SzántóGráf

Likvidálás, holttestek visszaszolgáltatása és aggodalom a hadseregben Hága miatt

Avi/ujkelet.live

A háború 425. napja: Az Izraeli Védelmi Erők és a Sabak belbiztonsági szolgálat tegnap este bejelentette, hogy drónnal csapást mértek egy járműre Szamária északi részén. A támadásban meghalt a Hamász terrorszervezet három terroristája, akik terrortámadás végrehajtására készültek rövid időn belül.

A csapás után az erők a Jordán-völgy- és a Kfír-dandárból valamint a Duvdevan kommandós egységből megrohamozták a helyszínt, ahol négy különböző típusú fegyvert találtak.

Fotó: Izraeli Védelmi Erők

Jordánia: Az izraeli hadsereg reggel bejelentette, hogy a Jordániából az országba behatoló és 2024. október 18-án a Holt-tengertől délre, az izraeli csapatokat célzó lövöldözős terrortámadást végrehajtó két terrorista holttestét az éjszaka folyamán visszaszolgáltatták Jordániának, a politikai kör rendeletével összhangban.

Egy izraeli katona és egy tartalékos könnyű-közepesen súlyos sérüléseket szenvedett a támadásban, melyet két katonai egyenruhás terrorista hajtott végre Neot HaKikar mosáv közelében. A helyszínre vezényelt erők tűzharc során ártalmatlanították a terroristákat.


Feldstein: Eli Feldstein, a Miniszterelnöki Hivatal körüli titkos hírszerzési dokumentumok ügyének fővádlottja vallomásában elismerte: ,,Beszéltem Netanjahunak a titkos dokumentumról”. A vallomás ellentmond Binjámin Netanjahu miniszterelnök verziójának, aki szerint ,,a médiából” értesült a német Bildnek kiszivárogtatott dokumentumról, jelentette a KAN közszolgálati műsorszolgáltató.

A verziók ezen ellentmondása ellenére Netanjahu miniszterelnököt nem idézték be vallomástételre az ügyben. Netanjahu vezető tanácsadója, Jonatán Urich nem válaszolt a kérdésekre a kihallgatása során. Feldstein azt mondta kihallgatóinak, hogy Netanjahu értesítése a titkos dokumentumról mindössze két nappal a Bildnek való kiszivárogtatás előtt történt. Azaz Feldstein hónapokig visszatartotta a Netanjahu által rendkívül fontosnak nevezett dokumentumot magától Netanjahutól.

Az ügyészség arra a kérdésre, hogy Netanjahut miért nem hallgatták ki a verziók ellentmondásai miatt, a következőt válaszolták: „Az ügyet lefolytatják, és valószínűleg a tárgyaláson felmerülnek állítások, és ott majd tisztázzák őket.”

A Tel Avivi-i Kerületi Bíróság bírája kedden kijelentette, hogy gyenge lábakon áll a bizonyítás arra vonatkozóan, amivel Feldsteint az állam biztonságának károsítása vádjával bíróság elé állíthatnák. A bíró kedden azt is megállapította, hogy jelenleg elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a minősített információ nyilvánosságra hozatalával és a médiában való terjesztésével kapcsolatos bűncselekményekre vonatkozóan. Az ügyészség a végrehajtás felfüggesztését kérte, és ma délig kell eldönteniük, hogy benyújtanak-e fellebbezést.

Feldsteint az állam biztonságát sértő, bizalmas információszolgáltatással – ez életfogytiglani szabadságvesztéssel sújtható bűncselekmény -, bizalmas információ birtoklásával és az igazságszolgáltatás akadályoztatásával vádolják.


Hága: Az Izraeli Védelmi Erők becslése szerint a hágai Nemzetközi Bíróság döntése, miszerint elfogatóparancsot bocsát ki Binjámin Netanjahu miniszterelnök és Joáv Gallant volt védelmi miniszter ellen, lendületet ad a letartóztatásoknak és más büntetőeljárásoknak világszerte, a hadsereg vezető tisztjei, sőt a Gázai övezetben harcoló sorkatonai és tartalékos szolgálatot teljesítő harcosok ellen is. Néhányuknak az elmúlt hetekben azonnal el kellett hagyniuk az országokat ahol látogatóban voltak, mert féltek az ellenük indított eljárástól, jelentette a Ynet hírportál.

A közelmúltban a hadsereg mintegy 30 olyan esetet azonosított, amelyekben feljelentést tettek, sőt büntetőeljárást is indítottak izraeli tisztek és katonák ellen, akik részt vesznek a Gázai övezetben zajló harcokban és külföldre készültek. Figyelmeztették őket, hogy kerüljék az utazást, mert attól tartanak, hogy letartóztatják vagy kihallgatják őket abban az országban, amelybe látogatni szándékoznak.

Közülük legalább nyolcat, köztük harcosokat, akik már repülőre szálltak – Ciprusra, Szlovéniába és Hollandiába – felszólították, hogy a veszély miatt azonnal hagyják el az országot.

A hadsereg még ezekben a hónapokban sem tiltja meg sorkatonái és tartalékosai külföldre utazását, de minden, az ország elhagyására vonatkozó kérelmet benyújtó katonára „kockázatértékelést” készít, különös tekintettel a Gázában bevetett harcosokra és parancsnokokra. Ezt a politikát a közelmúltban az Izrael elleni globális visszhang fényében szigorították, tekintettel arra a döntésre, hogy példátlan elfogatóparancsot adtak ki Netanjahu és Gallant ellen, ami egy sorba helyezte őket a háborús bűnökkel vádolt kétes vezetőkkel, mint például Vlagyimir Putyin és Szlobodan Milosevics.

Ennek megfelelően a Gázában bevetett katonák és tisztek a harcok kezdetén, de még inkább az utóbbi időben kötelesek tartózkodni a Gázai övezetben zajló harcok során a fotók és videók közzétételétől, hogy ezeket ne használhassák fel ellenük bizonyítékként egy bűnügyi nyomozás során, háborús bűnökre hivatkozva.

Miután sokan közülük a hadsereg parancsait megszegve mégis ezt tették, szervezett aktákban „Feketelistákat” készítettek róluk több tucat palesztin-barát szervezet aktivistái, amelyek főként Európából működnek.

Ezek a szervezetek az izraeli katonák nevének és fényképeinek online közzététele mellett figyelemmel kísérik posztjaikat a közösségi oldalakon is, abban a reményben, hogy feltöltenek egy történetet a belgiumi nyaralásukról, a franciaországi látogatásukról, vagy például egy amerikai vagy indiai utazásról. Abban a pillanatban feljelentést tesznek ellenük a helyi ügyészségen, vagy személyes beadványt nyújtanak be ellenük az adott ország bíróságához annak érdekében, hogy kihallgathassák őket, és elhalasszák az országból való távozásukat.

Ezért a külföldre távozásról beszámoló reguláris és karrier katonákat arra utasítják, hogy kerüljék tartózkodási helyük közzétételét a világban, hogy ne váljanak könnyű prédává, jogi-büntető eljárás veszélyének és saját biztonságuk veszélyeztetésének kitéve magukat. E figyelmeztetések és kérések ellenére sok harcos és katona nem távolította el a Gázai övezetben folytatott szolgálat alatt felrakott posztjait, és erre nyilvánosan és nyíltan büszkék voltak.

The post Likvidálás, holttestek visszaszolgáltatása és aggodalom a hadseregben Hága miatt first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version