SzántóGráf

Rakéták Gázából, szaúdi nyomás Abbászra Libanon miatt, Irán Trump és E3

Avi/ujkelet.live

A háború 598. napja, Gáza: Az Izraeli Védelmi Erők röviddel fél 10 előtt közölte, hogy három rakétát lőttek ki a Gázai övezet déli részéről az izraeli határtérségre. Kettő nem jutott át a határon, a harmadikat elfogták a légvédelmi rendszerek, mielőtt átjutott volna a határon. A szirénák nem aktiválódtak.

Csak az elmúlt héten nyolc rakétát lőttek ki Gázából Izraelre.

A hadsereg úgy véli, a Hamász terrorszervezet még mindig rendelkezik néhány ezer (!) rövid hatótávolságú rakétával és aknavetővel – amelyek elérik a határtérség településeit –, valamint néhány száz nagy hatótávolságú rakétával, amelyek még messzebbre érnek.


Libanoni történet: Az elmúlt napokban Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke ritka látogatást tett Libanonban, mely során kijelentette, hogy palesztin fegyvereket, nevezetesen a menekülttáborokban és a Cédrusok Földjén működő palesztin szervezetek kezében lévőket át kell adni az államnak. A lépés mögött Szaúd-Arábia áll, jelentette a KAN közszolgálati műsorszolgáltató tegnap.

Libanoni látogatása során Abbász bejelentette a folyamat megkezdését a libanoni kormánnyal létrehozott közös bizottság keretében, amely múlt pénteken kezdte meg munkáját. A libanoni fél szerint a palesztin menekülttáborok lefegyverezése várhatóan jövő hónapban kezdődik.

Szaúd-Arábia arra kérte Abbászt, hogy tegye meg a lépést Libanon új vezetésének megerősítése érdekében. Ez Szaúd-Arábia és a Palesztin Hatóság érdekeinek kombinációja. Maga Abbász is érdekelt a Hamász libanoni státuszának rontásában. A szaúdi befolyás azonban ebben az esetben nagyon jelentős.

Egy arab diplomata a régió egyik országából ezzel összefüggésben azt nyilatkozta, hogy Szaúd-Arábiának jelentős célja van: a Hezbollah lefegyverzése, hogy gyengítse Irán libanoni szerepvállalását.

Az arab diplomata szerint Rijád véleménye szerint a libanoni szunnita palesztinok lefegyverzése megerősítené a libanoni államot, és megkönnyítené a Hezbollah lefegyverzését is.

Abbász Szaúd-Arábiával fenntartott kapcsolatait illetően meg kell említeni, hogy Abbász nemrégiben először nevezett ki helyettest, Huszein al-Sejk, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet Végrehajtó Bizottságának főtitkára személyében.

Ebben az esetben is jelentős szerepet játszott Szaúd-Arábia a színfalak mögött, hogy megpróbálja jobb színben feltüntetni a Palesztin Hatóságot az amerikai kormány előtt. Úgy tűnik tehát, hogy manapság Rijádnak szinte minden Közel-Keleten zajló lépésben benne van a keze.


Irán: Trump elnök vasárnap azt nyilatkozta, hogy az Egyesült Államok és Irán közötti nukleáris tárgyalások „valódi előrelépést” értek el, és a hét későbbi szakaszában „jó hírekkel” is szolgálhat ezzel kapcsolatban.

Steve Witkoff, a Fehér Ház közel-keleti megbízottja pénteken Rómában találkozott Abbász Araghchi iráni külügyminiszterrel a legújabb tárgyalási forduló alkalmából. „A tárgyalások továbbra is konstruktívak – további előrelépést értünk el, de még van tennivaló” – mondta egy amerikai tisztviselő a tárgyalások után.

„Nagyon jó tárgyalásokat folytattunk Iránnal, majd meglátjuk, mi történik, de azt hiszem, jó híreink lehetnek Iránnal kapcsolatban” – mondta Trump vasárnap az újságíróknak, mielőtt felszállt volna az Air Force One-ra.


Nem olyan egyszerű: Magas rangú európai tisztviselők figyelmeztették az amerikai kormányt: Irán a szankciók elkerülése érdekében halogatja a tárgyalásokat, jelentette tegnap a i24.

Több forrás szerint az E3-országok magas rangú tisztviselői figyelmeztették a Trump-kormányt, hogy Irán szándékosan halogatja az új nukleáris megállapodásról szóló tárgyalásokat, hogy megakadályozza a szankciók kivetését, ha nem születik megállapodás.

A 2015-ös JCPOA megállapodás értelmében a tagállamok jogosultak széles körű ENSZ Biztonsági Tanács szankciókat bevezetni Iránnal szemben egy ún. megtorló mechanizmuson keresztül, válaszul Irán nukleáris kötelezettségeinek súlyos megsértésére.

Ez a lehetőség október után már nem lesz elérhető. Az európai aláírók egyértelművé tették Irán számára, hogy ha augusztusig nem születik új és „érdemi” nukleáris megállapodás, akkor beindítják ezt a mechanizmust, ami Iránnal szembeni kiterjedt szankciókat eredményezne.

„Az európaiak azt mondták az Egyesült Államoknak, hogy egyértelmű ütemtervet kell kitűzni a tárgyalásokra; különben az irániak szándékosan húzni fogják, hogy amerikai-európai konfrontációt teremtsenek, hogy megakadályozzák a szankciós mechanizmus alkalmazását” – nyilatkozta több forrás a i24-nek.

Vasárnap Araghchi iráni külügyminiszter figyelmeztetett, hogy „ha az európaiak aktiválják a nukleáris megállapodás keretében létrehozott megtorló mechanizmust, Irán erőteljesen fog válaszolni”.

The post Rakéták Gázából, szaúdi nyomás Abbászra Libanon miatt, Irán Trump és E3 first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version