SzántóGráf

Trumpék közvetlen tárgyalásokat folytatnak a Hamásszal a túszok ügyében

Avi/ujkelet,live

A háború 516. napja: A Trump-kormány közvetlen megbeszéléseket folytat a Hamász terrorszervezettel a Gázában fogva tartott amerikai túszok szabadon bocsátásáról és a háború befejezését célzó szélesebb körű megállapodás lehetőségéről, idézett a Walla hírportál két, az ügy részleteit közvetlenül ismerő forrást.

A tárgyalások – amelyeket Adam Boehler túszügyekért felelős elnöki megbízott tartott – példátlanok. Az Egyesült Államok korábban soha nem érintkezett közvetlenül a Hamásszal, amelyet 1997-ben terrorszervezetnek minősített.

Boehler és a Hamász tisztviselői az elmúlt hetekben találkoztak Dohában.

A megbeszélések részben az amerikai túszok szabadon bocsátására összpontosítottak, ami Boehler hatáskörébe tartozik.

Trump hozzáállása a konfliktushoz élesen eltér Joe Biden előző elnökétől, többek között ismételten a pokol elszabadításával fenyegeti a Hamászt, és Gáza amerikai „átvételét” promótálja a palesztin lakosok kitelepítésével.

59 túsz van még mindig a Hamász fogságában Gázában, közülük 35 halálát erősítette meg az izraeli hadsereg. Az izraeli hírszerzés úgy véli, hogy 22 túsz még mindig életben van, és további kettő állapota ismeretlen.


Trump nemet mond: A Trump-kormány elutasította az arab vezetők által támogatott Gáza újjáépítését szolgáló egyiptomi tervet, mondván, az elnök kitart saját elképzelése mellett, amely magában foglalja a terület palesztin lakosainak kiutasítását és az Egyesült Államok tulajdonában lévő „riviérává” alakítását.

„A jelenlegi javaslat nem foglalkozik azzal a valósággal, hogy Gáza jelenleg lakhatatlan, és a lakosok nem élhetnek emberségesen egy törmelékkel és fel nem robbant tölténnyel borított területen” – mondta Brian Hughes, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője.

„Trump elnök kitart azon elképzelése mellett, hogy újjáépítsék Gázát, Hamásztól mentesen. Várjuk a további tárgyalásokat, hogy békét és jólétet teremtsünk a régióban.”

Az arab vezetők kedden elfogadták Egyiptom újjáépítési tervét, amely 53 milliárd dollárba kerül, és elkerüli a palesztinok kitelepítését az enklávéból.

Abdel-Fattah esz-Szíszi egyiptomi elnök közölte, hogy a javaslatot, amelyet a Hamász utólag üdvözölt, de az Egyesült Államok és Izrael elutasított, elfogadták az általa Kairóban rendezett csúcstalálkozó zárásakor.

Szíszi a csúcstalálkozón kijelentette, biztos abban, hogy Trump képes lesz békét elérni a Gázai övezetet leromboló konfliktusban.

A javaslat azonban nem foglalkozott azokkal a főbb kérdésekkel, amelyeket Gáza jövőjével kapcsolatban meg kell válaszolni a Hamász szerepét illetően, és hogy mely országok biztosítják az újjáépítéshez szükséges dollármilliárdokat.

Szíszi hangsúlyozta, hogy országa terve lehetővé tenné, hogy a palesztinok a háború sújtotta területen maradjanak. A Hamászhoz nem kötődő független palesztin technokraták irányítanák az övezetet a háború befejezése után.

A bizottság a humanitárius segítségnyújtás felügyeletéért és az övezet ügyeinek átmeneti irányításáért felelne, a Palesztin Hatóság visszatérésének előkészítéseként.

A Hamász közleményében kijelentette, hogy üdvözli a tervet, valamint a palesztin bizottság megalakítását.

Az arab nemzetek 53 milliárd dolláros javaslata Gáza 2030-ig történő újjáépítését írja elő. Az első szakasz a fel nem robbant töltények eltávolításának megkezdését és több mint 50 millió tonna törmelék eltakarítását írja elő.

Az egyiptomi terv „a palesztin nép jogainak, méltóságának és emberségének megőrzésén, valamint a kétállami-megoldás horizontján” alapul.

Az egyiptomi javaslat szerint „logikátlan” figyelmen kívül hagyni a palesztinok azon vágyát, hogy a földjükön maradjanak. Ezenkívül felszólít az Izrael és a Hamász közötti tűzszünet folytatására, valamint az izraeli túszok és palesztin foglyok szabadon bocsátására.

Az egyiptomi dokumentum egy független technokratákból álló Gázai Adminisztrációs Bizottságot irányoz elő, amely a kezdeti hat hónapos átmeneti szakaszt irányítja. Arra is sürget, hogy egy éven belül választásokat tartsanak minden palesztin területen, ha a körülmények ezt lehetővé teszik.

Színes mesterséges intelligencia-képek felhasználásával modern lakóterek, mezőgazdasági övezetek, kereskedelmi központok és kormányzati komplexumok sorát képzeli el az övezet egész területén. Repülőteret és tengeri kikötőt is építenének.

A dokumentum nem nevezi meg közvetlenül a Hamászt, ehelyett „több felfegyverzett palesztin csoportra” hivatkozik, mint „kérdés… [amely] továbbra is kihívást jelent”.

„Ez azonban csak akkor kezelhető, sőt véglegesen megoldható, ha a kiváltó okait úgy kezelik, hogy világos politikai kilátásokat és hiteles folyamatot biztosítanak a palesztin állam létrehozására, és visszaadják a palesztin nép törvényes jogait jogos tulajdonosaiknak”.

The post Trumpék közvetlen tárgyalásokat folytatnak a Hamásszal a túszok ügyében first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version