A hatalmas, akár 5-7 méter magasra is megnövő évelők keletről érkeztek hazánkba, és a 24.hu-nak nyilatkozó Debreceni Egyetem növényökológus professzora szerint ez alapján könnyen felismerhető az egyébként jellegzetes levelű növény.
A kaukázusi medvetalppal itthon főleg az esősebb területeken van jelen, ilyen például az Északi-középhegység néhány pontja, Vas megye nyugati határszéle, illetve Zirc környéke.
Sajnos ennél elterjedtebb a Szosznovszkij-medvetalp, amelyet szándékosan telepítettek be hazánkba, még a Szovjetunió idején. Manapság főleg a Tiszán keresztül jutnak át magjaik Magyarországra, így a Felső-Tisza vidékén lehet a legnagyobb eséllyel belefutni a veszélyes növénybe.
Ha hozzáértünk egy medvetalphoz, fontos, hogy minél gyorsabban ellássuk a sérülésünket. A bőrpírt ugyanis hólyagok követhetik, ha pedig azok kifakadnak, még a bakteriális felülfertőzés veszélye is fennállhat. Épp ezért amint lehet, bő hideg vízzel öblítsük le az érintett felületet, majd utána szappannal is tisztítsuk meg a bőrünket. Egy pólóval, vagy bármilyen kéznél lévő anyaggal takarjuk le a sebet, így nem éri azt még több UVA-sugár, ha pedig a szemünket érte a mérgező anyag, napszemüveggel is védekezhetünk. Ilyenkor azonnal orvosi segítségért kell fordulni, de az a bőrre jutott méreganyag mennyiségétől függően ez nem sűrűn kerülhető el „sima” sebesedésnél sem.
Bár nagyon vonzó lehet a laikusok számára a medvetalp, mint magassága, mint látványos virága és levele miatt, véletlenül se kerüljünk közel hozzá! A legkisebbekre pedig különösen figyeljünk, hiszen számukra pláne érdekes lehet a játékra „tökéletesen” alkalmas hosszú, üreges szára is. Ha túra során észrevettünk egyet a veszélyes növényből, kötelességünk bejelenteni az illetékes természetvédelmi hatóságnál.