismertünk, nem ugyanaz a Hezbollah, mint itt, 2026-ban. Aalagútjaik elenyésznek, a fegyverraktáraik megsemmisülnek, a vezetőik pedig dőlnek össze, mint a dominó.” – fogalmazott Waweya.
https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss
The post Aláírták az izraeli-libanoni keretmegállapodást Washingtonban first appeared on Új Kelet Live.