Az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) évindító konferencia keretében helyezte munkája középpontjába a gyermek- és ifjúságvédelmet. Az érzékeny téma szakszerű kezelésére új együttműködések születtek, a sátoraljaújhelyi rendezvényen dr. Balogh János altábornagy, országos rendőrfőkapitány is felszólalt.
Szabó Zoltán, az OPSZ szakmai elnökhelyettese mutatta be az összegyűlt önkéntesek és meghívott vendégek előtt a 2025-ös akciótervüket, melyben központi szerepet kap a gyermek- és ifjúságvédelem. Az elnökhelyettes előadásában kiemelte, már egyetlen potenciális áldozattá vagy elkövetővé váló gyermek megmentése is hatalmas eredmény. Ebben a feladatban a polgárőrök a közterületi jelenléttel, a kábítószerek terjesztésének visszaszorításával, valamint eltűnt fiatalok felkutatásában nyújthatnak segítséget a hivatásos társszerveknek. De a mindennapokban is fontos szereplői a prevenciónak, hiszen jól ismerik lakókörnyezetüket, hozzájuk bizalommal fordulhatnak bűncselekmények vagy akár bántalmazás áldozatává vált fiatalok is.
A közel 130 civil szervezettel együttműködésben álló Civilút Alapítvány, melynek fő feladatköre a különféle egyesületek közti kapcsolódások, kooperáció, valamint a civil szervezetek, egyesületek átlátható működésének elősegítése, szintén a kezdeményezés mellé állt, együttműködési megállapodás keretén belül folytatják a közös munkát a polgárőrökkel.
Dr. Balogh János altábornagy beszédében leszögezte, a polgárőrök munkája, együttműködésük a rendőrséggel kiemelten fontos elem a közbiztonság és a biztonságtudatosság fenntartásában. Az országos rendőrfőkapitány elmondta, a vagyon elleni bűncselekmények száma, a nemzetközi trendhez igazodva, emelkedő tendenciát mutat. Emellett teret nyertek az online csalások, amelyre a rendőrség egy hatékony kibervédelmi hálózat felállításával válaszolt, az új kezdeményezéssel eddig közel 700 millió forintot sikerült megóvni és az eredeti tulajdonosok bankszámláján tartani.
A rendezvény fő célkitűzéséhez illeszkedve az altábornagy úgy fogalmazott, a gyermekek védelmének témájához fokozott körültekintéssel és megértéssel kell viszonyulni, ezért azt kérte a polgárőröktől, amikor segítenek, vagy úgy érzik, hogy be kell avatkozniuk egy helyzetben, mindig számoljanak a lehetséges következményekkel, döntéseiket a józanság, az empátia és együttérzés mentén hozzák meg. Az országos rendőrfőkapitány részletesen bemutatta a különböző, a digitális állampolgárság, illetve a közlekedésbiztonság területein indított, fiatalokhoz köthető rendőri programokat.
Dr. Balogh János zárásként leszögezte: a polgárőrökre számtalan olyan területen lehet számítani, amikre először nem is gondolna az ember, a rendőrség és a polgárőrség viszonya pedig sokkal mélyebb, mint azt sokan hiszik. Az országos rendőrfőkapitány a polgárőrség önkénteseinek kapocsszerepére hívta fel a figyelmet, amit a társadalom és a rendvédelmi szervek közt betöltenek. A tábornok kiemelte a polgárőrség által készségszinten birtokolt tudást, hely- és emberismeretet, ami hozzájárul a biztonságérzet növeléséhez és a hatékony együttműködéshez.
K. D.
FOTÓ: OPSZ
2 kép |