SzántóGráf

Biden és Netanjahu beszélgetése a túszokra fókuszált

Avi/ujkelet.live

A háború 206. napja: Joe Biden elnök vasárnap beszélt Binjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel, közölte a Fehér Ház szóvivője. Ez volt az első beszélgetés a két vezető között több mint két hét után.

A nyilatkozat szerint Biden ,,megerősítette sziklaszilárd elkötelezettségét Izrael biztonsága mellett, a sikeres védekezést követően Irán példátlan rakéta- és dróntámadása ellen ebben a hónapban”.

Mindketten ,,felülvizsgálták a túszok szabadon bocsátásának és az azonnali gázai tűzszünet biztosítására irányuló, folyamatban lévő tárgyalásokat”, valamint ,,a humanitárius segítségnyújtás fokozását Gázába, beleértve az új északi átkelőhelyek megnyitásának előkészületeit ettől a héttől kezdődően”.

A nyilatkozat szerint a dél-gázai Rafahban tervezett szárazföldi offenzíváról is beszéltek, Biden pedig ,,megismételte egyértelmű álláspontját”.

A Walla hírportálnak nyilatkozó forrás, aki ismeri a telefonbeszélgetés részleteit, azt mondta, hogy az ,,konstruktív” volt, és körülbelül 75%-a a túszügyletre összpontosított. Biden és Netanjahu az elmúlt napokban megjelent Hamász-videókról is beszélt, melyekben két amerikai szerepelt, a 64 éves Keith Siegel és a 23 éves Hers Goldberg-Polin, akiket túszként tartanak fogva Gázában.

Optimizmus: A Hamász egyik magas rangú tisztviselője azt mondta az AFP hírügynökségnek, hogy a terrorszervezet és Izrael közötti túsz- és tűzszüneti megállapodásra irányuló, jelenleg tárgyalt javaslatával nincsenek „jelentősebb” problémák.

,,A légkör pozitív, hacsak nincsenek új izraeli akadályok” – mondta a tisztviselő.

A javaslat magában foglalja 33 izraeli túsz szabadon bocsátását az első szakaszban, valamint egy homályos nyilatkozatot, amelyet Izrael fogalmazott meg a Hamász megnyugtatására az ellenségeskedések beszüntetésével kapcsolatban.

A Hamász képviselőiből álló küldöttség hétfőn érkezik Kairóba, hogy folytassák a tárgyalásokat az egyiptomi titkosszolgálat magas rangú tisztviselőivel.

Ultimátumok: A Hamász terrorszervezet és Izrael közötti fogolycsere-tárgyalások előrehaladásáról szóló riportok hátterében, a szélsőjobboldali Vallásos Cionizmus Párt elnöke, Becalel Smotrich pénzügyminiszter vasárnap videóüzenetben kijelentette: ,,Miniszterelnök úr, ha visszavonja a Rafah azonnali megrohamozására vonatkozó parancsot, az Ön által vezetett kormánynak nem lesz létjogosultsága”.

,,Az egyiptomi deal elfogadása megalázó megadás, és győzelmet ad a náciknak a csatában elesett hős izraeli katonák százainak hátán, és halálos ítéletet szab ki a túszokra, akik nem szerepelnek az alkuban, és mindenekelőtt – közvetlen egzisztenciális veszélyt jelent Izrael Államra nézve.” 

A szélsőjobboldali Otzma Jehudit vezetője, Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter X-en közölte: ,,Emlékeztető: vakmerő megállapodás = a kormány feloszlatásával.”

Ha Szmotrich vagy Ben-Gvir kilép a koalícióból, Netanjahunak szüksége lesz a kormány többségének megőrzéséhez a háború miatt ideiglenesen csatlakozott Beni Gantz vezette Nemzeti Egységre.

Mindezek után a hadikabinet minisztere, Beni Gantz X-en kijelentette, hogy a kormánynak nem lesz létjogosultsága, ha tagjai megakadályozzák a fogolycsere-megállapodást, hozzátéve, hogy a túszok hazatérése fontosabb, mint a hadművelet Rafahban.

„Az október 7-i kormány által cserben hagyott túszok visszatérése sürgős” – írta. „Ha a biztonsági szervezetek teljes támogatásával felelősségteljes körvonal születik a túszok hazahozatalára – ami nem jár a háború befejezésével –, és a kormányt október 7-én vezető miniszterek ezt megakadályozzák, a kormánynak nem lesz joga továbbra is létezni és vezetni a háborút”.

The post Biden és Netanjahu beszélgetése a túszokra fókuszált first appeared on Új Kelet online.

Exit mobile version