SzántóGráf

Libanoni tűzszünet, túszalku és politika

ujkeletlive

Libanoni tűzszünet elérhető közelségben

Az Izraeli Védelmi Erők északi kombinált hadműveletének fokozása, illetve hasonlóképpen a másik oldal felől érkező intenzív támadások ellenére, az LBCI bejrúti tévécsatorna tegnap arról számolt be, hogy Libanon tájékoztatta a Biden-kormányt, miszerint a Hezbollah pozitívan reagált a korábban bemutatott tűzszüneti javaslatra. A kedvező fejlemények közepette Joe Biden elnök külön megbízottja, Amos Hochstein már kedden a térségbe érkezik, és Izraelbe is ellátogat.

A körvonalazódó tűzszüneti megállapodás, melynek jelentős lökést adott az újraválasztott Donald Trump közelgő, január végi elnöki beiktatása, a jelek szerint Irán jóváhagyásával fog történni, bár a Bejrútban bemutatott vázlatot illetően Jeruzsálemben úgy vélik,  hogy Libanon megpróbál majd további javításokat eszközölni a véglegesítés előtt.

Ily módon, a héber médiában nyilatkozó izraeli tisztviselők úgy vélik, hogy a libanoniak Hochsteintől elsősorban az amerikai-izraeli külön dokumentumban ígért szabad cselekvési jogra vonatkozó résszel kapcsolatos pontosításokra fognak összpontosítani, ez utóbbi egyébként nincs benne az eredeti megállapodásban. A megegyezés gyenge láncszeme egyrészt, hogy a libanoniak bár valószínűleg nem fognak elutasító választ adni, de ellenvetéseuk lesznek Izrael szabad cselekvésre vonatkozó előfeltételét illetően a megállapodásban foglaltak megsértése esetén, másrészt a libanoni média diplomáciai forrásokra hivatkozva megjegyzi, miszerint „komoly aggodalomra ad okot az is, hogy Netanjahu végül elutasíthatja a tervet.”

Eközben, a második hivatali idejére készülő Trump által megígért globális békére készülve Lindsey Graham republikánus szenátor régióbeli körútja első állomásként Izraelbe látogatott, ahol találkozott Binjámin Netanjahu miniszterelnökkel, illetve a kormány más tisztviselőivel, többek között a miniszterelnök által a közelmúltban menesztett Joáv Gallant volt védelmi miniszterrel.

Graham következő úticélja Szaúd-Arábia, ahová a normalizációs megállapodás tárgyalásait próbálja újraéleszteni még Donald Trump elnök hivatalba lépése előtt, biztosítva a szenátusi többséget a Washington és Rijád  közötti védelmi megállapodás jóváhagyásához.

A szenátor a miniszterelnökkel való találkozója során hangsúlyozta az amerikai-izraeli szövetséget, miközben aggodalmának adott hangot az iráni nukleáris áttörés miatt, amely elmondása szerint sosem volt annyira veszélyes, mint napjainkban. Graham továbbá elengedhetetlennek tartja, hogy az Egyesült Államok látható és hallható legyen Izrael támogatását illetően az Irán felől érkező fenyegetéssel szemben, majd átadta a feltehetően Trumptól származó üzenetet, miszerint [Netanjahu] „tedd meg, amit meg kell tenned, hogy megakadályozd az iráni ajatollahot abban, hogy nukleáris fegyverhez jusson.”

Az új elnök béke iránti elköteleződése jegyében Izrael részéről, Netanjahu bizalmasa – Ron Dermer stratégiai ügyekért felelős miniszter a hétvégén az Egyesült Arab Emírségekbe látogatott, ahol Abdullah Bin Zayed külügyminiszterrel állítólag a gázai és libanoni háborúról, valamint az övezetet érinti háború utáni tervről tárgyaltak, jelentette az Axios riportere.

Túszalku

Binjámin Netanjahu miniszterelnök a Szimchát Tóra-i mészárlások óta a gázai övezetben még mindig fogvatartott mintegy 101 túsz kiszabadítására vonatkozó erőfeszítések előmozdításáról tartott tegnap este zártkörű megbeszélést felelős biztonsági vezetők részvételével. A találkozón többek között részt vett David Barnea kémfőnök, Ronen Bar a Sábák belbiztonsági szolgálat vezetője, valamint  Nitzan Alon vezérőrnagy, a túsztárgyalások kinevezett főbiztosa.

A megbeszélésről a 12-es csatorna újságírója, Járon Abraham azt írja, hogy a biztonsági vezetők egyértelmű nyilatkozatban tájékoztatták Netanjahut a lehetőségekről, hangsúlyozva – „a Hamász még a Szinwar utáni korszakban sem  mond le a követeléseiről, melyek a háború lezárására, és az izraeli hadsereg teljes kivonulására vonatkoznak. Nincs más mód a túszok hazahozatalára. Ennek az útnak a mellőzése zsákutcát és a túszok feladását jelenti.”

A megbeszélésen jelen volt Joáv Gallant helyére kinevezett Iszrael Katz védelmi miniszter, aki a tárgyalások után, levonva a következetést azt írta X-en, hogy „a túszok visszatérése a háború legfontosabb erkölcsi célja.” Katz bejegyzése valószínűleg azt követően történt, hogy a megbeszélésen a hadsereg olyan érzékeny anyagokat mutatott be, melyeket még nem tettek közzé, és amelyek az elraboltak valós helyzetét ábrázolják.

Tüntetés, politika és az érdekek kampánya

A bíróság öt nappal, november 21.-ig tegnap meghosszabbította annak a három személynek az őrizetét, akiket azzal gyanúsítanak, hogy jelzőfáklyákat dobtak a miniszterelnök kesszáriai rezidenciájára. A két fényjelzést kibocsátó, ugyanakkor robbanóanyagot nem tartalmazó fáklyák az épület udvarára estek, a miniszterelnök és családja nem tartózkodott a helyszínen

Ronen Bar, a Sábák belbiztonsági szolgálat vezetője előzetes értékelést követően nyilatkozott a súlyos incidensről van szó, amely távol áll a jogos tiltakozástól, és az elkövetők ennek megfelelően szigorú következményekkel néznek szembe.

A Sábák belbiztonsági szolgálatot a törvény kifejezetten az izraeli kormány és szimbólumai, például a miniszterelnök védelmével bízza meg, következésképpen Bar hangsúlyozta, hogy a vezetése alatt álló ügynökség sosem „engedné meg az ilyen szimbólumok elleni erőszakos cselekményeket.”

A három gyanúsított között van egy magas rangú tartalékos tiszt, a bíróság 30 napos zárlatot rendelt el a nyomozás részleteinek és a gyanúsítottak személyazonosságának nyilvánosságra hozatalát illetően, hogy megakadályozza a nyomozás befolyásolását, vagy károsítását.

Egy másik nagy port felkavaró esemény, miszerint a Rison Lecion-i Békebíróság tegnap délután közzétételre engedélyezte újabb részletek nyilvánosságra hozatalát a szigorúan titkos dokumentumok kiszivárogtatásával kapcsolatos nyomozás megállapításairól, és egyúttal meghosszabbította a gyanúsítottak – Eli Feldstein és egy tartalékos altiszt – őrizetben tartását még további öt nappal.

Az államügyészség benyújtotta vádemelési szándékát, és egyben kérte, hogy az eljárás végéig őrizetben tartsák a párost.

A Ynet hírportál közölte, hogy a frissen nyilvánosságra hozott részletek szerint Eli Feldsteint, Binjámin Netanjahu miniszterelnök hivatalának biztonsági szóvivőjét azzal gyanúsítják, hogy megpróbált befolyásolni egy túszalkut, és megkerülni a katonai cenzúrát azzal, hogy közvetlenül a hat túsz rafahi alagútban történt kivégzése után – és az emiatt szeptemberben felerősödött kormányellenes tüntetések okán – közzétett egy „Hamász-dokumentumot.”

A miniszterelnök hivatala körül zajló botrány kapcsán a délutáni bírósági közzététel előtt a kormány tagjai összehangoltan a figyelmet a kesszáriai incidensre, illetve a tüntetésekre igyekeztek terelni, Gali Baharav-Miara főügyészt vádolva és felmentésére szólítva fel.

A koalíció tagjai sorban egymást követően a főügyész kirúgására terelték a média figyelmét, mondván túlságosan engedékeny a kormányellenes tüntetőkkel, melynek eredményeként előző este fáklyákat lőttek ki a miniszterelnök magánrezidenciájára.

Emellett azzal is vádolták, hogy ellenezte a kormány azon javaslatát, mely a kormányzati ügyészek nyugdíjcsomagjának szabályozására, és a hét évnél hosszabb szolgálati idővel rendelkezők 2024 végéig történő nyugdíjba vonulására irányult.

Így aztán először Slomo Karhi kommunikációs miniszter [Likud] jelezte  Baharav-Miara kirúgásának szükségességét, miközben a zsidó jog gyilkossági kísérlettel kapcsolatos elveire hivatkozott álláspontja igazolására.

Karhi azzal vádolta a főügyészt, hogy nem lép fel a kormányellenes tüntetők által elkövetett erőszak és uszítás ellen, azt állítván, hogy „keresztbe tett kézzel ül, legitimitást ad nekik, és nem hajlandó megállítani ezt a veszélyes romlást,” – állítja a miniszter, majd kijelentette, hogy miközben nem lépett fel a kormányellenes tüntetők „törvénytelenségei ellen, ugrásszerűen közelebb hozta Izraelt a katasztrófához – azaz a miniszterelnök meggyilkolásához.”

A főügyésznek ma haza kell mennie. Ha valaki azért jön, hogy megöljön – akár gyengeségből és egyetértésből, vagy hallgatással is -, állj fel és iktasd ki,” – vonta le a következtetést végezetül, a Talmud önvédelemről szóló passzusát idézve.

Ezt követően Amichai Sikli [Likud] hasonló vádakkal következett, majd David Amszalem regionális együttműködési miniszter a Kikar HaSabbat háredi hírportálnak azt állította, hogy a kormányellenes tüntetők illegálisan szerezték be a Netanjahu otthonára dobott fáklyákat „a főügyész égisze alatt,” és az is lehet, hogy iráni pénzből.

A következő lépés egy rakéta, vagy talán egy aknavető lesz. Lényegében ő a legveszélyesebb személy Izrael államra nézve. „Engedi, hogy a baloldal elszabaduljon, és azt tegyen, amit akar. A kormányban az utunkba áll. Majdnem 50, 60, 70 döntést tiltott meg – beleértve a törvényeket is. Ő nevezi magát törvénynek.”

A főügyésszel állandóan vitában álló Itamar Ben-Gvir [Otzma Jehudit] nemzetbiztonsági miniszter pedig csatlakozott Járiv Levin [Likud] igazságügyi miniszter tegnapi bejelentéséhez, mondván a korábbi jogi reformot ismét napirendre kell tűzni.

The post Libanoni tűzszünet, túszalku és politika first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version