SzántóGráf

Túszalku született, Trump is reagált és a bizonytalanság

Avi/ujkelet.live

A háború 467. napja: Megállapodás született szerda este a túszok szabadulására irányuló tűzszüneti megállapodásról Izrael és a Hamász terrorszervezet között, idézett az izraeli média egy amerikai és egy izraeli tisztviselőt.

,,Megállapodásunk van a túszok szabadulásáról a Közel-Keleten. Hamarosan elengedik őket. Köszönöm!” – írta Donald Trump megválasztott elnök egy posztban.

A részletekről Dohában állapodtak meg a tárgyaló csapatok a közvetítőkkel. A reggel említett térképprobléma, mely az izraeli hadsereg kivonását mutatja a Gázai övezetből, is megoldódott.

A dokumentum jóváhagyásra és aláírásra a kabinet és a kormány elé kerül. A kabinetet holnap 11 órára hívták össze. A megállapodás elfogadásához megvan a többség a két szélsőjobboldali párt, az Otzma Jehudit és a Vallásos Cionizmus támogatása nélkül is.

A megállapodás röviden:

Az Izrael és a Hamász közötti közvetett tárgyalások kritikus ponthoz érkeztek a hétvégén, egy héttel Trump megválasztott elnök beiktatása előtt. Trump azzal fenyegetőzött, hogy a Közel-Keleten „elszabadul a pokol”, ha a Hamász nem engedi szabadon a túszokat január 20-ig.

A várható megállapodás szerint az ügylet első szakaszában 33 túszt engednek szabadon, köztük nőket, gyerekeket, 50 év feletti férfiakat és 50 év alatti férfiakat, akik sebesültek és betegek. Az első túszok valószínűleg vasárnap szabadulhatnak.

Az első szakaszban az izraeli erők fokozatosan visszavonulnak egy ütközőzónába Gázában, az izraeli határ közelében. A hadsereg távozna az övezetet kettészelő Netzarim-folyosóról és a gázai-egyiptomi határ mentén futó Philadelphi-folyosóról – ez két olyan terület, amely a korábbi tárgyalásokat megakasztotta. Izrael azonban addig nem vonul ki teljesen Gázából, amíg az összes túszt haza nem kerül.

A megállapodás első szakaszában a palesztinok visszatérhetnek Gáza északi részébe. Biztonsági intézkedésekre kerül sor annak biztosítására, hogy ne kerüljenek fegyveresek vagy fegyverek az övezet északi részére.

Több száz palesztin foglyot is szabadon engednek. Azonban izraelieket meggyilkoló palesztin foglyokat nem engednek szabadon a palesztin területekre. Az október 7-i támadásban részt vevő terroristákat nem fognak elengedni.


Bizonytalanság: Az izraeli kórházak a Gázai övezetből hazatérő túszok fogadására készülnek, miközben állapotukat illetően sok bizonytalansággal szembesülnek, jelentette korábban a nap folyamán a média.

Az aggodalom még nagyobb, mint a túszok utolsó csoportjának szabadon bocsátása előtt, a 2023 novemberében kötött megállapodásban. ,,A helyzetük sokkal súlyosabb is lehet” – mondta a Wolfson Orvosi Központ fertőző betegségek osztályának igazgatója, Jaszmin Maor professzor, aki kezelt az előző megállapodás során szabadult túszokat.

,,Sokkal nagyobb a bizonytalanság mértéke a visszatérők egészségét illetően, és ezáltal egyéni szükségleteik előzetes megértését illetően is. Ez a hosszú fogságból ered, amelyről feltételezhetjük, hogy fizikailag és érzelmileg nagyon nehéz volt. De tényleg nem tudjuk, mennyire. Nyilvánvaló, hogy bárki, aki több mint egy évig volt fogságban, más állapotban van, mint az, aki két-három hónapig volt” – mondta Maor.

Elmagyarázta, hogy a túszok számos egészségügyi szövődménytől szenvedhetnek. ,,Nagyon széles spektrum létezik, a csecsemőktől az idősekig, valamint a fiatal betegekig. Néhányuknak már voltak egészségügyi problémái, például cukorbetegség vagy autoimmun betegségek” – mondta. ,,A kérdés az, hogy kezelték-e őket, és ha igen, hogyan.”

,,Legutóbb is láttunk túszokat, akik olyan problémákkal tértek vissza, amelyeket nem kezeltek, és láttunk állapotromlást és komplikációkat” – folytatta.

,,Azoktól az emberektől, akik visszatértek, és a Gázai övezetből előkerült holttestekből tudjuk, hogy nagyon jelentős az alultápláltság. Mégis, előfordulhat, hogy különböző helyeken eltérőek a körülmények, és a köztük lévő különbségek jelentősek lehetnek” – folytatta. ,,Nincs információnk a túszok közötti ilyen eltérésekről.”

A táplálékhiánytól és a betegségektől való félelem mellett más fizikai hatásoktól is tartanak a visszatérő túszoknál. A napfény hiánya, a levegő hiánya és a gázai egészségügyi feltételek romlása a fertőző betegségek terjedéséhez vezetett. A kérdés, hogy a túszok elrablásuk vagy fogságuk során elszenvedett sebeit hogyan kezelték, mindaddig megválaszolatlan marad, amíg vissza nem térnek Izraelbe. A visszatérő túszok várhatóan szintén szenvedni fognak a fogság pszichológiai és érzelmi hatásaitól.

Hét kórház készült fel a túszok fogadására. A Siba Orvosi Központ, a Sourasky Orvosi Központ, a Beilinson Kórház és a mellette található Schneider Gyermekkórház a háború alatt is készenlétben volt. Várhatóan ezekre a helyekre kerül a túszok többsége.

A többi készenlétbe helyezett egészségügyi intézmény a Wolfson Orvosi Központ, a Barzilai Orvosi Központ, a Szoroka Orvosi Központ Center és a Samir Orvosi Központ.

The post Túszalku született, Trump is reagált és a bizonytalanság first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version