SzántóGráf

Közel egy millió a kár

2024. 12. 10., k – 13:34

Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Egy kazincbarcikai sértett ügyében nyomoznak a rendőrök, aki gyanútlanul megadta a banki adatait a Vinteden történő hajtűértékesítés kapcsán, egy QR kód beolvasását követően. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság a Mátrix Projekt keretein belül folytatja a küzdelmet az internetes csalók ellen.

A rendőrségi tapasztalatok azt mutatják, hogy a bűnözők tárháza kifogyhatatlan, de a cél ugyanaz, megtudni az áldozatok banki adatait, hozzáférni a számlájukhoz, csalárd módon megszerezni a pénzüket.

Részletek a sértett feljelentésből:

A feljelentésemben elmondom, hogy úgy egy hete regisztráltam, a Vinted internetes piactérre, majd november 20-án feladtam egy hirdetést, egy hajtűt kívántam eladni. Tegnap kaptam egy emailt egy ismeretlen címről, egy nő névében, hogy a Vinteden kifizette a hajtűt, azt megvette, és érdeklődik a termék hollétéről.

Az emaillel egy időben a Vintedtől is kaptam egy értesítést, miszerint az értékesítés elkezdődött.

Utólag gondolom, hogy ez nem a Vintedtől jött, csak lemásolták a felületét, és ez megtévesztett. Ki kellett választani, hogy melyik banknál vezetem a számlámat, majd egy két utasítás után kaptam egy QR kódot, hogy azzal azonosítsam magam. Amikor ezt megtettem, utána megjelent a netbankomban egy értesítés, hogy 991.544 forintot elutaltam egy számomra ismeretlen nő részére.

A Kazincbarcikai Rendőrkapitányság csalás miatt folytat nyomozást az ügyben egyelőre ismeretlen elkövetővel szemben.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság ajánlásai segíthetnek a kockázati tényezők kiszűrésében, hogy biztonságban legyünk a világhálón is.

  • A bankkártya adatokat (kártyaszám, érvényességi idő, cvc kód) soha ne adják meg magánszemélyeknek! Ahhoz, hogy az eladásra kínált terméket a vevő megvásárolja, kizárólag az eladó bankszámlájának számára van szüksége, amelyre a termék árát elutalhatja.
  • E-mailben kapott linken felugró oldalak nem biztonságosak! Az ilyen felületeken megadott adataik veszélyben lehetnek! Amennyiben a szolgáltató oldalára szeretnének lépni, azt a böngészőből közvetlen úton tegyék meg!
  • Bankkértya adatokat (kártyaszám, érvényességi idő, cvc kód) idegen személyeknek, vagy emailban kapott hivatkozásból megnyitott felületen megadni tilos!

További hasznos tanácsokat az alábbi linken olvashatnak az online csalásokról: https://kiberpajzs.hu/

 

 

Exit mobile version