SzántóGráf

Trump üzenete – „azt akarom, hogy véget érjen a háború”

ujkeletlive

Trump megbeszélést tartott a Fehér Házban a gázai háborúról

Donald Trump elnök korábbi, sokkal intenzívebb erőfeszítései a Gázában fogvatartott túszok kiszabadítása, és a harcok befejezése érdekében az elmúlt hetekben látványosan gyengültek, és figyelmét inkább az orosz-ukrán háború kötötte le, bár jelentős előrehaladást ezügyben a Vladimir Putyin elnökkel való találkozója sem hozott.

Az elmúlt napok eseményei – az elnök különmegbízottja Steve Witkoff részéről vázolt tűzszüneti javaslatot a Hamász terrorszervezet végül több mint egy hete elfogadta, Binjámin Netanjahu miniszterelnök pedig válasz nélkül hagyva bejelentette az övezet megszállására irányuló átfogó offenzívát.

Eközben, az elnök források megnevezése nélkül bejelentette, hogy az október hetedikén elhurcolt, és még mindig fogvatartott 50 – közöttük, az izraeli hírszerzés által megerősített 20 életben túsz közül szerinte egy vagy kettő már nem él. Továbbá, az elnök azt is hangoztatta, hogy a gázai háború 2-3 héten belül véget ér.

A családokat sokkoló bejelentés után, Witkoff a Fox hírműsorában megerősítette, hogy Trump már nem érdekelt az egy hónappal korábban terítéken lévő részleges megállapodást illetően, ilymódon szabad kezet biztosítva Netanjahunak az övezet megszállására, ugyanakkor ellentmondva az elnök által említett 2-3 hetes határidőnek, azt állította, hogy reményei szerint a háború befejezésére évvégig pontot tehetnek.

Witkoff emellett nagyszabású megbeszélést jelentett be, amelyet Trump hívott össze szerda estére a Fehér Házba, és amelyre többek között meghívást kapott veje, Jared Kushner volt közel-keleti tanácsadója, és a Netanjahuhoz közeli Tony Blair, volt brit miniszterelnök.

A megbeszélés témája: humanitárius segélyek növelése, a túszok kiszabadítása, illetve a háború utáni rendezési tervek.

Witkoff szerint a találkozó nagyszabású volt, míg a Reutersnek nyilatkozó magas rangú fehér-házi tisztviselő szerint az elnök mindössze egy szokványos „politikai megbeszélést” tartott a gázai háború ügyében, mely találkozókat gyakran szervez munkatársaival. Eközben, egy másik nyilatkozó belső forrás arról számolt be, miszerint – „Trump elnök világossá tette, hogy a háborút be kell fejezni, békét és jólétet akar a térség minden lakójának. Jelenleg nincs további közlendőnk a találkozóról.”

Összegezve – Trump azon szándéka, miszerint támogatja a legjobb esetben is hosszú hónapokig elhúzódó és nyilvánvalóan súlyos veszteségekkel járó katonai offenzívát meglehetősen ellentmondásos, és nincs összhangban azzal, hogy támogatását állítólag az offenzíva gyors lezavarásához köti, hiszen nagyjából egy millió gázait kell gyorsiramban oda-vissza tologatni a térképen, ami eleve legfeljebb részben fog megtörténni, másrészt pedig Gázaváros ostroma, amennyiben a földalatti területeket mellőzik, és csak a kültérre korlátozódik sem 2-3 hét, sem pedig az év végéig nem megvalósítható. Miközben, az elnök és Netanjahu által legújabban hangoztatott átfogó túszalku-megállapodás esélyei eleve elhanyagolhatóak, hiszen Netanjahu még a tárgyalódelegáció küldését is elutasította, mondván, addig nem releváns, amíg nem egyeznek meg a pontos helyszínt illetően.

Izraelben mindeközben egyre nagyobb méreteket ölt a társadalmi nyomás, a fogvatartottak hozzátartozói újabb országos tiltakozást jelentettek be jövő héten szerdára.

Elég a lehetetlen feltételekből, elég a katonák életének kockáztatásából! A 700. nap felfoghatatlan. Ezért szólítok meg mindenkit, hogy egy hét múlva, szerdán, jöjjünk fel Jeruzsálembe, és adjunk világos üzenetet a miniszterelnöknek: nem engedjük, hogy egy újabb megállapodás meghiúsuljon,” – közölte az elhurcolt Nimrod Cohen édesanyja.

Politika, hírek röviden

Katar-gate – letartóztatási parancs Footlik ellen

Azt követően, hogy az amerikai igazságügyi minisztérium úgy döntött, hogy megszünteti a katari érdekeket képviselő amerikai lobbista, Jay Footlik vizsgálatát, az izraeli rendőrség tegnap este letartóztatási parancsot adott ki ellene, amely érvénybe lép, amennyiben Izraelbe érkezik.

A Katar-gate nyomozás 2022 májusától kezdődően 2024 októberéig a több kézen, és cégen áthaladó pénzátutalás tengelyére fókuszál, melyen keresztül nagy összegeket utaltak át. A gyanú szerint érintettek, Netanjahu szóvivője, Jonatan Urich, emellett a miniszterelnök katonai ügyekért felelős szóvivője, Eli Feldstein egy Öböl-menti izraeli üzletemberen keresztül kapott nagy összegű juttatást az amerikai lobbista közreműködésével.

A rendyőrség ugyanakkor vizsgálja Szrulik Einhorn szerepét, aki jelenleg Szerbiában tartózkodik, mint a miniszterelnök tanácsadója.

Footlik és Einhorn 2024 áprilisától közösen vezetett tudatformáló kampányt (a gázai háború idején), melynek egyik célja a Katarral szembeni Hamász-támogató vádak elhárítása. A Kan közszolgálati csatorna néhány nappal korábban arról számolt be, hogy a gyanú szerint Doha tízmillió dollárt fizetett volt magas rangú izraeli biztonsági tisztviselőknek, egykori Moszad-ügynököknek, egy technológiai cég dolgozóinak, valamint a miniszterelnök környezetéhez tartozó tanácsadóknak, olyan projektekért, amelyek a nyomozás középpontjában állnak.

Footlik ügyvédei szerint védencük elleni letartóztatási parancs politikai indíttatású „szükségtelen lépés, kizárólag a nyomásgyakorlást szolgálja, és olyan megfontolásokból fakad, amelyeknek semmi közük nincs a nyomozáshoz vagy az igazság feltárásához,” – az ügyvédek szerint Footlik saját költségén a túszok kiszabadításáért fáradozik éjjel nappal.

The post Trump üzenete – „azt akarom, hogy véget érjen a háború” first appeared on Új Kelet Live.

Exit mobile version