SzántóGráf

A Hamász által benyújtott javaslat részletei

Avi/ujkelet.live

A háború 214. napja: A Hamász első nyilvános kijelentése után, miszerint a terrorszervezet ,,belemegy” a tűzszüneti megállapodásba Izraellel, kedd reggel nyilvánosságra került a teljes dokumentum, amit a terrorszervezet nyújtott be a közvetítő országoknak és Izraelnek. Egy magas rangú izraeli tisztviselő azt nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek kedden, hogy a Hamász javaslata elfogadhatatlan. Az izraeli média szerint Binjámin Netanjahu miniszterelnök fontolgatja, hogy ma este sajtótájékoztatót tart a Hamász bejelentése kapcsán.

A megállapodás célja a Gázai övezetben tartózkodó összes izraeli elrabolt szabadon bocsátása, beleértve civileket, férfi és női katonákat – élőket és holtakat egyaránt. Rajtuk kívül vannak más elraboltak, akik már október 7-e előtt is Gázában voltak: Hadar Goldin főhadnagy és Oron Saul törzsőrmester, akik a 2014-es erős szikla idején estek el, valamint a 2014-ben önszántából a Gázai övezetbe belépő Avera Mengisztu és a 2015-ben a Gázai övezetbe önszántából belépő Hisam al-Szajed. Elengedésükért cserébe palesztin terroristák szabadulnak izraeli börtönökből, az Izraeli Védelmi Erők kivonul a Gázai övezetből, és életbe lép a tartós tűzszünet, amely magába foglalja Gáza rehabilitációját – vagyis a háború végét.

A fordítás a KAN közszolgálati műsorszolgáltató fordítása alapján készült.

Az Izraelnek benyújtott Hamász-javaslat első része

A túsz-megállapodás első szakasza 42 napig fog tartani:

Az Izraelnek benyújtott Hamász-javaslat második része

Túszok és terroristák elengedése

Az első szakaszban a Hamász 33 izraeli túszt ,,élőt vagy halottat” enged szabadon, nőket – civileket és katonanőket, 19 év alatti fiatalokat, akik nem katonák, 50 év feletti felnőtteket és betegeket. Cserébe Izrael terroristákat enged ki a börtönökből a következő kritériumok szerint:

A foglycsere ütemezése a két fél között az első szakaszban:

A Hamász a tűzszünet harmadik napján elenged három túszt. Ezt követően a Hamász minden héten három túszt enged szabadon, ekkor először a nőket, köztük civileket és katonanőket engednek el. A hatodik héten a Hamász szabadon engedi az ebben a szakaszban meghatározott kategóriában lévő többi túszt. Cserébe Izrael elengedi a megállapodásban meghatározott számú terroristát a Hamász által benyújtott listák szerint. A hetedik napon a terrorszervezet tájékoztatást ad a többi túszról, akiket várhatóan szabadon enged.

A megállapodást követő 22. napon Izrael szabadon engedi a Salit-megállapodás keretében szabadon engedett terroristákat, akiket időközben újabb bűncselekmények miatt bebörtönzött. A megállapodás ötödik hetében, ha az életben lévő izraeli túszok száma nem éri el a 33-at, a Hamász ugyanabba a kategóriába tartozó holttesteket ad ki. Cserébe Izrael elengedi az összes 19 év alatti nőt és gyereket, akiket október 7-e után tartóztattak le Gázában.

A terrorszervezet kijelentette, hogy a túszok szabadon bocsátása a többi szakasz előrehaladásától függ, ideértve a katonai műveletek beszüntetését, az izraeli erők kivonását az övezetből, a palesztinok lakóhelyükre való visszatérését és a humanitárius segélyek beengedését Gázába.

További szempontok, amelyeket a terrorszervezet a benyújtott javaslatában említett:

A megállapodás második szakasza 42 napig tart

Ennek a szakasznak a részeként jelentik be a tartós nyugalom visszállítását, a többi izraeli túsz és palesztin terrorista szabadon bocsátása előtt. Ebben a szakaszban várhatóan szabadon engedik a még életben lévő izraeli férfiakat, katonákat vagy civileket, cserébe a börtönben lévő terroristákért, az izraeli katonai fogolytáborok felszámolásáért, valamint az izraeli erők teljes kivonásáért a Gázai övezet területéről.

A megállapodás harmadik szakasza 42 napig tart

Ez a szakasz magában foglalja a holttestek cseréjét a két oldal között, miután azonosították őket. Emellett megkezdődik az övezet újjáépítési tervének megvalósítása is, amely 3-5 évig tart, országok és nemzetközi szervezetek közreműködésével, többek között: Egyiptom, Katar és az ENSZ emellett ,,teljesen feloldják a gázai blokádot”.

The post A Hamász által benyújtott javaslat részletei first appeared on Új Kelet online.

Exit mobile version