SzántóGráf

A miniszterelnök vasárnapi műtétje, és minisztériumi jelentés a túszok állapotáról

ujkeletlive

A miniszterelnök prosztata műtéten esik át vasárnap

Binjámin Netanjahu miniszterelnök az év elején kiadott orvosi jelentés szerint teljesen megfelelő egészségi állapotban van, a beültetett pacemaker megfelelően működik, és nincs nyoma szívritmuszavarnak vagy más problémás állapotnak.

Hivatala szerint egészségügyi problémái múlt héten kezdődtek, de hivatala csak tegnap este közölte, miszerint „szerdán vizsgálaton esett át a jeruzsálemi Hadasza kórházban, ahol jóindulatú prosztata- hiperplázia [jóindulatú megnagyobbodás] okozta húgyúti fertőzést állapítottak meg. Az elmúlt napokban a miniszterelnök antibiotikumos kezelésben részesült, amely sikeresen felszámolta a fertőzést,” – áll a közleményben, hozzátéve, hogy a műtétet vasárnapra tervezik. A mai kormányülés azonban a tervek szerint zajlik.

A korabeli férfiakat gyakran érintő prosztata-műtét rutin, nagyjából másfél órás orvosi beavatkozásnak számít, amit  egy-két éjszakás kórházi felügyelet követ. A beavatkozás miatt a miniszterelnök valószínűleg egész héten nem jelenik meg a bírósági tárgyaláson.

Netanjahu tavaly pacemaker beültetésen, illetve márciusban teljes altatásban sérvműtéten esett át.

Túszok – elakadt tárgyalások és sokkoló dokumentációk a gázai fogságban tartottak kínzásáról

A Miniszterelnöki Hivatal tegnap este cáfolta a 12-es csatorna jelentését, miszerint Izrael és a Hamász „korlátozott” túszalku elfogadásában érdekelt, tekintettel Donald Trump megválasztott elnök beiktatásának közelgő időpontjára.

Binjámin Netanjahu miniszterelnök hivatala hazugságnak nevezte, míg az arab médiának nyilatkozó források szintén elutasították a híreszteléseket.

A gázai túsz és a tűzszüneti megállapodásról szóló tárgyalások kezdeti pozitív jelzéseit követően a felek közötti megállapodásra irányuló szándék – a korábbi patthelyzetekhez hasonlóan, ismét visszafogottabbá vált, és úgy tűnik, egyre kevesebb az esélye Trump elnök hivatalba lépése előtti megállapodásnak. A megválasztott elnök korábban ugyan azzal fenyegetőzött, hogy „a pokol vár” a Közel-keletre amennyiben a Hamász január 20.-ig nem engedi szabadon a Gázában fogva tartott túszokat, azt viszont nem pontosította, hogy konkrétan mit értett ez alatt.

Egyes kormány tisztviselők arra számítanak, hogy Trump közelgő elnöksége alatt támogathat olyan izraeli intézkedéseket, amelyeket a Biden-kormányzat ellenzett, mint a gázai palesztinoknak nyújtott humanitárius segélyek korlátozása, vagy az övezetben élő palesztin civilek kitelepítése, illetve izraeli telepesek területfoglalása, ezért a koalíció nem siet a megállapodással.

Amennyiben nem jön létre az alku a második ciklusára készülő elnök által megnevezett [három hét múlva] időpontig, elképzelhető, hogy a tárgyalások akár évekig is húzódhatnak, kockáztatva a túszok életben maradását.

Ez utóbbit igazolja az Egészségügyi Minisztérium friss jelentése, amelyet a héten nyújtanak be az ENSZ-nek. A jelentés dokumentálja a fogságból visszatért túszok széles körű bántalmazását, beleértve a szexuális abuzust, verést, éhezést és elszigetelést.

A Hamász által tavaly október hetedikén elhurcolt és az embertelen körülmények közötti fogvatartásból időközben visszatért túszok egészségügyi és pszichológiai állapotát a kezelő szakmai személyzettel való beszélgetések során dokumentálták – hangsúlyozva, hogy mind a nőket, férfiakat és gyermekeket egyaránt olyan fizikai és szexuális bántalmazásnak vetették alá, mint verés, elszigetelés, élelem- és vízmegvonás, megbélyegzés hajhúzás, és szexuális erőszak.

A jelentés hangsúlyozza, miszerint

A gyermekek nemét és életkorát anonimitásuk megőrzés érdekében nem tették közre. A kezelő orvosok aggodalmuknak adtak hangot a szabadon engedett gyermekek fejlődésére és növekedésére hosszú távon is hatással lévő kínzások miatt.

A dokumentáció szerint a visszatért túszok átlagosan testsúlyuk 10-17%-át, sélsőséges esetekben a gyermekek akár 18%-át is elveszítették, és visszatérésük után intenzív ellátásra szorultak.

A legtöbb szabadon engedett túsz hazatérve felfedezte, hogy családjának egy részét vagy egészét a Hamász meggyilkolta, otthonát pedig lerombolta, és sokuknak nem volt kihez fordulni a felépülés során.

A hazatérők emellett súlyos rémálmokról, és alváshiányról számoltak be. Sokan közülük a túlélő bűntudat miatt szenvednek, nehezen nyíltak meg és nem akartak beszélni az átélt tapasztalataikról, azért is, mert féltek a még fogva tartott családtagjaik elleni megtorlástól.

A jelentés végül rámutat, hogy az izraeli hadifoglyokon végzett, 35 éven át tartó, hosszú távú tanulmányok kimutatták, hogy a visszatérők közül magas a késleltetett stresszzavar (PTSD) kockázata, ami azt jelenti, hogy még évekkel a szabadulás után is kezelésre lesz szükségük.

A minisztériumi jelentés közzététele után a Túszok és Eltűnt Családok Fóruma közleményben szólított fel a még mindig fogvatartottak kiszabadítására, hangsúlyozva – „a kiszabadult túszok sokkoló vallomásai a szörnyű valóságot festik le: fizikai bántalmazás, pszichológiai kínzás és embertelen körülmények között éltek ártatlan emberek, akik közül néhányan még gyerekek és nagyszülők, több mint 50 gyötrelmes napon keresztül.”

Majd felszólítva a világ és a humanitárius szervezetek vezetőit, – „hogyan nézhetik végig, hogy ez a kínzás folytatódik? Hogyan tudnak csendben maradni? Az igazságot nem lehet tagadni – minden túsz halálos veszélynek van kitéve minden egyes nap, ameddig a fogságban marad,” – áll a közleményben.

Mose Bar Sziman-Tov, az Egészségügyi Minisztérium főigazgatója hasonlóan nyilatkozott, mondván – „ez a kritikus jelentés aláhúzza annak sürgősségét, hogy az összes túszt a lehető leggyorsabban szabadon engedjék.”

Tegnap este országszerte ismét az utcára vonultak a tüntetők a túszok kiszabadítását biztosító megállapodást követelve. A tel-avivi központi helyszíneken felszólaló családtagok a miniszterelnököt sürgették, többen azzal vádolva, hog, a koalíció életben tartása érdekében elkerüli a megállapodás elfogadását, megtévesztve ezáltal Trumpot is, aki abban bízik, hogy a miniszterelnök érdekelt a megegyezésben.

A Túszok és Eltűnt Családok Fóruma szombat esti tel-avivi rendezvényét a Hamász által tavaly novemberben szabadon engedett Jocheved Lifshitz, akinek férje, Oded továbbra is fogságban van, a negyedik hanukai gyertya meggyújtásával nyitotta meg.

A túszokat és családjaikat képviselő szervezet azzal vádolta a miniszterelnököt, hogy várhatóan olyan megállapodásra törekszik, amely kezdetben csak az úgynevezett humanitárius – női, idős vagy beteg túszokat, engedné szabadon.

A felszólalók között volt a gázában fogvatartott Gadi Mozesz fia, Jáir, aki azt nyilatkozta – „meddig mehet ez még így. Minek kell még történnie? Már mindenki tudja, hogy nincs sok idejük hátra.”

The post A miniszterelnök vasárnapi műtétje, és minisztériumi jelentés a túszok állapotáról first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version