SzántóGráf

Eredménytelen túszalku és az október hetedikei megemlékezések

ujkeletlive

Túszalku – nincs előrelépés

Megállapodás nélkül fejeződtek be az esetleges gázai tűzszünetről és a túszok szabadon bocsátásáról szóló kairói tárgyalások, – közölte tegnap két egyiptomi biztonsági forrás a Reuters hírügynökséggel, hozzátéve, hogy sem a Hamász, sem Izrael nem értett egyet a közvetítők több kompromisszumos javaslatát illetően.

A gázai terrorszervezet elutasítását nyomatékosította a tegnap esti órákban Izrael központi része felé Khan Juneszból indított nagy hatótávolságú rakéta kilövésével. Rison Lecion városában január óta először először szólaltak meg a rakétát jelző szirénák, az állítólag Tel-avivot célzó lövedék, Rison Lecion lakott területén kívül nyílt területen csapódott be.

A tárgyaló felek elutasítása ellenére az Axiosnak nyilatkozó amerikai tisztviselők változatlanul reményteljes hangot ütöttek meg a tárgyalások menetével kapcsolatban, mondván a megbeszélések konstruktívak, a végleges és végrehajtható megállapodás elérésének szellemében zajlottak, emellett a folyamat az elkövetkező napokban munkacsoportokon keresztül folytatódik.

Az Egyesült Államok, Egyiptom és Katar közvetítésével folyó tárgyalások leginkább vitatott pontjai közé tartozik a raffai átkelőnél lévő úgynevezett Philadelphi-folyosó, illetve a gázai övezetet kettészelő Necarim-folyósón fenntartott állandó izraeli jelenlét, mellyel kapcsolatban javasolt számos alternatív megoldást ez érintett felek egyike sem fogadta el.

A Hamász szerint Izrael visszalépett azon a vállalásától, hogy kivonja csapatait az említett helyszínekről, illetve emellett más feltételeket is hozzátett, többek között azt, hogy a tűzszünet kezdetével a palesztinokat átvizsgálják, amikor visszatérnek az enklávé sűrűbben lakott északi részébe.

Nem fogadjuk el a július 2-án vállaltak visszavonásáról vagy új feltételekről szóló tárgyalásokat,” – közölte a Hamász nevében nyilatkozó Oszama Hamdan az Al-Aqsza csatornának, kizárva az amerikaiak által emlegetett közelgő megállapodás lehetőségét.

Az izraeli tárgyalók tegnap elhagyták Kairót, a 12-es csatornának nyilatkozó politikai források változatlanul úgy vélik, hogy tovább kell növelni a katonai nyomást, ami a szerintünk szemmel láthatóan a Jeruzsálem által diktált feltételek elfogadása felé sodorja.

Eközben, Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója vasárnap megerősítette, hogy az Egyesült Államok továbbra is a tűzszüneti megállapodás elérésén dolgozik, azt is megjegyezve, hogy ellenkező esetben a még életben lévő túszok nem élik túl az embertelen körülményeket, emellett az Egyesült Államok a közel-keleti konfliktus eszkalálódása miatt is aggódik.

Szombaton a héber médiában kiszivárgott felvétel szerint, egy Gázában fogvatartott túsz rokona megkérdezte Binjámin Netanjahu miniszterelnököt, miszerint más izraeliekkel együtt tudatában van annak, hogy a palesztin terroristák fogságában lévő nőket megerőszakolhatják. A miniszterelnök hárította a felelősséget, és a fogvatartottak kiszabadítását biztosító megállapodás aláírását kérő felszólításokra, ingerülten azt válaszolta, hogy nincs szó semmilyen alkut illetően, aki ezt mondta, az hazudott.

A szombat kimenetele után ismét országszere tüntettek, új választásokat és túszok kiszabadítását követelve. Az október hetedikén elhurcolt Matan Zangauker édesanyja arra kérte az amerikai közvetítőket, hogy gyakoroljanak nyomást a miniszterelnökre, akit folyamatosan az a vád éri, hogy személyes és politikai okokból akadályozza a megállapodást.

Úgy tűnik, ez az utolsó esély,” – mondta Einav Zangauker a a tel-avivi Kirja katonai parancsnokság előtt felszólalva, utalva a kairói tárgyalásokra, majd hangsúlyozta, hogy elítéli azon új feltételeket, amelyeket Netanjahu erőltetett, különösen a gázai-egyiptomi határ mentén húzódó Philadelphi-folyosó tekintetében, végül Joe Biden amerikai elnök segítségét kérte.

Október hetedikei megemlékezés – Miri Regev ellenáll és Herzog elnököt okolja

Miri Regev közlekedési miniszter [Likud] továbbra is ragaszkodik a tervhez, miszerint az október 7-i állami megemlékezés szervezésének joga őt illeti, emellett visszautasította Jichák Herzog elnök ajánlatát, aki kompromisszumos megoldásként a politikailag feszült esemény rendezésére felajánlotta jeruzsálemi rezidenciáját.

A kormány nevében Binjámin Netanjahu miniszterelnök néhány nappal korábban bízta meg Regevet a megemlékezés vezetésével, ami azonnali ellenállást váltott ki, miközben számos gázai határ menti közösség azzal vádolta a kormányt, hogy a hivatalos ünnepséget arra akarja felhasználni, hogy kibújjon a felelősség alól, kijelentve, hogy nem hajlandóak részt venni ilyen formátumú rendezvényen, illetve semmilyen fotót vagy felvételt rendelkezésre bocsátani.

Az egyre dagadó feszültség közepette Herzog Netanjahunak címzett nyilvános levelében felajánlotta, hogy az állami megemlékezést az elnöki rezidencián tartaná meg, és azt javasolta, hogy a rendezvényt az elnök felügyelete alatt tartsák meg „a viták lángjai csillapítása és a társadalom különböző részei közötti szükségtelen viták és veszekedések megelőzése érdekében.”

Az elnöki rezidencián tartott ünnepség „tiszteletteljes, egyesítő, méltóságteljes és szerény lenne, és természetesen politikai díszletek nélkül. A szertartás a szokásoknak megfelelően állami szimbólumokat tartalmaz majd, beleértve a zászló félárbocra eresztését és a kádis elmondását,” – áll az elnök levelében.

Regev válaszul nekiment az elnöknek, azt állítva hogy Herzog „oldalt [bal] választott” azáltal, hogy megkeresése nélkül állt elő javaslatával.

Állami ünnepségeket nem tartanak az elnöki rezidencián, ez nem lehet. Ezt délen kell megtartani. A levéllel, amit kiadott, egy oldalt választott. Le lehetett volna ülni és megegyezésre jutni. Hiszem, hogy az elnök szándéka jó volt, de mint valaki, aki ismer engem és beszélget velem, eljöhetett volna és beszélhetett volna velem és a miniszterelnökkel a levél előtt,” – nyilatkozta Regev a 14-es csatornának, majd közölte.

A Likud prominens képviselője korábban  alulértékelve a kritikákat, háttérzajnak minősítette azokat, és elutasította a bojkottfelhívásokat, illetve tiltakozásokat, majd a palesztin eseményekhez hasonlította az érintett közösségek azon a tervekeit miszerint saját megemlékezést terveznek tartani. A felzúdulást követően,  Regev azzal vádolta a médiát, hogy elferdítette kijelentéseit.

Amikor zajról beszéltem, akkor azokról beszéltem, akik ellenem uszítanak, ártanak nekem, a Hamász vezetőjéhez, Szinwárhoz hasonlítanak és fenyegetik az életemet. Semmikor nem beszéltem gyászoló családokról, túszok családjairól vagy bármilyen közösségről,”– közölte.

A tervezett október 7-i megemlékezést a Hamász terroristák által meggyilkolt 1200 áldozatra, és 251 túszra emlékezve, Regev tervei szerint nem élőben közvetítenék, hanem felvételről teszik közzé. Ezenkívül, az előre felvett eseményt azért tartják délen, mert ott történt a mészárlás, de közönség nélkül, állítólag azért, hogy ne sértsenek meg senkit, akinek ott kellett volna lennie, de nem hívták meg, tekintve, hogy lehetetlen lenne az összes áldozatot, családtagjaikat és mindazokat meghívni, akik október 7-én harcoltak vagy résztvettek a mentésben.

A Miniszterelnöki Hivatal eddig nem erősítette meg Regev kinevezését, mondván a megemlékezés még folyamatban van, és egyelőre egyetlen helyi közösséget sem kerestek meg a témában.

The post Eredménytelen túszalku és az október hetedikei megemlékezések first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version