ujkeletlive
Binjamin Netanjahu miniszterelnök tegnap este sajtótájékoztatót tartott Jeruzsálemben. A miniszterelnök közel száz napja nem válaszolt az újságírók kérdéseire, ahogyan a libanoni tűzszüneti megállapodást követően sem tájékoztatta élőben a sajtót. A tegnap esti alkalom időzítése valószínűleg nem véletlen, nagyjából egy nappal Bassar el-Aszad volt szíriai elnök megbuktatása, illetve a kedden délelőtt kezdődő bírósági tanúvallomása előtt feszült légkörben zajlott, majd a miniszterelnök újságírók elleni viharos indulatkitörései közepette végződött.
A sajtótájékoztató nyitóbeszédében Netanjahu a szíriai Aszad-rezsim bukására, az Irán és megbízottjai elleni izraeli műveletekre, valamint a Hamász által Gázában fogva tartott túszok kiszabadítására irányuló erőfeszítésekre összpontosított. A bevezető beszéd után következő kérdések és válaszok közepette a miniszterelnök hevesen támadta a jog, illetve a bűnüldözés rendszerét, majd általában a médiát, és a jelenlévő riportereket álhírek terjesztésével vádolta.
Ily módon Aszad szíriai rezsimjének bukását említve, a miniszterelnök kiemelte, hogy az izraeli hadsereg elfoglalta a Hermon szíriai oldalán korábban kijelölt demilitarizált övezetet.
„Tegnap jelentős esemény történt, szó szerint és átvitt értelemben is. A szíriai Aszad-rezsim, amely Irán gonosztengelyének egyik központi láncszeme, összeomlott. Irán milliárdokat fektetett Szíriába, egy kegyetlen zsarnoki rendszerbe, amely elnyomta polgárait miközben mészárlásokat végzett,” – mondta, hozzátéve – „még további kihívások várnak ránk a harcban, és továbbra is cselekvésre készen állunk.”
Továbbá, köszönetet mondott Donald Trump megválasztott amerikai elnöknek, amiért 2019-ben elismerte Izrael szuverenitását a Golán felett, mondván – „a Golán örökre Izrael elválaszthatatlan része lesz.”
A miniszterelnök állítása szerint a szíriai rezsim összeomlása közvetlen következménye a Hamász, a Hezbollah és Irán elleni súlyos izraeli csapásoknak, kiemelve a Hezbollah-vezér, Hasszán Naszrallah likvidálását, aki „a tengely tengelye volt, és nemcsak ellenünk szította a tüzet, hanem ő volt a kapocs a Hezbollah, Szíria és Irán között. Az ő likvidálása fordulópont volt az iráni tengely összeomlásában.”
Ami Szíriát illeti, a miniszterelnök hangsúlyozta, miszerint Aszad rezsimjének bukása után „készek vagyunk békejobb nyújtására, más Szíriát szeretnénk látni. Ezt bizonyítottuk a polgárháború elején, amikor tábori kórházat építettünk, amely több ezer szír sebesültet kezelt. Megállítjuk mindazokat, akik bántani akarnak minket,” – tette hozzá, megjegyezve, hogy a jelenlegi helyzet természetesen új, nagyon fontos lehetőségeket teremt Izrael Állam számára, ami azonban nem kockázatmentes.
„Elsősorban határaink védelme érdekében cselekszünk. Közel 50 évig ezt a területet pufferzónaként határozták meg, amelyet 1974-ben, a haderők szétválasztásáról szóló megállapodásban fogadtak el. Ez a megállapodás összeomlott, a szíriai katonák elhagyták állásaikat,” – tette hozzá, majd hangsúlyozta – „az a teljes győzelem, amelyet egykor kinevettek, ma valósággá válik. Damaszkusz rezsimjének bukása után a Hamász elszigeteltebb, mint valaha. Számított ugyan a Hezbollah, Irán és Aszad rezsimjének támogatására, de ez már nem fog megtörténni. És ez új lehetőséget nyit egy túszmegállapodás előmozdítására.”
A miniszterelnök bevezető beszéde utáni újságírói kérdések közepette feszültté vált a hangulat a teremben, főleg azt követően, hogy Netanjahu szóváltásba keveredett a Kan közszolgálati műsorszolgáltató és a 12-es csatorna riportereivel.
Amikor megkérdezték tőle, támogatja-e hivatalának munkatársait, Jonathan Urichot, akinek neve a kiszivárogtatott dokumentumok ügyével kapcsolatban merült fel, illetve Feldsteint, „aki titkos dokumentumot szolgáltatott a német Bild lapnak,” félbeszakította a kérdést, mondván, hogy mindig támogatja az embereit – „talán elég volt. Naponta hallom a hazugságaitokat. Folyamatosan terjesztitek a hazugságokat! Ismerem Feldsteint, mint cionistát, aki elhagyta a vallási világot, és csatlakozott az izraeli hadsereghez. Megdöbbentőnek találom ezeket a nyomozásokat, és megrázó, ahogyan ezekkel az emberekkel bánnak.”
Emellett, ismét megismételte korábbi nyilatkozatát, miszerint a titkos dokumentumok kiszivárogtatásában érintett két gyanúsítottat a Sábák nyomozói „sokkoló módon” kezelték, megbilincselve és bekötött szemmel, mint a terroristákat, a Feldsteint vizsgáló nyomozók szerinte nyomást gyakoroltak rá, hogy „adjon nekünk valamit Netanjahuról,” és keményen bántak vele, hogy ezt megtegye.
Továbbá, Kobi Jaakobi, a börtönszolgálat vezetőjének letartóztatásával kapcsolatban hozzátette – „mindent bevetnek, hogy megbuktassák Bibit. Ez szörnyű és elfogadhatatlan egy demokratikus országban.”
A Kan közszolgálati csatorna riportere Michael Semes állítását illetően, miszerint a miniszterelnök egyszer felajánlotta a Golán-fennsík átadását a Szíriával kötendő békeszerződésért cserébe azt válaszolta – „eleget hallgattam a hazugságait. Most hallgassátok meg az igazságot, állandóan hazugságokat terjesztesz,” majd azt állította, hogy a 90-es években éppen azért nem jött létre alku Háfez al-Aszaddal, mert „ragaszkodtam ahhoz, hogy a Golán-fennsíkon maradjak.”
Az Ynet kérdésére, miszerint a védelmi miniszter is tanúskodott arról, hogy volt tárgyalás a Golán-fennsíkról, és a dokumentumok arra utalnak, hogy Netanjahu beleegyezett a fennsík átadásába, így felelt – „tagadom, hogy valaha is hajlandó lettem volna lemondani a Golán-fennsíkról. Minden más egyszerűen hazugság, de a hazugságok száma olyan nagy, olyan kitartó.”
A kedden kezdődő bírósági tanúvallomás is szóba került, amellyel kapcsolatban a miniszterelnök következetesen állította, hogy a vádak megalapozatlanok, mondván a bűnüldöző szervek boszorkányüldözése áldozataként juttatták a vádlottak padjára – „hallottam a médiában, hogy azt mondják, el akarom kerülni a pert. El akarom kerülni? Micsoda ostobaság! Nyolc éve várom ezt a napot. Nyolc éve várom, hogy bemutathassam az igazságot, hogy végleg leromboljam az ellenem irányuló abszurd és alaptalan vádakat, és hogy leleplezzem a hajtóvadászat módszerét,” – mondta, majd hangsúlyozta – „nem volt bűncselekmény, ezért kerestek bűntényt. Nem találtak bűntényt, ezért kitaláltak egy bűntényt.”
Továbbá, – „ez a módszer nemcsak az én ügyeimben alkalmazott eljárás, és ezek után nem akarok beszélni? Holnap beszélni fogok! Nem kérek, és nem kértem különleges kiváltságokat, de elvárom, hogy ne szenvedjek hátrányt sem. Nagyon szokatlan, hogy hetente háromszor kell tanúskodni, lehet egyensúlyt teremteni az ország szükségletei és a bírósági eljárás között,” – utalt arra, hogy a bíróság elutasította a tanúvallomás elhalasztására irányuló többszöri kérelmeket.
A korábban említett gázai túszalku megállapodásra vonatkozóan, a 12-es csatorna riportere kérdésére, miszerint miért nem fejezi be a háborút egy átfogó megállapodás keretében, valamint az elraboltak családjaival két különböző fórumon tartott találkozón elhangzott különböző állításokat illetően, Netanjahu azt válaszolta -„folyamatosan terjeszted ezeket a hazugságokat, hogy volt egy megállapodás, és én akadályoztam meg! Ezt politikai ellenfelek terjesztik a kabinetből. Izrael népe hallja, a családok hallják ezeket a hazugságokat! Nem volt semmilyen megállapodás, és az egyetlen, aki megakadályozta, az a Hamász, csakis a Hamász,” majd tovább folytatva – „nap mint nap terjeszted ezt a hazugságot, és ezzel kárt okozol a családoknak. Azt mondtad, hogy tegnap két családdal találkoztam, és eltérő dolgokat mondtam nekik – ez is egy újabb hazugság! Nehezen viseled el az igazságot.”
A hazugság terjesztésével vádolt Jolan Cohen [12 csatorna] megpróbálta tisztázni, hogy családtagok állították, miszerint vasárnap két különböző találkozón más-más dolgokat mondott nekik a miniszterelnök az alku kilátásairól, Netanjahu közbeszólt, mondván – „nehéz nektek meghallani az igazságot,” majd szóvivője a következő kérdésre terelte a szót.
Donald Trump megválasztott elnök korábbi nyilatkozatát illetően, miszerint úgy véli, hogy a foglyok többsége valószínűleg már nem él, Netanjahu megerősítette, hogy van előrelépés a megállapodással kapcsolatos tárgyalásokban, de összezavarodott a fogságban lévő túszok számát illetően. „117 túszt szabadítottunk ki élve, jelenleg 99 vagy 100 van fogságban?” – majd oldalra fordult, hogy megerősítést kérjen, – „sajnos nem mindannyian vannak életben. Az aktualizált információinkat továbbítjuk a családoknak is.”
Az állami vizsgálóbizottság felállításáról – konkrét források megjelölése nélkül, kijelentette, miszerint – „az állami vizsgálóbizottságot a nép egy része, egy jelentős része nem fogadja el. Ami szükséges, az egy másik vizsgálati mechanizmus, amely feltárja az igazságot, és a nép többsége elfogadja.”
A riporterek elleni heves támadást követően, az Izraeli Újságírók Szövetsége elhatárolódott Netanjahu retorikáját illetően, határozottan elítélve a miniszterelnök támadását és uszítását a munkájukat és közfeladatukat végző újságírók ellen, külön kiemelve a Semes és Cohen elleni támadást.
„A média szerepe az, hogy nehéz kérdéseket tegyen fel a miniszterelnöknek, minden miniszterelnöknek,” – áll a szervezet közleményében.
Nem sokkal Netanjahu sajtótájékoztatója előtt, és miután a bíróság elutasította a biztonsági kabinet minisztereinek azon kérését, hogy halasszák el a vallomástételt, Járiv Levin igazságügyi miniszter elítélte a miniszterelnök elleni büntetőeljárást, mondván az törvénytelen és káros az izraeli biztonságra.
The post Netanjahu heves sajtótájékoztatón támadta a jogrendszert és a jelenlévő riportereket first appeared on Új Kelet Live.