SzántóGráf

Tűzszünet, vagy amit akartok – Izrael, és a Hezbollah beleegyezett a 14 hónapja tartó harcok szüneteltetésébe

ujkeletlive

Az izraeli politikai biztonsági kabinet a késő esti órákban 10-1 ellenében adott zöld utat az Egyesült Államok által közvetített libanoni tűzszüneti megállapodás érvényesítésének, amely helyi idő szerint szerda hajnali négy órakor lép életbe.

A Miniszterelnöki Hivatal közleményében megerősítette a megállapodást, mondván – „Izrael nagyra értékeli az Egyesült Államok hozzájárulását a folyamat során, és fenntartja a jogát, hogy fellépjen minden olyan fenyegetés ellen, amely veszélyezteti biztonságát,” – továbbá kijelenti, miszerint „Binjámin Netanjahu miniszterelnök beszélt Joe Biden amerikai elnökkel, és megköszönte az Egyesült Államok szerepvállalását a libanoni tűzszüneti megállapodás elérésében, valamint azt a megértést, hogy Izrael fenntartja szabad cselekvési jogát annak betartatásában.”

Biden hasonló üzenetet közvetített a hírek bejelentése közben, hangsúlyozva miszerint „jó híreim vannak a Közel-keletről. Beszéltem Izrael és Libanon miniszterelnökeivel, akik megerősítették az Izrael és a Hezbollah közötti tűzszüneti javaslatot,” – tette hozzá az elnök,  köszönetet mondott Emmanuel Macron francia elnöknek, majd végezetül hangsúlyozta:

Legyünk világosak – ha a Hezbollah megszegi a megállapodást, Izrael fenntartja magának a jogot, hogy megvédje magát. Ugyanakkor meg kell őrizni Libanon szuverenitását, és lehetőséget kell adni neki egy új kezdetre.”

Macron és Biden közös nyilatkozatot adott ki a tűzszünet izraeli megerősítését követően, miszerint „a bejelentés véget vet a libanoni harcoknak, megvédi Izraelt a Hezbollah és más Libanonból működő terrorszervezetek jelentette fenyegetésektől, és megteremti a szükséges feltételeket a tartós nyugalom helyreállításához, lehetővé téve a kék vonal mindkét oldalán élő lakosok biztonságos visszatérését otthonaikba.”

A közlemény továbbá leszögezi – „az Egyesült Államok és Franciaország együtt fog működni Izraellel és Libanonnal annak érdekében, hogy ezt a megállapodást teljes mértékben végrehajtsák és betartsák. Az elnökök eltökéltek abban, hogy biztosítsák: ez a konfliktus ne indítson el újabb erőszakhullámot. Az Egyesült Államok és Franciaország emellett vállalja, hogy vezető szerepet játszik a libanoni fegyveres erők képességeinek megerősítését és az ország gazdasági fejlődését előmozdító nemzetközi erőfeszítések támogatásában, annak érdekében, hogy stabilitást és jólétet teremtsenek a régióban.”

A kabinet döntése előtt Netanjahu újságírók előtt tartott tájékoztatón felsorolta azon érveket, melyek állítása szerint a tűzszünet melletti döntéséhez vezettek, köztük konkrétumok megjelölése nélkül kiemelte „a fegyverszállítások késlekedését, amely hamarosan megoldódik.” Emellett, kerülte az északi lakosok otthonaikba való visszatéréséről szóló bejelentést, miközben elkötelezettségét hangsúlyozta biztonságuk érdekében.

A miniszterelnök mindenek előtt kijelentette – „győzelmet ígértem, és győzelmet fogunk aratni. Be fogjuk fejezni a Hamász felszámolását, az összes túszunk visszaadását és az északi lakosok visszatérését. Megsemmisítettük Irán légvédelmének jelentős részét és nukleáris programjának jelentős részét,” – tette hozzá, majd a kabinet elé tárt megállapodást illetően kijelentette – „ha a Hezbollah nem tartja be a megállapodást, akkor támadni fogunk. Ha megpróbál terrorista struktúrákat építeni a határ közelében, vagy ha rakétákkal teli teherautóval jelenik meg, akkor támadni fogunk.”

Netanjahu libanoni tűzszüneti érvelései szerint egyrészt a legfontosabbnak tartja, miszerint az iráni fenyegetésre kell összpontosítani, emellett időt kell hagyni az izraeli erőknek és fegyverkészleteinek feltöltésére. Végezetül, Netanjahu szerint a Hamász gázai elszigetelése volt a libanoni invázió másil célja – „számítottak arra, hogy a Hezbollah mellettük harcol. Most egyedül maradtak. A rájuk nehezedő nyomás növekedni fog, és ez segíteni fog a túszaink kiszabadításában,” – tette hozzá.

A héber médiában közzétett megállapodás az alábbi tételeket tartalmazza

  1. A Hezbollah és minden más fegyveres csoport Libanon területén nem hajt végre támadó műveletet Izrael ellen
  2. Ezzel párhuzamosan Izrael nem hajt végre semmilyen katonai támadó műveletet libanoni célpontok ellen, sem földön, sem levegőben, sem tengeren
  3. Izrael és Libanon elismeri az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1701-es határozatának fontosságát
  4. Ezen kötelezettségek nem zárják ki Izrael és Libanon jogát az önvédelemhez
  5. Csak a hivatalos libanoni biztonsági erők és hadsereg lesznek jogosultak fegyvereket viselni vagy erőiket működtetni Dél-libanonban.
  6. Minden Libanonba irányuló fegyverkereskedelmet, fegyverszállítást és fegyvergyártást a libanoni kormány ellenőrzi és felügyeli
  7. Minden illegális fegyvergyártó létesítményt és a fegyverekhez kapcsolódó anyagokat leszerelik
  8. Minden illegális katonai infrastruktúrát és bázist felszámolnak, és minden engedély nélküli fegyvert lefoglalnak, amelyek nem felelnek meg a kötelezettségeknek
  9. Létrehoznak egy bizottságot, amelyet Izrael és Libanon egyaránt elfogad, hogy felügyelje és segítse a kötelezettségek betartását
  10. Izrael és Libanon jelentést tesz minden várható kötelezettségszegésről a bizottságnak, és az UNIFIL-erőknek
  11. Libanon hivatalos biztonsági erőit és hadseregét telepíti a határok, az átkelőpontok és a Dél-libanont meghatározó vonal mentén, az elosztási terv szerint
  12. Izrael fokozatosan kivonul a kék vonaltól délre eső területekről 60 napon belül
  13. Az Egyesült Államok elősegíti az Izrael és Libanon közötti közvetett tárgyalásokat egy elismert szárazföldi határ elérése érdekében.

Az izraeli ellenzék élesen bírálta a megállapodást, ahogyan az érintett északi lakosság is. A kitelepítettek közösségek vezetői tiltakoztak a hirtelen jött tűzszünet miatt, a lakók nyilatkozatai szerint pedig 70%-uknak nem áll szándékában visszatérni korábbi lakhelyére, bármikor a megállapodás életbe lépése után, amely úgy tűnik nem tartalmazza

Az axiosnak nyilatkozó amerikai tisztviselő hasonló aggályokat közvetített, mondván Netanjahu leírása a megállapodásról nem volt pontos, azaz míg Izraelnek cselekvési szabadságot biztosít a Dél-libanonból érkező fenyegetésekre – például rakétatámadás előkészületeire, vagy a Hezbollah előőrsök építésére a határ közelében való reagálást illetően, addig a kevésbé sürgős fenyegetésekre, mint például a terrorszervezet katonai infrastruktúráinak újjáépítése esetén a Litáni folyótól északra – Izrael csak az Egyesült Államokkal való konzultációt követően reagálhatna, és ha a libanoni hadsereg nem kezeli a fenyegetést csak azt követően intézkedhet saját maga. Következésképpen „lehetetlen tűzszüneti megállapodást aláírni, amennyiben Izrael nem lőhet  Libanonban bármire, és bármikor, amikor csak akar,” – állítja az amerikai forrás.

Előzmények

A múlt héten a régióba érkező Amos Hochstein utazásának nem titkolt célja a tárgyalások további folytatása helyett a tűzszünetre vonatkozó megállapodás véglegesítése, ennek megfelelően az elmúlt napok egyeztetései után Joe Biden elnök közel-keleti különleges megbízottja jelezte, miszerint Libanonnal megállapodásra jutott, így jelenleg a döntés felelőssége az izraeli oldalon van.

A várható izraeli politikai időhúzás ellenére, az elmúlt órákban látványosan felgyorsultak az események, olyannyira, hogy Binjámin Netanjahu szokatlan módon keddre már össze is hívta a politika biztonsági kabinet minisztereit a megállapodás formális megszavazását illetően, ugyanis előtte néhány órával egy szűkkörű miniszterelnöki találkozón, amelyen a biztonsági vezetők mellett Jiszráel Katz védelmi, Gideon Szaár külügy, Ron Dermer stratégiaügyi, Becalel Szmotrics pénzügy, illetve Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter elvileg zöld utat kapott az egyébként az izraeli politikai – nem csak ellenzéki körökben, illetve az érintett északi kitelepítettek részéről is élesen bírálta megállapodást illetően.

Az amerikai közvetítéssel létrejött tűzszüneti megállapodás első átmenti 60 napján derül ki a Hezbollah által vállalt követelések teljesítése, mely jövőbeli megszegése esetén, a még hivatalban lévő Biden elnök által biztosított külön garancia levél hatalmazza fel Izraelt a libanoni szabadcselekvés jogára.

A sikeres libanoni tűzszünet után Biden bejelentette, hogy az elkövetkező napokban újabb erőfeszítéseket tesz Egyiptommal, Katarral és Törökországgal közösen, hogy a túszok szabadon bocsátását és a gázai tűzszüneti megállapodást szorgalmazza.

Elmondta, hogy ha sikerül tűzszünetet elérni, Biden beszédében a gázai övezetre vonatkozó békés rendezésre is utalt, mondván az Egyesült Államok készen áll egy sor történelmi jelentőségű megállapodást aláírására Szaúd-Arábiával, beleértve egy védelmi szerződést, illetve gazdasági biztosítékokat, hozzátéve „azon hiteles utat is beleértve” a palesztin állam létrehozása érdekében, illetve a Szaúd-Arábia és Izrael közötti kapcsolatok teljes normalizálásához.

Hiszem, hogy ez még mindig lehetséges. A hátralévő hivatali időmben azon fogok dolgozni, hogy ezt előmozdítsam,” – közölte Biden, hozzátéve, hogy ez ügyben Izraelnek is nehéz döntéseket kell majd hoznia.

The post Tűzszünet, vagy amit akartok – Izrael, és a Hezbollah beleegyezett a 14 hónapja tartó harcok szüneteltetésébe first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version