SzántóGráf

Komplex fogolycsere javaslatok és Katar szerepe

Avi/ujkelet.live

Az Izrael és a Hamász közötti, a foglyok szabadon bocsátásáról szóló lehetséges megállapodásról folyó közvetett tárgyalások fő akadálya a tűzszünet hossza, amelybe Izrael beleegyezne, idézett a Walla hírportál három, az ügy részletei ismerő forrást.

A Gázai övezetben zajló szárazföldi hadművelet kezdete óta lezajlott megbeszéléseken két javaslat is megfogalmazódott a lehetséges megállapodásokra – állítja két, a katari közvetítés részleteit jól ismerő forrás.

A forrás szerint az egyik legnagyobb nehézséget a Hamász vezetőivel való kommunikáció jelenti Gázán belül – ami késlelteti és rendkívül lelassítja a tárgyalásokat.

Magas rangú izraeli és amerikai tisztségviselők szerint a felek közötti rendezetlen pontok miatt nem világos, hogy sikerül-e megegyezni az elkövetkező napokban az elraboltak szabadon bocsátásáról.

Az egyik forrás azt mondta, hogy az Izraeli Védelmi Erők akciója a gázavárosi Sifa kórházban nagymértékben feldühítette a Hamászt, és rövid távon bonyolíthatja és megnehezítheti a tárgyalásokat.

KATAR: SEMMI SEM AZ AMINEK LÁTSZIK

Katar egy kis ország, amely óriási eredményeket ért el az elmúlt években. Az apró emírségnek, esküdt riválisok, Szaúd-Arábia és Irán között, valahogy mindig sikerült mindenkit manipulálni Teherántól Washingtonig.

Katar minden oldalon játszik. Egyrészt világbajnokság házigazdája, mely soha nem látott presztízssel rendelkezik szerte a világon. Másrészt egy szigorú muszlim állam, amely finanszírozza a terrort. Fogadhatja a Hamász és a tálibok vezetőit, valamint otthont adhat az Öböl legnagyobb amerikai bázisának, al-Odeidban.

Katar nem mindig volt ilyen kapós, éppen ellenkezőleg. Az ország erősen kötődött a Muszlim Testvériség mozgalomhoz, amelynek a Hamász a gázai ága. Az arab tavasz utáni napokban Egyiptomban, Marokkóban és Tunéziában a Muszlim Testvériség óriási sikereket ért el, és kulcspozíciókat ért el a kormányban. De ezek a sikerek rövid életűek voltak, és mindent összevetve Katarnak többnyire a Hamász maradt.

Ezért kezdett különös figyelmet fordítani a Hamászra. A havonta több millió dollárt érő bőröndök Gázába Katarnak befolyást szereztek a palesztin kérdésben. Nem mellesleg a Hamász teljes vezetése Katar fővárosában székel, teljes jóváhagyással.

A katariak most attól tartanak, hogy a gázai háborúval mindent elveszíthetnek, két okból: a Hamászt az ISIS-hez hasonlító nemzetközi kampány hullámokat ver. A Nyugat elborzadt a Hamász által elkövetett atrocitásoktól, amelyeket, mint mindenki tudja, Katar finanszíroz.

Most Dohában kárelhárítást kell végezniük, és a lehető legtöbb gyerek, nő és idős szabadon engedését kell biztosítaniuk, hogy nehogy terroristának bélyegezzék őket.

A második ok, hogy a Hamász megdöntéséről szóló beszédek nem szolgálják a katariak javát. Mert ha a Hamász elbukik, akkor Katar visszasüllyed azzá, ami valójában: egy kis országgá befolyás nélkül a regionális arénában.

Forrás: Walla és Kan közszolgálati műsorszolgáltató

The post Komplex fogolycsere javaslatok és Katar szerepe first appeared on Új Kelet online.

Exit mobile version