SzántóGráf

Frontok, utódlás, a Hamász útkeresése, és letiltás

Avi/ujkelet.live

A háború 388. napja: Reggel 07:26 és 07:31 között aktiválódtak az ellenséges drón behatolására való figyelmeztetések Nyugat-Galileában. Az Izraeli Védelmi Erők szerint a légvédelem elfogott egy Libanonból küldött drónt.

Szintén reggel legalább 15 rakétát lőttek ki Libanonból Kirjat Smonára és a határ melletti térségre. Sérülésről nem érkezett jelentés.


Szárazföldi manőver Libanonban: A 91. hadosztály folytatja a Hezbollah terror-infrastruktúrájának támadását és hadianyagainak lefoglalását Dél-Libanonban. Az elmúlt nap során a csapatok azonosítottak egy terrorsejtet a Hezbollah egyik katonai épülete közelében, és légicsapást irányítottak rájuk.

A 146. hadosztály csapatai infrastruktúrákat és lakótereket keresnek és rombolnak le, melyekben a Hezbollah terroristái elbarikádozzák magukat Dél-Libanonban, hogy megtámadják az izraeli erőket. A légierő az Északi Parancsnokság irányításával az elmúlt nap során több tucat terrorcélpontot támadott, köztük rakétavetőket, melyekkel Izraelt támadták korábban, és likvidált több tucat terroristát.


Déli front: A 252. hadosztály a Gázai övezet középső részén folytatja célzott rajtaütéseit, megölt számos terroristát és lerombolt egy katonai épületet a térségben.

A dél-gázai Rafahban a Nahal-dandár harcosai a Gázai Hadosztály parancsnoksága alatt az elmúlt nap során fegyveres terroristákat öltek meg és terror-infrastruktúrákat semmisítettek meg. Az erők terroristákat azonosítottak egy becsapdázott épületben a csapatok közelében, és a légierővel együttműködésben likvidálták őket.

A 162. hadosztály folytatja műveleteit az észak-gázai Dzsabaliában, az elmúlt nap során a csapatok megöltek több tucat terroristát a terepen és légicsapások irányításával. Az erők továbbra is biztosítják a civilek távozását a harci zónából a humanitárius zóna felé. A csapatok továbbá alagút nyílásokat vizsgáltak meg majd romboltak le, és rengeteg hadianyagot találtak.


Túszalku és tűzszünet: A Hamász a dohai csúcstalálkozóra egy olyan alkujavaslattal állt elő, amely a „mindent mindenkiért” vázlaton alapul – vagyis az összes túsz elengedését a háború befejezéséért és az izraeli hadsereg teljes és azonnali kivonulásért cserébe a Gázai övezetből, jelentette tegnap a szaúdi Asharq News.

Egy palesztin forrás a KAN közszolgálati műsorszolgáltatónak a következőt nyilatkozta: ,,[Jechíje] Szinwar [Hamász-vezér] likvidálása után már nincs vesztenivalónk, és ezzel a hozzáállással kezdünk tárgyalásokat – egy megközelítés, amely szerint ragaszkodunk a feltételeinkhez. A dohai megbeszélések végén konzultációra kerül sor a gázai katonai tanáccsal, majd eldöntjük, milyen irányba haladjunk.” Ugyanezen forrás szerint a Gázával folytatott konzultáció a Doha és Gáza közötti kommunikáció bonyolultsága miatt több napig eltart.

Az Egyesült Államok kérésére a Moszad kémszolgálat vezetője, David Barnea megérkezett a dohai csúcstalálkozóra, hogy megkezdje a tárgyalásokat. Két hónapon át nem volt ilyen megbeszélés, és nem kizárt, hogy a dohai csúcs után még több megbeszélés, tárgyalás lesz, kibővített résztvevőkkel. Az izraeli delegáció a Sabak belbiztonsági szolgálat igazgatója, Ronen Bar és az izraeli hadsereg elraboltak felkutatására irányuló titkosszolgálati erőfeszítéseit vezető Nitzan Alon tartalékos vezérőrnagy nélkül utazott Katarba.

A csúcstalálkozó egyik célja, hogy megvitassák az asztalon lévő javaslatokat – az egyiptomit, a humanitáriust, valamint a ,,mindent mindenkiért” megállapodást. Izraeli magas rangú tisztviselők nem zárják ki az ilyen típusú megállapodásokat – de kétséges, hogy a miniszterek el fogják fogadni, mivel magában foglalja a háború teljes leállítását. Biztonsági források tegnap este azt nyilatkozták, valójában nincs előrelépés a tárgyalásokon – csak puhatolózás folyik.

Abdel Fattah esz-Szíszi egyiptomi elnök tegnap közölte, országa kétnapos tűzszünetet javasolt Gázában, mely során négy izraeli túszt elengednének néhány palesztin fogolyért cserébe.

Szíszi szerint ,,a tűzszünetet tíznapos intenzív tárgyalások kísérik az állandó tűzszünet elérése érdekében”.


Utódlás: Hasszán Naszrallah likvidálása után helyettese, Naim Qasszem lett a Hezbollah terrorszervezet legfelsőbb hatósága és a szervezet de facto vezetője, bár hivatalosan nem nevezték ki, jelentette tegnap a KAN.

Qasszem még az iráni vezetéssel és a Kudsz Erő vezető tagjaival is kapcsolatban áll. A Hezbollah mindeddig nem hívta össze a Sura Tanácsot, hogy hivatalosan kiválassza Naszrallah utódját. A terv szerint utódja a szervezet végrehajtó tanácsának vezetője, Hasem Szafieddine lett volna – akit egy héttel Naszrallah után szintén likvidáltak.

Az elmúlt hetekben a hetvenes éveiben járó Qasszem három beszédet mondott. A riportokkal ellentétben még mindig Libanonban tartózkodik, és nem költözött Iránba.

Katonai szinten a háborús erőfeszítéseket két kulcsfigura vezeti, Muhammad Haider, Naszrallah közeli tanácsadója és a Dzsihád Tanács tagja, valamint Haitham Ali Tabataba’i, a Radwan Erő egykori parancsnoka és a szervezet hadműveleti részlegének parancsnoka.


2 tweetig húzta: Az X közösségi médiaplatform felfüggesztette Ali Hamenei iráni legfelsőbb vezető héber nyelvű fiókját egy nappal a megnyitása után.

A fiókján megjelenő közlemény szerint a felfüggesztés oka az X szabályzatának megsértése.

Hamenei két tweetet tett közzé összesen, az utolsó szerint: „A cionista rezsim hibát követett el. Tévedett az Iránnal kapcsolatos számításaiban. Meg fogjuk értetni vele, milyen ereje, képessége, kezdeményezőkészsége és akarata van az iráni nemzetnek.”

The post Frontok, utódlás, a Hamász útkeresése, és letiltás first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version