Saját előszavam mindehhez – a magyarországi vidéki zsidóságot cirka félmillió embert alig három hónap alatt sikerült kifosztani, bevagonirozni és elszállítani. Szép preciz munka volt. Állítólag Eichmann a projektfelelős is csak álmélkodott, milyen gyorsan, szépen ment a deportálás.
Lehet, hogy pontatlan vagyok, de emlékezetem szerint a Sorsok háza projekt legalább 10 éve vajúdik. Igazából nem a kormány hibája, hiszen pénz csak volna erre, számolatlanul, inkább az érintettek vitája miatt csúszik az átadás. Ahányszor elhúzok a Józsefvárosi kínai piacra – kedvenc sétahelyem – szomorúan látom ezt a félbemaradt óriási kiállítótermet. A levegőben lengedező marhavagont és az imitált barakkokat. Kiváncsi lennék mennyi pénz folyt el már ezen a helyen, s kiknek. Állítólag a vita alapja, miként legyen a kiállítási anyag megszerkesztve. Mennyire lehet kihangsúlyozni , egy társadalom, a hazai társadalom felelőségét ebben a pusztitásban. Kik a felelősök, hogy ez megtörténhetett, s miként úszhatták meg ezt a nagy léptékű gyilkosságsorozatot az elkövetők.
Mi a célja ennek az újabb holokauszt múzeumnak, egy ugyanis már van. A Páva utcában. Meg egy emlékmű is a Szabadság téren, amely nemcsak drága volt, de rengeteg felesleges, meddő vitát szült. Méltatlanul. Mint általában a hazai társadalom holokauszt megítélése se egyértelmű, a hazai zsidóság szervezetei napjaink világlátásában sem közelednek egymáshoz. A múltban, történelmi kérdésekben pedig ölre is mennek.
S akkor még nem is szóltam arról, hogy ebben a projektben biznisz is van. S, ha már itt fecsegek elárulom, lassan egy éve, a miskolci zsidó múzeum is elkészült. Hogy miért nem nyitják meg, ne tőlem tessék kérdezni. A pandémiás helyzet is hátráltatta, de szerintem nem csak ez az oka a késedelemnek.
Azt se tudjuk, hogy a majd itt látható anyagokból miért hiányoznak a helytörténeti dokumentumok. Például Kerényi László barátom képei filmjei. Elfogult vagyok, de miért is ne legyek . Ő az utóbbi félévszázad minden mozzanatát megörökítette. Fel is kérték, szerkessze össze a meglévő filmjeit. Megtette. Majd állítólag, csak erre már nem jutott pénz. Hogy mennyit költöttek sok egyéb másra, ne tőlem kérdezzék. A legfontosabbra már nem futotta, pontosan azokra az emlékekre, amelyek a miskolci zsidóság elmúlt félévszázadát dokumentálják. Prezentálják. A miskolci zsidóság című filmének levetitése után könnyes szemmel éljenezték, ünnepelték. Magam is meghatódtam. S ezt szó szerint egyedül készítette minden támogatás nélkül.
A miskolci múzeum nem más mint a sorsok házának egy vidéki lenyomata. Hogyan lehet a jószándékot eltéríteni, egy ismeretlen ismerős írányába…..