SzántóGráf

Hazugság, hadműveletek, csempészet drónnal, és a túszalku

Avi/ujkelet.live

A háború 456. napja: Az Izraeli Védelmi Erők tegnap nyilatkozatot adott ki melyben kijelenti, hogy a riportokkal ellentétben a hadsereg az elmúlt nap folyamán nem támadta az Indonéz Kórházat az észak-gázai Dzsabaliában, és nem rongált meg egyetlen alapvető felszerelést sem.

A kórház kiürítésével kapcsolatos jelentések nyomán üzeneteket küldtek az egészségügyi hatóságok tisztviselőinek, hogy megismételjék, hogy nincs szükség a kórház evakuálására. A hadsereg hangsúlyozta, hogy intézkedései nem a kórház evakuálására irányulnak.

,,Az Izraeli Védelmi Erők továbbra is folyamatosan együttműködik a kórházi tisztviselőkkel annak érdekében, hogy lehetővé tegye és megkönnyítse a humanitárius segítségnyújtást a kórháznak.”


Dzsabalia: A Givati-dandár harcosai a 162. hadosztály parancsnoksága alatt Dzsabalia térségben vannak bevetve, hogy fegyvereket lokalizáljanak, terroristák likvidáljanak és terror-infrastruktúrákat semmisítsenek meg.

Egy drón átfésüli egy iskola épületét, négy kalasnyikovot, egy tárat és egy gránátot azonosítva:

Ezen a héten a csapatok kutatásokat végeztek egy korábban iskolaként használt épületben Dzsabaliában, ahol a harcosok sok fegyvert találtak.

Terroristák robbanóeszközöket helyeznek el méterekre az izraeli erőktől:

Az erők által a térségben végzett más műveletek során egy RPG-t találtak (az első fotó lent balról) az iskola közelében lévő épületben, egy gyerekágyban.


Csempészet: Az izraeli hadsereg és a rendőrség tegnap közölte, hogy az elmúlt napokban több csempészkísérletet is azonosítottak Izraelből a Gázai övezetbe drónok segítségével.

Péntekre virradóra újabb kísérlet történt, de a hatóságok intézkedtek.

A közös közlemény szerint a határon állomásozó izraeli csapatok és a rendőrség őrizetbe vett egy gyanúsítottat, aki megpróbált elmenekülni a helyszínről.

A gyanúsított autójában egy másik drónt találtak droggal megpakolva, amelyet Gázába szándékoztak küldeni.

,,Hogyan jutott be egy hét alatt körülbelül 10 nagy drón Gázába Izraelből, és hogyan sikerült olyan szállítmányokat csempésznie, amelyek tartalma ismeretlen? És senki nem garantálja, hogy tényleg drogról vagy cigarettáról volt szó, ki mondta, hogy nem fegyverekről?” – tette fel a kérdéseket a katonai rádió riportere.

A katonaság felelősségi megosztásának komplexitása:


Túszok: Noha továbbra is nézetkülönbségek vannak Izrael és a Hamász terrorszervezet között, az izraeli tisztviselők ,,óvatos optimizmusnak” adnak hangot azzal kapcsolatban, hogy a következő hetekben áthidalhatják őket, és megköthetik a túszok szabadulását lehetővé tevő gázai tűzszüneti megállapodást, jelentette tegnap este a Walla hírportál riportere, Barak Ravid.

Donald Trump megválasztott elnök azzal fenyegetőzött, hogy ha január 20-ig nem engedik szabadon a túszokat, „elszabadul a pokol” a Közel-Keleten. Izraeli tisztviselők szerint a katari és egyiptomi közvetítők, valamint Trump tanácsadói is megállapodás megkötésére sürgetik a feleket.

A Hamász terrorszervezet még mindig 100 túszt tart fogva Gázában, köztük hét amerikait. Az izraeli hírszerzés szerint a túszok mintegy fele, köztük három amerikai, még életben van.

Ha sikerül megállapodásra jutni, az első szakasz több mint 30 túsz szabadon bocsátását is magában foglalhatja – élőket és halottakat egyaránt. Az első szakaszban várhatóan hat-hét hétig tartó tűzszünet lesz Gázában.

Az izraeli tárgyalócsoport pénteken érkezett Dohába, és már le is folytatta a tárgyalások első fordulóját a közvetítőkkel – közölte két magas rangú izraeli tisztviselő. Binjámin Netanjahu miniszterelnök pénteken konferenciahívást folytatott magas rangú miniszterekkel és az izraeli tárgyalócsoport vezetőivel, hogy megvitassák Izrael álláspontját a jelenlegi dohai tárgyalási fordulóban.

,,Netanjahu alkut akar, és jelenleg mindenki elsősorban a Hamász válaszait várja” – mondta egy izraeli tisztviselő, hozzátéve, hogy a jelenleg legkeményebb álláspontot tartó személy a Hamász gázai katonai szárnyának vezetője, Mohammed Szinwar, a likvidált Jechíje Szinwar testvére.

John Kirby, a Fehér Ház szóvivője pénteken kijelentette, hogy a Biden-kormány úgy véli, a megállapodás megkötése ,,sürgős és lehetséges, és felszólítjuk a Hamászt, hogy menjen bele a megállapodásba”.

A Hamász pénteken azt mondta, hogy „komolyan” gondolja, és a lehető legrövidebb időn belül megállapodást akar kötni az állandó tűzszünet és Izrael Gázából való kivonulása érdekében.

Egy izraeli tisztviselő szerint hézagok maradtak a tárgyalások szinte minden kérdésében: az Izraeli Védelmi Erők jelenlétével kapcsolatban az övezetet kettészelő Netzarim-folyosón és az egyiptomi-gázai határ mentén futó Philadelphi-folyosón; az izraeli követelés miatt, hogy néhány palesztin foglyot, akiket az egyezség keretében szabadon engednek, száműzetésbe küldjenek; az izraeli túszok szabadon bocsátásának üteme kapcsán a tűzszünet kezdete után; valamint a megállapodás második szakaszáról szóló tárgyalások megkezdésének időpontjáról.

Az izraeli tisztviselő szerint a tárgyalások lassan haladnak előre, és a következő héten tudni lehet majd, hogy a fennmaradó problémás pontok áthidalhatóak-e, és sikerül-e megállapodást kötni.

,,A tárgyalócsoport Dohába utazott, hogy véglegesítse a megállapodást. Kompromisszumra juthatunk az összes fennmaradó pont tekintetében. Szeretnénk ezt megtenni és megegyezni, és úgy gondoljuk, hogy a másik fél is ezt akarja” – mondta egy izraeli tisztviselő a Walla riporterének.

Izrael 34 túszt tartalmazó listát adott át a Hamásznak, akiknek az első szakaszban a szabadon engedését követeli. Egy izraeli tisztviselő megjegyezte, hogy Izrael szerint a listán szereplő túszok egy része már nem él. ,,Az a célunk, hogy a listán szereplő és életben lévő túszok maximális számát szabadon engedjék”.

A Hamász azt állítja, hogy az Izrael listáján szereplő túszok harmada 50 év alatti férfi, akiket katonának tekint, ezért azt követeli, hogy szabadon bocsátásukért cserébe Izrael járuljon hozzá több palesztin fogoly szabadon bocsátásához, beleértve gyilkosokat.

Egy izraeli tisztviselő megjegyezte, hogy Izrael már készített listát több száz palesztin fogolyról, akiket hajlandó lenne szabadon bocsátani a megállapodás keretében, de végleges számukat és személyazonosságukat csak az életben lévő túszok száma és személyazonossága alapján határozzák meg, akiket a Hamász hajlandó elengedni.

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post Hazugság, hadműveletek, csempészet drónnal, és a túszalku first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version