Avi/ujkelet.live
A háború 412. napja: 11:46 és 11:47 között tíz rakétát lőttek ki Libanonból Nyugat-Galileára. A lövedékek többségét elfogták a légvédelmi rendszerek, de voltak becsapódások is lakott területen.
A Magen David Adom mentőszolgálat szerint Naharián egy 27 éves férfi meghalt az egyik rakéta becsapódása következtében.
13:48 és 13:49 között körülbelül 15 rakétát lőttek ki Libanonból Nyugat-Galileára. A lövedékek többségét elfogták a légvédelmi rendszerek, de voltak becsapódások is lakott területen.
Elfogatóparancs: A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) kérelmeket elbíráló tanácsa csütörtökön elutasította Izrael Állam joghatósággal szembeni kifogásait, és engedélyezte az elfogatóparancsot Binjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joáv Gallant volt védelmi miniszter ellen.
Az elfogatóparancsot a római statútumot aláíró összes, több mint 120 tagállamnak tiszteletben kell tartania, és őrizetbe kell vennie a területére belépő személyt.
Három ellenzéki párt vezetője, Jáir Lapid, Beni Gantz és Avigdor Liberman, elítélték a döntést.
Izrael nem tagja az ICC-nek. Az ICC azonban azt állítja, hogy rendelkezik joghatósággal Gáza, Kelet-Jeruzsálem és Júdea és Szamária felett, miután a palesztin vezetők 2015-ben hivatalosan beleegyeztek abba, hogy kötelezzék magukat a bíróság alapelveihez.
A bírói testület csütörtökön elutasította Izrael szeptember 26-i beadványait, amelyekben kifogásolta a bíróság jogkörét és az eljárás leállítását követelte.
- A bírák bejelentették, hogy az elfogatóparancs tartalmát „titkos”-ként határozták meg a tanúk védelme és a nyomozás megzavarásának megelőzése érdekében.
- A bírák kijelentették, hogy Netanjahu és Gallant állítólagos intézkedései a bíróság hatáskörébe tartoznak, és hangsúlyozták, hogy ésszerű alapot találtak annak feltételezésére, hogy Netanjahu és Gallant ,,bűntársként a cselekmények másokkal közösen elkövetett társtetteseként az alábbi bűncselekményekért viselnek büntetőjogi felelősséget: éhínség, mint hadviselési mód háborús bűntette; valamint a gyilkosság, az üldöztetés és más embertelen cselekmények emberiesség elleni bűntettei”.
- A bírák kijelentették továbbá, hogy ,,megalapozottnak találták” azt a feltételezést, hogy Netanjahunak és Gallantnak büntetőjogi felelőssége van a polgári lakosság ellen irányított szándékos támadásért.
- ,,Ennek fényében a bírák megállapították, hogy nincs ok az elfogatóparancsok elbírálásának leállítására”.
Netanjahu korábban kijelentette, hogy az ICC letartóztatási parancsa „történelmi méretű felháborodás lenne”, és hogy Izraelnek „független jogrendszere van, amely szigorúan kivizsgál minden törvénysértést”.
- A hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság 2021 óta vizsgálja az izraeli erők és a palesztin terroristák lehetséges háborús bűneit, amelyek a 2014-es Izrael-Hamász háborúig (erős szikla) nyúlnak vissza.
- Az ügyészség szerint a vizsgálatot kiterjesztették az október 7-i támadásokra és a Gázában azóta dúló háborúra is.
Az ICC főügyésze, Karim Khan májusban bejelentette, hogy nemzetközi elfogatóparancsot kér Netanjahu és Gallant, valamint a Hamász gázai vezetői, Jechíje Szinwar, Mohammed Diab Ibrahim al-Masziri, a katonai szárny, a Kasszám Dandárok vezetője, ismertebb nevén Mohammed Deif, valamint a politikai szárny vezetője, Iszmail Hanije ellen is. Izrael időközben likvidálta mindhárom hamászost. Mivel Deif halálát a Hamász nem ismerte el, így kiadják rá is az efogatóparancsot.
The post 1 halottja van a rakétatámadásoknak, nemzetközi elfogatóparancsot adnak ki Netanjahu és Gallant ellen first appeared on Új Kelet Live.