SzántóGráf

A túszok és a háború után ügye

Avi/ujkelet.live

A háború 291. napja: A KAN közszolgálati műsorszolgáltató szerint a túszok szabadulását lehetővé tevő tűzszüneti megállapodásról szóló tárgyalások hátterében a védelmi szervezet vezető tisztségviselői határozott álláspontot fogalmaztak meg: ,,Az Izraeli Védelmi Erők 6 hétre teljesen kivonulhat a Gázai övezetből – ha aláírják a túszok szabadon bocsátásáról szóló új megállapodást.”

Biztonsági tisztviselők szerint ez egy rövid időszak, amely nem teszi lehetővé a Hamász terrorszervezet számára, hogy kritikus módon rehabilitálja magát új hadviselési eszközökkel vagy alagutak építésével és helyreállításával. A Netanjahu miniszterelnöknek közvetített üzenet: ,,Tisztában vagyunk a biztonsági következményekkel, de itt az ideje, hogy prioritásként kezeljük a túszok szabadulását, akiknek ideje korlátozott.”

A magas rangú biztonsági tisztviselők nyilatkozata két kulcsfontosságú, jelenleg vitatott témára hivatkozik: a gázaiak visszatérésére a Gázai övezet északi részébe, amelyet Izrael május 27-én jóváhagyott, valamint Izrael jelenlétére a Philadelphi-folyosón az egyiptomi-gázai határ mentén. Ezt az álláspontot egyhangúlag elfogadta az izraeli biztonsági szint: a védelmi miniszter, a vezérkari főnök, a Moszad kémszolgálat vezetője és a Sabak belbiztonsági szolgálat vezetője.

Hosszú vita után Binjámin Netanjahu miniszterelnök vasárnap elrendelte egy tárgyalócsapat küldését csütörtökön Dohába – közvetlenül a washingtoni útja lezárása után. A források szerint a csapat viszonylag széles mandátumot kapott a dohai útra, de nem olyat, amely lehetővé tenné számukra, hogy döntsenek a Philadelphi-folyosó és a lakosok visszatérésének az övezet északi részére kérdéseiben – amelyek valójában akadályozzák, hogy áttörés szülessen.


Vita: Egyiptom, Jordánia, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Katar és a Palesztin Hatóság mintegy három hónapja nyújtott be Kairó vezetésével egy dokumentumot az amerikai kormányhoz, amely a gázai háború után kérdésének általános irányvonalaival foglalkozik. Az egyik említett arab ország magas rangú tisztviselője szerint azonban nincsen egyértelmű egyetértés az apró részleteket illetően, jelentette reggel a KAN közrádió.

A forrás szerint az egyik ilyen ügy a Palesztin Hatóság kérdése, és hogy milyen összetételben fogja irányítani Gázát. Míg Egyiptom és Jordánia a jelenlegi összetételt támogatja, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek a Palesztin Hatóság jelentős megreformálásában érdekeltek.

Egy másik kérdés, hogy mi lesz a Hamász szerepe a vezetésben a háború után. A forrás szerint az országok közül a Hamászhoz legközelebb álló Katar nem fog gyorsan lemondani a szerepéről Gázában. Ezzel ellentétben Szaúd-Arábia és az Emírségek azt akárják, hogy a Hamász teljesen eltűnjön.


Összeborulás: A kínai állami média szerint a különböző palesztin frakciók megállapodtak abban, hogy véget vetnek megosztottságuknak és megerősítik a palesztin egységet a Pekingi Nyilatkozat aláírásával Kínában.

A nyilatkozatot a frakciók közötti 21. és 23. között zajló megbékélési párbeszéd záróünnepségén írták alá Pekingben – közölte a CCTV állami műsorszolgáltató.

Összesen 14 palesztin frakció, köztük a rivális Fatah és a Hamász vezetői is találkoztak a médiával, és a záróünnepségen jelen volt Vang Ji kínai külügyminiszter is – olvasható a CGTN közösségi oldalán.

A rivális frakciók, a Hamász és a Fatah áprilisban találkoztak Kínában, hogy megvitassák a mintegy 17 éve tartó viták lezárását célzó megbékélési erőfeszítéseket.

A Hamász és a Fatah nem először törekszik a megbékélésre, ám ezek a próbálkozások a gyakorlatban rendre kudarcot vallottak.

The post A túszok és a háború után ügye first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version