SzántóGráf

Tűz alatt, de egyre közelebb a libanoni tűzszünet

ujkeletlive

Északi tűzszünet, extrákkal

A héber médiában megjelent legújabb értesülések szerint jelentős előrelépés történt a libanoni tűzszünetre irányuló tárgyalások kapcsán, miközben az Egyesült Államok közel-keleti megbízottja, Amos Hochstein már útban van Bejrútba.

Washingtoni közvetítéssel a libanoni politikai vezetéshez eljuttatott megállapodás tervezettel kapcsolatban, Nabih Berri – a Hezbollah által támogatott, nagy befolyással rendelkező parlamenti elnökhöz közel álló Ali Hasszan Khalil képviselő azt nyilatkozta, hogy a bejrúti magas szintű vezetés, illetve a Hezbollah terrorszervezet egyaránt elfogadta az amerikai tűzszüneti javaslatot, majd tovább küldték írásbeli válaszukat kiegészítve azt néhány tartalmi megjegyzéssel. Khalil elmondása szerint a tervezetre pozitív légkörben megfogalmazott, és „a dokumentumban bemutatott minden válasz megerősíti az 1701-es határozat pontos szövegéhez és rendelkezéseihez való ragaszkodást.”

Hochstein érkezésével kapcsolatban megjelent értékelések szerint, utazásának célja nem újabb tárgyalások folytatása, hanem a tűzszünetre vonatkozó megállapodás véglegesítése, így az amerikaiak véleménye szerint az esély a harcok kétoldalú befejezésére nagyobb, mint az ellenkezőjét illetően, Biden megbízottja különben nem indult volt el Bejrútba.

Amennyiben a feleknek sikerül megegyezni az amerikaiak azonnal bejelenthetik az Irán által is támogatott tűzszünetet, amely egy korábbi [2006] meghiúsult próbálkozással ellentétben, sokkal jobban megalapozott helyszínen érvényesíthető végrehajtási mechanizmusra épül, többek között az Egyesült Királyság, Németország, Franciaország részvételével.

Libanoni jelentések szerint, amennyiben minden jól megy Hochstein, Najib Mikati libanoni miniszterelnökkel, és Berrivel együtt várhatóan szerdán vagy csütörtökön Izraelbe érkezik.

Összegezve, bár eddig semmi garantálja, hogy Hochstein néhány órán belül sikerrel jár, ha azonban mégis az egyben azt is jelentené, hogy a Szimchát Tóra-i mészárlások után kirobbant Hamász elleni háború óta először a Hezbollah lemond alapvető követeléséről, azaz a gázai terrorszervezet támogatásáról egész az izraeli csapatok kivonulásáig az övezetből.

Binjámin Netanjahu kormánya úgy véli, hogy eddigi jelentős támogatója nélkül a Hamász végleg megadná magát, ami egyben megoldást jelentene a túszok kiszabadítására vonatkozóan, bár mindezen feltételezések egyelőre messzemenő következtetéseknek számítanak.

Ugyanakkor, a Biden-kormány közvetítésével létrejövő megállapodás szerint Izrael fenntartja a cselekvési szabadság jogát, amennyiben a Hezbollah megsérti a megállapodás feltételeit. A 13-as csatornának kiszivárogtatott úgynevezett garancia levél szerint, az Egyesült Államok biztosítja Izrael számára az említett cselekvés szabadságának jogát a „libanoni azonnali fenyegetésekkel szemben,” azaz joga van megvédeni, különös tekintettel északi területeinek biztonságát

Eközben, tekintettel a washingtoni vezető váltás miatt borítékolható ködös megfogalmazás lehetőségére, Libanon állítólag nemzetközi, különösen az Egyesült Államok részéről egyértelmű garanciát követel arra vonatkozóan, hogy Izrael [is] tiszteletben tartja a megállapodást, arra utalva ezáltal, hogy a jövőben létrejöhet egy olyan izraeli-amerikai megállapodást, amely lehetővé tenné az izraeli hadsereg további tevékenységét Libanon légterében. A L’Orient-Le Jour libanoni újság, egyébként hivatalosan még nem erősített riportja szerint Bejrút azt követeli, hogy kizárólag fenyegetés esetén mindkét félnek legyen joga az önvédelemhez, ami ellentétben áll az izraeli követeléssel, amely szerint az izraeli hadseregnek jogában áll érvényt szerezni a megállapodásnak, ha azt a Hezbollah megsérti.

A kulisszák mögött zajló erőfeszítések és a kedvező hírek ellenére, harci stratégiai megfontolások miatt mind az izraeli hadsereg, és a Hezbollah is tovább fokozta a támadások intenzitását. Tegnap eggel óta több mint 100 rakétával támadták Libanonból Izraelt, délután két drónt is elfogott a légierő Nyugat-Galilea felett. Este egy libanoni rakétatámadás következtében meghalt egy 50-es éveiben járó nő az arab Sfaram közösségben. Az áldozat a védett területen tartózkodott, amikor rakéta csapódott be az épületbe. Majd röviddel 9 óra előtt aktiválódtak a szirénák Tel Aviv nagyvárosi területén (Gus Dan) és Saron régióban. Az Izraeli Védelmi Erők szerint egy rakétát lőttek ki Libanonból.

A média szerint károk keletkeztek Bnei Brak és Ramat Gan határán, tűz keletkezett és áramkimaradásról számoltak be. Öten megsérültek, közülük egy súlyos, három közepesen súlyos és egy könnyű.

A Ben Gurion repülőtéren a le- és felszállásokat rövid időre leállították. Röviddel a rakétázást követően drónt küldtek Libanonból a Haifa-öböl térségére, melyet elfogott a légierő.

Eközben, az Izraeli Védelmi Erők tegnap este bejelentette, hogy likvidálta a Hezbollah vezető szóvivőjét, Mohammad Afifot az egyik vasárnap végrehajtott bejrúti légicsapásban, amit a Hezbollah szintén megerősített. Afif halálát a Rasz al-Naba negyedben végrehajtott támadás okozta, mely a főváros középső részén található, és a célba vett épületben a szíriai Baath Párt irodái voltak. A libanoni adminisztráció közvetlen támadása révén történt likvidálás része a tűzszüneti tárgyalások izraeli részről történő nyomásgyakorlásának, ahogyan a Hezbollah is támadásai révén próbál kedvezőbb eredményt elérni.

Oroszok a spájzban

Azt követően, hogy a múlt héten az orosz védelmi minisztérium tiltakozását fejezte ki Izrael felé egy légicsapás miatt, amelyet állítólag Latakia közelében lévő Hmeimim orosz légibázis közelében hajtott végre, a szíriai Sana állami hírügynökség tegnap este arról számolt be, hogy az orosz hadsereg fokozta jelenlétét a határ mentén a Golán-fennsíkon az Izrael és Szíria közötti ütközőzóna mentén. A jelentés szerint az oroszok a korábban létrehozott hét mellett, két további katonai állást építettek ki.

A katonai állások bővítése kapcsolatban lehet a Vlagyimir Putyin orosz elnök szíriai ügyekért felelős megbízottja, Alexander Lavrentiev által megerősített, az Oroszországban felháborodást kiváltó októberben történt támadással.

Izrael Hmeimim közelében támadott. Magát a bázist nem támadták, mert annak nagyon negatív következményei lettek volna, beleértve Izraelre is, és ezt ők [az izraeliek] nagyon jól tudják,” – közölte Lavrentiev, hozzátéve, hogy a hadsereg ilyenformán továbbított üzenete teljességgel elfogadhatatlan, mert ,,az orosz katonák életét veszélyeztetik.” 

,,Reméljük, hogy az októberi események nem ismétlődnek meg,” – közölte Putyin szíriai ügyekért felelős megbízottja, megjegyezve, hogy ,,az orosz bázist Irán nem használja a Hezbollah felfegyverzésére, meggyőződésem, hogy ez nem történik meg, ugyanakkor vannak iráni járatok humanitárius segélyekkel, amelyek a bázisra érkeznek.”

A katonai létesítményekkel kapcsolatban a szíriai állami médiának tegnap nyilatkozó Alekszandr Rudionov orosz tábornok – az orosz erők szíriai helyettes parancsnoka szerint, a [Asszad] rezsim kérésére 2015 óta Szíriában tevékenykedő orosz erők „nem vonultak vissza egyetlen állásról sem a térségben, hanem növelték jelenlétüket különböző állások mentén,” cáfolva a közelmúltban megjelent ellenzéki forrásokból származó jelentéseket miszerint az állások egy részét kiürítették.

A Sana továbbá arról számolt be, a szíriai hadsereg tisztjének nyilatkozatára hivatkozva, hogy az orosz katonai egységek „fokozzák a stabilitást és biztonságot, valamint segítik a lakosokat abban, hogy visszatérjenek földjeikre, és normális életet éljenek falvaikban, miután felszabadultak a terrorizmus alól.”

Politika – Gallant után a főügyész

A kormány úgy véli, hogy az arab társadalomban elharapózott bűnözés és megemelkedett gyilkosságok száma miatt (is) a főügyészt kell felelősségre vonni, és nem a rendőrfőkapitányt, vagy a nemzetbiztonságért felelős minisztert, Itamar Ben-Gvirt.

A Kneszet alkotmányügyi bizottság tegnapi ülésén a jelenlévők Gali Baharav-Miara főügyészre támadtak, aki Szimcha Rotman házelnök kérésére jelent meg a meghallgatáson, melynek témája az országban elharapózott súlyos és szervezett bűnözés problémájának megvitatása.

Az ilyen meghallgatásra ritkán meghívott főügyészt a jelenlévők hangos szóváltás során állították elő, lemondását követelték, illetve a kormányt szólították fel menesztésére, -„nem lehet harcolni a bűnözés ellen az arab társadalomban, mert el vagy foglalva a kormány felszámolásával,” – állította Tali Gottlieb, a Likud nevében.

Rothman azzal vádolta Bahrav-Miarát hogy nem adott megfelelő választ a neki küldött levélre, amelyben a házelnök arra kérte, hogy az elmúlt évben 213 megölt személlyel kapcsolatos gyilkosságokra vonatkozó társadalmi és egyéb felvetésekre készítsen kimerítő kimerítő nyilatkozatot.

A főügyész elleni összehangolt támadás arra utal, hogy a koalíció különböző ügyekre hivatkozva keres a felelősségre vonáshoz szükséges, majd a menesztést igazoló indokokat felmutatni. Baharav-Miara egyértelmű ellenző álláspontja az ultraortodox sorozási mentességet biztosító törvényt illetően, emellett a koalíció egyes tagjai – mint Ben-Gvir személyes indokai, a főügyész menesztése felé terelik Binjámin Netanjahu miniszterelnököt, ami sokkal bonyolultabb folyamat, mint a korábban kirúgott Joáv Gallant védelmi miniszter ügye, amelyre egyébként a főügyész azt válaszolta, hogy nem lát benne jogsértő elemet.

The post Tűz alatt, de egyre közelebb a libanoni tűzszünet first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version