SzántóGráf

Trump 2.0 – Izrael a harcok tovább folytatását, az iráni nukleáris eszközök kiiktatását, és újabb telepek annexióját remélik

ujkeletlive

Az izraeli kormány szerint Trump újraválasztását követően támogatni fogja a harcok tovább folytatását és az iráni nukleáris eszközök kiiktatását

Annak ellenére, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök tegnap kora reggeli győzelmi beszédében azon demokratákhoz kötődő kerületeket említette példaként – színesbőrű választók, nők, spanyolajkúak, valamint az arab és muszlim amerikaiak, akik változtattak korábbi álláspontjukon, és szavazataikkal őt támogatták, ugyanakkor nem említette az amerikai zsidókat, akik jelentős többségben Kamala Harris jelöltre adták le voksukat, az izraeliek és legfőképpen Binjámin Netanjahu miniszterelnök és kormánya Trump korábbi első ciklusának Izraelre vetülő aranykorát vélik újjáéledni.

Ily módon Netanjahu elsőként gratulált Trumpnak, és a közösségi médiában megjelent jókívánságokat követően mondjárt telefonon is felhívta. A Miniszterelnöki Hivatal szerint a beszélgetés „meleg és szívélyes” volt, megjegyezve, hogy a kormányfő egyike volt a világ első vezetőinek, akik felhívták az új megválasztott elnököt.

Trump hivatala nem adott ki közleményt a beszélgetésről, de a miniszterelnök hivatala szerint a két vezető megállapodott abban, hogy együtt fognak dolgozni Izrael biztonsága érdekében, beleértve az iráni fenyegetést is.

A megválasztott elnök ünnepi beszédében megerősítette korábban elhangzott terveit, azaz a háború leállítását, és nem elkezdését ígérve, ami már most is számos kérdést vet fel tekintettel arra, hogy a Netanjahu és kormánya kijelentette nem áll szándékában mindaddig befejezni a gázai illetve a libanoni szárazföldi hadműveletet, amíg a háború minden célját el nem érik.

Emellett, az elmúlt félévben Irán két alkalommal indított támadást Izrael ellen, amit a hadsereg megfelelő megtorlócsapással viszonzott, de mindkét alkalommal kizárólag katonai stratégiai célpontokat célozva kikerülte Irán nukleáris képességeit illetve olajlétesítményeit, melyek közül a nukleáris eszközök, az egész régiót tekintve továbbra is elsőszámú fenyegetésnek számít.

Egyes elemzők úgy vélik, hogy Trump újbóli megválasztása elrettentő hatással lesz Teheránra, de ennek jelei egyelőre nem tapasztalhatóak, miközben a jeruzsálemi vezetés arra számít, hogy korábbi kijelentéseinek ellentmondva a beiktatás előtt álló elnök zöld utat ad egy komplex iráni támadást illetően.

Mindezen végső csapás kivitelezésére az Egyesült Államokban zajló kormányok közötti átmeneti időszak lenne az ideális, – jelentette a Maariv magas rangú forrásra  hivatkozva, arra utalva, hogy a még Biden kormány alatt véghez vitt akció nem terhelné közvetlenül Trumpot, aki tegnap a háború elkerülését ígérte.

A biztonsági kabinetben elhangzottak szerint az iráni nukleáris program elleni fellépés a végső lezárása lenne az elmúlt két hónapban elért katonai céloknak, mint például a libanoni Hezbollah terrorszervezet képességeinek jelentős gyengítése, illetve Irán légvédelmi rendszereinek részbeni megsemmisítése. 

A Maariv szerint a kormány optimizmusát alátámasztja, az anno még a választások előtt elhangzott hivatkozás, miszerint Trump, állítólag azt mondta Netanjahunak – „tedd azt, amit kell,” [ Bloomberg] legalábbis az Iránnal és megbízottjaival való konfrontációt illetően. Trump szavai ugyan éles ellentétben állnak Joe Biden leköszönő elnök önmérsékletre és a gázai övezetben élő palesztin civileknek nyújtott humanitárius segélyek növelésére irányuló felhívásaival, de az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy mindezt még a választások előtt állította, és azt sem hivatalosan.

Trump legutóbb ismertetett béke-terveivel ellentétben Izraelben a korábbi elnök ismételt győzelmét az új aranykor kezdetének, azaz a többfrontos háború folytatásának, illetve az iráni nukleáris eszközök kiiktatására kapott lehetőségként értelmezik.

A Maariv riportjában több véleményt is idéz, az egyik Nadav Sztrauhler, Netanjahu korábbi tanácsadója, aki úgy értékeli, hogy Trump visszatérésével mindenképpen megnőtt az iráni nukleáris létesítmények elleni izraeli támadás valószínűsége.

Megerősítve Sztrauhler véleményét, Mark Dubowitz a washingtoni Alapítvány a demokrácia védelmére [FDD] Intézet vezérigazgatója, úgy véli, hogy Izrael eleve  rendelkezik a natanzi és iszfaháni dúsító létesítmények elleni önálló támadás képességeivel, és bár a mélyen a föld alatt található fordói üzemanyag-dúsító létesítmény megtámadása bonyolultabb feladat lenne, nem tartja kizártnak, hogy Izrael képes lenne ilyen irányú meglepetést is okozni.

Másrészt, Sanam Vakil, egy londoni székhelyű intézett Közel-kelet programjának vezetője, úgy véli, hogy közvetlen amerikai támogatás nélkül nehezen megoldható az említett akció, emelett arra számít, miszerint Izrael fokozni fogja katonai erőfeszítéseit abban az esetben, ha az új amerikai kormány nyomást gyakorolna a helyzet enyhítése érdekében, amit Dani Danon, Jeruzsálem ENSZ-nagykövete is megerősített, mondván, hogy az amerikai kormányváltás megkönnyíti majd munkáját, ugyanakkor kizárta a harcok befejezését Trump hivatalba lépéséig.

Nem az amerikai időzítés szerint dolgozunk. A saját céljaink és szükségleteink szerint cselekszünk,” – nyilatkozta Danon a 12-es csatornának.

Ben-gvir és a telepesek vezetői Júdea és Szamária annektálására szólítanak fel Trump győzelme után

Donald Trump újbóli választási győzelmét a telepes közösségek és vezetőik, illetve a kormányban helyet foglaló politikai frakcióik kitörő örömmel, és még nagyratörőbb tervekkel ünnepelték. 

A Kneszetben felszólalva Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter [Ocma Jehudit] méltatta az új-régi elnök  győzelmét, majd közölte, hogy immár „eljött a szuverenitás, a teljes győzelem ideje. Itt, Izrael államban itt az ideje, hogy törvénybe iktassuk a terroristák halálbüntetését,” és emellett sok más törvényt, melyeket szerinte Trump támogatni fog.

Jiszrael Ganz, a telepes önkormányzatokat tömörítő ernyőszervezet, a Jesa elnöke és Binjámin regionális tanácsának vezetője, Júdea és Szamária annektálására szólított fel.

Megérdemeltünk egy olyan elnököt, aki szereti Izraelt és szereti Júdeát és Szamáriát. Most az egész régió olyan politikára vár, amely stabilitást és valódi békét hoz. Az ehhez vezető út a szuverenitás alkalmazásán keresztül vezet Júdea és Szamáriában,” – nyilatkozta Ganz tegnap a Psagot borászatban egy új „Trump” borcímke bemutatóján, majd hozzátette, hogy le kell venni a napirendről a palesztin állam létrehozásának gondolatát, valamint az általa „a települések és Izrael Állam elleni szankcióknak” nevezett elképzeléseket.

Bét El vezetője Sáj Alon szerint Trump megválasztása a telepek aranykorát hirdeti Júdea és Szamáriában.

Ez egy páratlan lehetőség arra, hogy nagy elszántsággal cselekedjünk Júdea és Szamária térségében, hogy véget vessünk az itteni gyilkos terrorizmusnak, és hogy széles körben és kiterjedten folytassuk az izraeli építkezéseket az egész területünkön. Itt az ideje, hogy szuverenitást alkalmazzunk Júdeára és Szamáriára, és elismerjük, hogy a régió a teljes Izrael része,” – folytatta, majd hozzátette, hogy „nem lesz itt két állam a folyó és a tenger között.”

Továbbá, mindketten felszólítottak a Biden-kormányzat által a szélsőséges telepesek és az illegális telepes előőrsök ellen az elmúlt évben bevezetett szankciók megszüntetésére.

The post Trump 2.0 – Izrael a harcok tovább folytatását, az iráni nukleáris eszközök kiiktatását, és újabb telepek annexióját remélik first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version