ujkelet.live
Az iráni hadsereg szárazföldi haderejének parancsnoka figyelmeztette Izraelt, hogy bármilyen hiba elkövetése Teheránnal szemben Tel-Aviv és Haifa elpusztításához vezethet, közölte az iráni Tasnim félhivatalos hírügynökség.
,,Az ellenség által elkövetett bármilyen tévedésért a legfelsőbb vezető utasítására a földdel egyenlővé tesszük Tel-Avivot és Haifát” – mondta Kiumarsz Hejdari dandártábornok egy katonai ceremónián Irán északnyugati tartományában kedden.
A Tasnim szerint a parancsnok továbbá elítélte az izraeli rezsimet ,,a muszlim területek megszállása miatt”, és azt mondta, ezek a területek kevesebb, mint 25 éven belül újra az iszlám területekhez fognak tartozni.
Irán állítólag próbál megtorolni több nagy horderejű merényletet és titokzatos halálesetet, melyekre a közelmúltban került sor az Iszlám Köztársaságban, köztük Hassan Sayyad Khodaei ezredesét, a Forradalmi Gárda magas rangú tisztjéét és egy vezető tudóst.
A thai királyi rendőrség vasárnap este titkos parancsot adott ki a rendőröknek országszerte, hogy tartsák szemmel az iráni kémeket, akikről azt gyanítják, hogy az országban tartózkodnak, idézett a Kan közszolgálati műsorszolgáltató thai médiajelentéseket.
A közlemény szerint a biztonsági szervek szorosan figyelemmel kísérik az iráni állampolgárok és egyes thaiföldi muszlimok mozgását, akiket azzal gyanúsítanak, hogy kémként dolgoznak Thaiföldön.
A Bangkok Post egy rendőrségi forrásra hivatkozott, aki szerint Thaiföld népszerű turisztikai célpont az izraeli utazók körében, különösen az Izraeli Védelmi Erők frissen leszereltjei körében, akik gyakran több hónapra érkeznek.
Izrael múlt hétfőn utazási figyelmeztetést adott ki Törökországra azon aggodalmak közepette, hogy Irán reagálni fog az Iszlám Forradalmi Gárda egyik magas rangú tisztjének közelmúltbeli meggyilkolására.
,,Már több hete, és még inkább azóta, hogy Irán Izraelt tette felelőssé a Forradalmi Gárda tisztjének múlt héten történt haláláért, egyre nagyobb az aggodalom a védelmi szervezetek körében, hogy Irán megpróbál izraeli célpontokban kárt okozni szerte a világon” – közölte a Nemzetbiztonsági Tanács.
A Nemzetbiztonsági Tanács közölte, hogy „fokozza” a törökországi utazási figyelmeztetést, hangsúlyozva, hogy az ország és más Iránnal szomszédos nemzetek „nagy kockázatot jelentenek manapság az izraeliek számára”.
Naftali Bennett miniszterelnök kedden azt mondta, hogy Izrael a közelmúltban megváltoztatta Iránnal kapcsolatos stratégiáját.
„Az elmúlt évben stratégia váltás történt Izrael Iránnal kapcsolatos politikájában” – mondta Bennett a Kneszet külügyi és védelmi bizottságának ülésén a Ynet hírportál szerint. ,,Izrael fellép az iráni terror polipcsápjai ellen, és nem csak úgy, mint az elmúlt évtizedekben. Azok az idők, amikor Irán mentességet élvez és sértetlen marad az Izrael elleni újabb és újabb támadásaival, és meghatalmazottjai útján terjeszti terrorizmusát, elmúltak. Mindenhol és mindenkor fellépünk ellene, és továbbra is így fogunk tenni”.
,,Az elmúlt években Irán határvonalakat lépett át, különösen tavaly áprilisban, hónapokkal a kormány hatalomra kerülése előtt, amikor nemzetközi válasz nélkül megkezdte az urán 60%-os dúsítását” – mondta a miniszterelnök. ,,Izrael nem tud és nem is fog elfogadni egy ilyen helyzetet”.
Bennett azt mondta a bizottság tagjainak, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség vezetőjével, Rafael Grossival, aki a múlt héten rövid ideig Izraelben tartózkodott, folytatott megbeszélésen világossá tette Izrael álláspontját.
,,Fenntartjuk az intézkedés szabadságát Iránnal szemben, és amennyiben szükséges, a 2015-ös nukleáris megállapodás felélesztésével vagy anélkül” – mondta Bennett. „Amit mondunk, tettekkel bizonyítjuk”.
,,Arra számítunk, hogy a kormányzótanács egyértelmű figyelmeztető jelzést ad ki a teheráni rezsimnek, és világossá teszi, hogy ha folytatják dacos nukleáris politikájukat, súlyos árat fognak fizetni”.
Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország és Franciaország határozattervezetét, amelyben Iránt kritizálják, amiért nem válaszolt teljes körűen az ENSZ nukleáris felügyeletének a be nem jelentett telepeken található uránnyomokkal kapcsolatos kérdéseire, hétfő éjszaka elküldték a felügyeleti testületnek, közölte három diplomata.
A Reuters által megtekintett és a múlt héten terjesztett tervezethez nagyon hasonló szöveg hivatalos benyújtása azt jelenti, hogy a 35 országból álló kormányzótanács e heti ülésén vitatják meg és szavaznak róla. Több diplomata szerint az állásfoglalás valószínűleg elfogadásra kerül annak ellenére, hogy Irán figyelmeztetett a következményekre, beleértve a 2015-ös iráni nukleáris megállapodás megmentéséről szóló tárgyalásokat is.
Hétfőn egy vezető izraeli tisztviselő azt mondta, hogy nemzetközi diplomáciai nyomás nehezedik Iránra nukleáris programja miatt, ami azt eredményezheti, hogy az ügyet visszautalják az ENSZ Biztonsági Tanácsához, és Izrael ezt üdvözölné.
„Ez a döntés fog először diplomáciai nyomást gyakorolni Iránra” – mondta a tisztviselő. „Diplomáciai nyomásgyakorlás, amelyet nem alkalmaztak teljes mértékben és komolyan a JCPOA-hoz való visszatérésről szóló tárgyalások kezdete óta” – tette hozzá, utalva az Irán és a világhatalmak között 2015-ben létrejött nukleáris megállapodásra, amely közös átfogó cselekvési tervként ismert.