Avi/ujkelet.live
A háború 452. napja, Hezbollah: A Hezbollah terrorszervezet politikai tanácsának alelnöke, Hamud Qamati tegnap este kijelentette, hogy az Izraellel kötött tűzszünet ,,nagy kudarcba fulladt kísérlet”, és azzal fenyegetőzött, hogy eltörli azt.
„60 nap lehetőséget adtunk az új mechanizmusnak és a nemzetközi jognak Libanon védelmére” – mondta Qamati. ,,Mindenki az izraeli kihágásokról beszél. Nemcsak a Hezbollah és a libanoni nép, hanem a kormány, a franciák, sőt az amerikaiak is.”
,,60 napos türelem mellett köteleztük el magunkat, a 61. nap teljesen más lesz. Amerika, Franciaország és a libanoni tisztviselők megértik, hogy egy új egyenlet indul” – tette hozzá.
A tűzszüneti megállapodás szerint a izraeli hadseregnek január végéig kell kivonulnia Dél-Libanonból. Ez alatt a libanoni hadsereg fokozatosan átveszi a felelősséget Dél-Libanonért, és létrejön egy amerikai vezetésű bizottság, amely elbírálja a tűzszünet esetleges megsértésével kapcsolatos panaszokat. Az izraeli hadsereg hangsúlyozza, végrehajtja a tűzszüneti megállapodást, és ennek részeként fellép a terroristák és fegyverek területre való bejuttatása és jelenléte ellen.
Szombaton a Hezbollahhoz kötődő al-Akhbar libanoni újság szerkesztője támadta a tűzszüneti megállapodás végrehajtásának izraeli módját. Szerinte a Hezbollah az egyetlen olyan fél, amely reagálni tud ,,Izrael arroganciájára”, ahogy ő fogalmazott, amely jelenleg érdekeinek megfelelően úgy jár el, ahogy jónak látja, és a megállapodás végrehajtásának első napjától úgy viselkedik a területen, mintha ő irányítana és ő győzött volna.
Bírálta a megállapodásba foglalt nemzetközi megfigyelőbizottságot is, amely nem vette figyelembe a libanoni hadsereg, a libanoni miniszterelnök és a parlament vezetőjének figyelmeztetését, miszerint Izrael tevékenysége veszélyezteti a megállapodást, és az összeomlás szélére sodorhatja azt. ,,Bár az emberek belefáradtak a háborúba, és nem akarják, hogy újra elűzzék őket otthonaikból, az izraeli megszálló erőkkel való összecsapás ára alacsonyabb lesz, mint annak ára, ha arra hagyatkoznak, amit most csinálnak”.
A Hezbollah tegnap hivatalosan elindított egy projektet az Izrael elleni háború során Libanonban végzett rombolás helyreállítására, jelentette a KAN közszolgálati műsorszolgáltató. A Hezbollah vezetője, Naim Qasszem által vezetett projekt egy rendezvényen startolt el. Ez nem a libanoni kormány projektje, hanem kizárólag a Hezbollahé. A projekt költségvetését Irán biztosította, hasonlóan ahhoz, ami a 2006-os második libanoni háború után történt. A Hezbollah már megkezdte a kártérítés kifizetését azoknak a családoknak, akiknek otthona megsemmisült, a segélyek összege 12-14 ezer dollár között mozog. Ezeket a támogatásokat szintén Teherán finanszírozta.
Úgy tűnik, Teherán egy pillanatot sem veszteget, miközben a nyugat és az arab országok még nem csatlakoztak az újjáépítési erőfeszítésekhez. Ez jó példa arra, hogy továbbra iráni szerepvállalás van Libanonban. Az újjáépítési projekt bejelentése a közvélemény – többek között a síiták körében – a háború utáni libanoni helyzetük miatti csalódottság hátterében zajlik.
THAAD: A múlt héten az amerikai THAAD fejlett légvédelmi rendszer kétszer is elfogta a Jemenből Izraelre kilőtt rakétákat.
מערכת ה- THAAD האמריקנית לקחה חלק ביירוט הטיל הבליסטי ששוגר אמש מתימן. אפשר לשמוע את אחד החיילים האמריקניים מתרגש „18 שנים חיכיתי לזה” pic.twitter.com/s4VoMfMhaF
— איתי בלומנטל Itay Blumental (@ItayBlumental) 2024. december 27.
Az amerikai rendszert nemrégiben helyezték üzembe Izraelben. A 12-es csatorna Tzvika Haimovich tartalékos dandártábornokkal, volt légvédelmi parancsnok segítségével vizsgálta meg, mikor és hogyan döntenek az aktiválás mellett.
Mi a különbség az izraeli rakétarendszer és az amerikai THAAD között?
,,A két rendszer nem azonos, de hasonló. Mindkettőt arra tervezték, hogy nagy hatótávolságú ballisztikus rakétákat fogjanak el a légkörön kívül. Velük ellentétben a David Parittyája és a Vaskupola rendszerek a rövidebb hatótávolságú rakétákat fogják el. A rendszerek, amelyek a Nyílt és a THAAD-ot irányítják, különbözőek – az indító, a radar és az elfogók –, de ezek mindegyike ugyanazokon a képességeken osztozik.”
Hogyan döntik el, hogy mikor kell a Nyilat és mikor kell a THAAD-dot bevetni?
,,A légierő parancsnoka határozza meg az elfogásokra vonatkozó szabályzatot: ez határozza meg, hogy melyik rendszernek van elsőbbsége, hány elfogót indítanak el stb. A valóság azonban dinamikus – egy rendszer elromolhat vagy inaktív lehet más okok miatt. Ezenkívül döntéshozatali folyamat zajlik valós időben, amely sok adatot mérlegel, és koordinálja az összes rendszert. Az egyes indítások konkrét feltételei szerint meghatározzák, hogyan kell irányítani a csatát, vagyis a konkrét elfogást.”
„Valós időben zajlik a koordináció a légierő földalatti központi irányítása és a légvédelmi rendszerek koordinátora, az elfogást-irányító központ között. Ebben a folyamatban meghatározzák, hogy melyik rendszernek van elsőbbsége az adott elfogásnál, ki lő először és ki nem fog egyáltalán. A döntés figyelembe veszi mind a szabályzatot, mind a rendszerek elérhetőségét. A Jemenhez hasonló távolságból történő kilövés esetén tíz másodpercen belül megszületik a döntés.”
Megérkezett a tél – ez befolyásolja az elfogási képességet?
„Szél, eső, köd, felhősödés, alacsony hőmérséklet – ezek olyan változók, amelyek befolyásolják az elfogást, de nem rontják az elfogási képességet. A rakéták és az elfogók sebessége nagyon nagy, és igazodik a változó időjárási viszonyokhoz. Mielőtt az elfogót a rakéta felé indítanák, kiszámítják a várható becsapódási pontot, és a számításba bekerülő változók között szerepelnek az időjárási körülmények is.”
- Izrael polgárainak biztonságát háromszintű rakétapajzs védi. A Vaskupola a rövid távról, 40 kilométernél közelebbről érkező rakétákat lövi le, a Dávid Parittyája vagy Varázspálca a közepes hatótávolságú (40-300 km) rakétákat, míg a nagy hatótávolságúakat a Nyíl semlegesíti.
- A THAAD rendszer, mely az egyik legfejlettebb a maga nemében a világon, októberben csatlakozott a nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták elleni izraeli légvédelmi rendszerekhez.
- A lépés rávilágít Izrael egyre növekvő függőségére nemcsak az amerikai fegyverektől, hanem az amerikai katonai műveleti segítségtől is. Ez azt is jelenti, hogy az amerikai katonák aktívan részt vehetnek az Izrael és Irán közötti harcokban izraeli földön.
- Amerikai katonák ezt megelőzően az 1991-es Öböl-háború idején állomásoztak Izraelben, és részt vettek a rakétavédelemben, főleg a Patriot ütegeknél, amelyek különleges szállítmányként érkeztek az Egyesült Államokból.
- A Nyugat-Irakból indított 18 támadásban 43 rakétát lőttek ki Izraelre. A rakéták többsége, szám szerint 26, Tel-Aviv területén landolt. Nyolc rakéta landolt Haifán, négy Szamariában és öt a Negevben. A Scud rakétákra 54 Patriotot lőttek ki, de egyet sem fogott el.
13: Letartóztattak egy Petach Tikva-i lakost, mert „külföldi elemek” nevében végzett küldetéseket, közölte a Sabak belbiztonsági szolgálat és a rendőrség tegnap. Ez volt az Irán által toborzott civileket érintő 13. összeesküvési kísérlet, amelyet a biztonsági szervek az elmúlt hónapokban meghiúsítottak.
A 29 éves Alekszander Granovszkit azzal a gyanúval vették őrizetbe, hogy ,,biztonsági kihágást követett el, miután meggyanúsították, hogy több járműfelgyújtásban vett részt külföldi elemek nevében” – közölte a Sabak és a rendőrség.
Granovszki november óta kapcsolatban külföldi ,,terror elemekkel”, és ,,nagyszámú különböző biztonsági feladatot hajtott végre számukra”, anyagi haszonszerzés céljából.
A Sabak szerint Granovszki tudta, hogy a feladatok ,,állambiztonságot károsítók lehetnek”.
A Sabak nem jelentette ki egyértelműen, hogy Irán állt a cselekmény mögött, de a feladatok hasonlóak a korábbi iráni kísérletekhez.
A Sabak szerint a Granovszki által végzett feladatok a következők voltak: nyolc jármű felgyújtása Izrael-szerte; ‘Ruhollah gyermekei’ feliratú graffitik készítése Ruhollah Homeini, Irán egykori legfelsőbb vezetőjére utalva; egy állami tulajdonú létesítmény lefotózása Izrael középső részén; egy negyed bejáratának lefotózása, ahol Beni Gantz volt védelmi miniszter és ellenzéki képviselő él, és elküldése összekötőinek; információ küldése összekötőinek egy izraeli civilről abból a célból, hogy megvizsgálják a különböző feladatokra való beszervezését; katonai egyenruha vásárlása egy videóhoz, amelyben elégetné.
Granovszki ellen a következő napokban vádat emelnek.
The post A Hezbollah fenyegetése, Nyíl vagy THAAD és a 13. Iránnak kémkedő izraeli first appeared on Új Kelet Live.