SzántóGráf

4 légicsapás Bejrútban, tűzszüneti opciók 2 fronton

Avi/ujkelet.live

A háború 412. napja, Észak Nyilai: Izraeli vadászgépek a hírszerző szolgálatok irányításával este befejezték a mai nap negyedik kör légicsapását a Hezbollah terrorszervezet fellegváraként ismert Dahiehben, Bejrútban.

A célpontok között szerepelt egy fegyverraktár, parancsnoki központok és egyéb katonai infrastruktúrák.

A hadsereg szerint az összes célpont a polgári lakosság szívében volt, mely újabb bizonyíték arra, hogy a Hezbollah élő pajzsként használja a civil lakosságot.

A légicsapások előtt a hadsereg számos intézkedést tett, hogy csökkentse a civilek bántódásának kockázatát, beleértve a lakosság előzetes figyelmeztetését.


Északi front, tűzszünet: Iszráel Katz védelmi miniszter és Herci Halevi vezérkari főnök este találkozott Joe Biden amerikai elnök különleges megbízottjával, Amos Hochsteinnel, a folyamatban lévő libanoni tűzszüneti erőfeszítések közepette.

Hochstein az elmúlt napokban megbeszéléseket folytatott a libanoni féllel, és közölte, hogy ,,további előrelépés” történt.

Egy magas rangú védelmi tiszt korábban a nap folyamán azt nyilatkozta az újságíróknak, hogy jelentős esély van arra, hogy Izrael fegyverszüneti megállapodást köt Libanonnal.

A tisztviselő szerint az Egyesült Államok által támogatott megállapodás, amelynek értelmében a Hezbollah fokozatosan visszavonul a Litani folyótól északra, és a libanoni hadsereg visszaveszi a felelősséget Dél-Libanonért, elérhető.

A potenciális tűzszünet értelmében a libanoni hadsereg lenne felelős annak megakadályozásáért, hogy a Hezbollah újra megvesse a lábát Dél-Libanonban.

A védelmi tisztviselő szerint, ha Izrael látja, hogy a Hezbollah megpróbálja újjáépíteni az infrastruktúrát Dél-Libanonban, akkor az Egyesült Államokon keresztül értesíti a libanoni hadsereget, hogy lépjen fel a terrorcsoport ellen. Ha a libanoni hadsereg nem tesz lépéseket, Izrael fenntartja a cselekvés jogát.

A hadsereg továbbá fenntartja a jogot arra is, hogy fellépjen bármilyen közvetlen fenyegetés meghiúsítása érdekében, például, ha a Hezbollah támadásra készülő operatívjait vagy a terrorcsoportnak szánt fegyverszállítmányokat azonosít.

A libanoni civilek a megállapodás értelmében visszatérhetnek a károkat szenvedett dél-libanoni falvaikba, Izrael pedig nem tervezi, hogy Dél-Libanonban biztonsági övezetet tart fenn. Ehelyett Izrael szükség szerint fellép a Hezbollah dél-libanoni jelenléte ellen, akár közvetlenül, akár úgy, hogy az Egyesült Államokon keresztül értesíti a libanoni hadsereget.

Az ENSZ dél-libanoni békefenntartó ereje, az UNIFIL valószínűleg továbbra is jelen lesz Libanon déli részén, miután aláírták az esetleges tűzszünetet, bár Izrael nem tekinti őket fontos szereplőnek a Hezbollah eltávolításának kikényszerítésében, mivel ebben eddig sem jártak sikerrel.


Déli front, tűzszünet: A magas rangú izraeli védelmi tisztviselő azt mondta, hosszú idő után most először van jó esély arra, hogy túszalkut kössenek a Hamász terrorcsoporttal.

A Hamász jelenleg nagy nyomás alatt áll, de nem hajlandó megadni magát – mondta a tisztviselő, hozzátéve, hogy a terrorcsoport potenciálisan érdekelt az alkuban.

A tisztviselő szerint Izrael közelebb van a megegyezéshez a Hamász álláspontjának megváltozása miatt, mivel a terrorszervezet kész beleegyezni egy olyan megállapodásba, amely nem tartalmazza a gázai háború hivatalos befejezésének bejelentését.

A lehetséges megállapodás magában foglal egy 42 napos tűzszüneti szakaszt, amelyben számos túszt szabadon engednének a humanitárius kategóriából.

A Ynet hírportál reggel arról számolt be, hogy a Gázai övezet különböző területein fogvatartott, életben lévő izraeli túszok jelenléte akadályozza a terrorszervezet katonai összeomlasztását, és meghiúsítja annak lehetőségét, hogy a katonák a terepen tevékenykedjenek a „táguló szigeteken”, ahova az erők nem lépnek be, ne hogy veszélybe sodorják a túszokat. A gyakorlatban a Hamásznak így sikerül visszaállítania részleges uralmát az övezetben.

,,A túszok jelenléte a Gázai övezetben befolyásolja és megváltoztatja a hadviselés módszereit, a szárazföldi hadműveletek és a légicsapások helyszíneit – és súlyosan korlátozza az erőket, hogy jelentős kárt okozzanak a Hamásznak, kezdve az egyszerű utasításokkal, hogy tüzet nyisson egy harcosra a terepen, és hova küldjék a dandárokat döntésekig” – mondták a vezérkar vezető tisztségviselői a zárt beszélgetések során.

A hadsereg információkkal rendelkezik a túszok állapotáról, amely főként a letartóztatott terroristák kihallgatásán, a helyszíni leletek (például térfigyelő kamerák) rekonstrukcióján és dekódolásán, valamint a különböző helyszíneken fellelt és begyűjtött kriminalisztikai leletek elemzésén alapul.

Az elraboltak állapotáról és tartózkodási helyéről szóló hírszerzés minősége gyakran változik, mivel a Hamász megpróbálja egyik helyről a másikra költöztetni és szétszórni őket az övezetben, hogy megnehezítse a hadsereg számára a kimentést egy különleges művelet keretében. A hadsereg becslése szerint a nyáron felerősödött Hamász-politika, amely szerint a fogságban lévő túszokat ki kell végezni, ha az izraeli hadsereg közelgő mozgását észlelik, nem változott – ezért az életüket fenyegető veszély egyértelmű és azonnali, és nemcsak a fogság körülményei miatt, amely a közelgő tél miatt romlani fog.

The post 4 légicsapás Bejrútban, tűzszüneti opciók 2 fronton first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version