ujkeletlive

Többszöri kudarcra ítélt próbálkozások után a hónapok óta megrekedt gázai túszalku és tűzszüneti megállapodás újjáélesztésére irányuló kezdeményezések a libanoni tűzszünet bejelentése után  látványosan felgyorsultak. Oka – Donald Trump megválasztott elnök január huszadikán esedékes hivatalba lépése előtt le akarja zárni a gázai túszok kiszabadítására irányuló tűzszüneti megállapodást, majd ezt követően kizárólag a régió stabilizálásával foglalkozna, különös tekintettel az izraeli-szaúdi normalizációra.

A látszólag felgyorsult események egyértelműen az újraválasztott amerikai elnökre irányítják a figyelmet, ugyanakkor megjegyzendő, hogy a jelenleg még hivatalban lévő Joe Biden, és kormányának feladata összehozni az üzletet, ami valószínűleg végül az új elnök érdeme lenne.

Ily módon Biden tárgyalói mellett, a megválasztott elnök jövendőbeli közel-keleti megbízottja Steve Witkoff, már a múlt hónap végén a térségbe utazott, és találkozott Binjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel, illetve Mohammed Bin Abdul Rahman al-Thani katari miniszterelnökkel. Majd, nem sokkal ezután al-Thani Bécsben az elmúlt 14 hónapban a tárgyalásokat vezető David Barnea izraeli kémfőnökkel futott össze.

Megerősítve Trump többször is hangsúlyozott direktíváját, Witkoff utazásának célja, hogy az elnök január végi beiktatása előtt rávegye a feleket a gázai fegyvernyugvással egybekötött fogolycserére.

A dohai vezetéssel első hivatali ideje alatt jó kapcsolatot kialakító, és amit azóta is mindenképpen szem előtt tartó Trump nyomására Katar, annak ellenére, hogy alig egy hónapja feladta túszalku közvetítői szerepét, úgy tűnik ismét visszért a ringbe.

Eközben, Izraelben az északi tűzszünet életbe lépése óta a védelmi szervek vezetői közül egyre többen azt az üzenetet közvetítik, miszerint megérett az idő a túszok szabadon bocsátásához vezető megállapodás [és kompromisszum] elfogadására. Binjámin Netanjahu miniszterelnök és kormánya, valószínűleg az amerikai nyomás miatt is, frissített, bár alapvetően az előzőhöz képest semmiben sem különböző javaslatot küldött az egyiptomi közvetítők révén a Hamásznak.

A gázai terrorszervezet részéről konkrét válasz eddig nem érkezett, de az elmúlt napokban közzétett propaganda videók a felgyorsult események közepette a tárgyalások újraindításához kapcsolódó kísérleteknek tűnnek. A felvételeken megszólaltatott túszok kiválasztása sem volt véletlen. Először november közepén a Palesztin Iszlám Dzsihád tett közzé két felvételt az orosz származású Szása Trufanovról, majd a közelmúltban Idan Alexander amerikai-izraeli, illetve a fogvatartottak és egyben saját fia kiszabadításáért harcoló Einav Zangauker fia, Matan szólalt meg.

A Hamász mozgolódására utaló jel a londoni székhelyű Asharq Al-Awsat szaúdi hírportál közzétett riportja, mely szerint a terrorszervezet elkezdte az övezetben más palesztin frakciók által fogságban tartott túszok adatait összegyűjteni.

A héber médiában izraeli kormányzati forrásokra utaló felvetések a Hamász korábbi követeléseinek enyhítésére irányuló szándékait illetően – azaz a megállapodás első szakaszát részesítve előnyben, eltekintenének a háború befejezésére irányuló követelésről, a Hamász politikai tanácsának vezetője –  Muhammad Darvis cáfolta.

Darvis egy dohai találkozón azt mondta az iráni külügyminiszternek, hogy „a gázai háború leállítása kell legyen minden megállapodás központi kérdésének,” – áll a Hamász szombati közleményében, hozzátéve azt is, hogy a terrorszervezet nyitott azon javaslatok megvitatására, melyeket a közvetítők küldtek neki a tűzszüneti megállapodásról, amennyiben azok a palesztin nép érdekeit szolgálják.

A gázai tűzszüneti megállapodásra irányuló tárgyalások kapcsán a terrorszervezet politikai szárnyának magas rangú tagjai tegnap szintén a katari fővárosban találkoztak Ibrahim Kalin török hírszerzési vezetővel, és Hakan Fidan török külügyminiszterrel. Kalin, három héttel ezelőtt a Sábák belbiztonsági szolgálat vezetőjével Ronen Barral, tárgyalt Törökországban.

Túszalku tüntetések

Az északi tűzszünetre való tekintettel a Polgárvédelmi Parancsnokság által feloldott korlátozásokat követően, a szombat kimenetele után ismét nagy tömegek vonultak az utcára országszerte a Gázában fogvatartott túszok kiszabadítását követelve.

A központi tel-avivi helyszíneken, a Túszok Terén és a Kirja katonai parancsnokság bázisa mellett a Káplánon több tízezren gyűltek össze.

A háború 428. napján a Túszok és eltűnt családok szervezete a tegnap este 8 órakor kezdődött rendezvényt a remény nevében, a „Legfőbb ideje” jelszó alatt jelentette be.

„Eljött az ideje egy átfogó, egyfázisú megállapodásnak, amely az összes túszt visszahozza: az élőket rehabilitációra, az elhunytakat pedig a szülőföldjükön való méltó temetésre,” – áll a szervezet közleményében.

A rendezvényen több érintett hozzátartozó szólalt fel sürgetve a kormányt a megállapodásra. Nofar Buchstab, a terroristák által megölt Jágev nővére arra hívta fel a figyelmet, hogy Izrael gázai katonai nyomása veszélyezteti a túszokat és a katonákat, majd a taktika megváltoztatására szólított fel.

Ezen a héten a hadsereg tisztjeitől hallottuk, hogyan bombázta a hadsereg azt a földalatti komplexumot, ahol Jagev, Nadav, Alex, Haim, Joram és Avraham voltak fogvatartva, hogyan csak utána vették észre, hogy ott vannak –  holttestüket az alagútban találták meg, és valószínűleg a bombázások után kivégezték őket,” mondta, majd hozzátette – „ha belegondolok, hogy még ma, 428 nap után is vannak túszok a föld alatt, akik minden pillanatban szenvednek, orosz rulettet élnek át – ez elviselhetetlen.”

Noam Szafir, a legidősebb gázai túsz, a 86 éves Slomo Mantzur unokája arról beszélt, hogyan élte túl nagyapja és családja az iraki Farhudot, és most pedig ilyen idősen a terror ellen kell harcolnia, mondván – „brutálisan elhurcolták otthonából, a Kiszufim kibucból saját autójában, megbilincselve, és azóta nincs róla semmi információ. Sötét alagutakban ül, reszketve, rémülten és elhagyatottan.”

A hétvégén Matan Zangaukerről közétett videó után, a tegnap esti tüntetésen megjelenő édesanyja reagált a felvételen látottakra – „Matan él. Izrael polgárai, menjetek az utcákra! Matannal együtt több tucat ember van életben. Ne engedjétek, hogy halottan hozzák vissza őket!”

14 hónapnyi pokol, álmatlanság és leírhatatlan szorongás után életjelet kaptam Matantól. Az én Matanom él! Először is szeretném elmondani: bármilyen megállapodás, amely nem hoz vissza mindenkit, halálos ítélet a többiek számára. Netanjahu, fejezd be a háborút, és hozz haza mindenkit! A hős fiam mindennek ellenére túlélt a fogságban. De ez az életjel azt is megmutatja, hogy nem fogja sokáig bírni, és hogy a túszok közvetlen életveszélyben vannak. Mindenkit azonnal vissza kell hozni!

A korábban Likud támogató Einav Zangauker felkerült a BBC 2024-es év 100 inspiráló és befolyásos nő listájára, a fiát és a többi túsz szabadulását lehetővé tevő megállapodás melletti harcáért. Azt követően, hogy tegnap este – 428 nap fogság után a miniszterelnök előszó hívta fel, Einav azt üzente – „az, hogy Matan ma él, nem jelenti azt, hogy túléli a telet vagy a katonai nyomás folytatódását. Az egyetlen út, hogy őt és mindenkit visszahozzunk, egy megállapodás. Netanjahu, nézz a szemembe – a fiam már 14 hónapja szenved az alagutakban. Mi lenne, ha ez a te fiad lenne? Követelem tőled: adj teljes mandátumot a tárgyalócsoportnak egy átfogó megállapodás megkötésére, amely mindenkit visszahoz, még a háború befejezésének árán is! Trükkök és kifogások nélkül – teljes mandátum egy átfogó megállapodásra!”

„Emlékezzetek, mekkora öröm volt az országban egy évvel ezelőtt, amikor tucatnyi túsz tért haza élve. Most itt a lehetőség. A történelem megítéli azokat, akik most kicsinyes politikát játszanak a túszok rovására az alagutakban. Azokat, akik feleslegesen áldoznak fel túszokat és katonákat telepekért. A gázai háború már régen elérte katonai céljait. Ha nem használjuk ki ezt a lehetőséget, hogy mindenkit visszahozzunk, az nemzedékekre szóló bánat lesz!” – fordult végezetül a kormány többi tagjához.

A Miniszterelnöki Hivatal közleményben erősítette meg, hogy Netanjahu felhívta Matan Zangauker édesanyját a felvétel közzététele után, mondván – „teljesen megértem azokat a nehéz szenvedéseket, amelyeken Matan, az összes túsz és családjaik keresztülmennek.”

Izrael azon dolgozik, hogy minden lehetséges alkalmat kihasználjon a tárgyalások előmozdítása érdekében,” – mondta Netanjahu hivatala közleménye szerint, hangsúlyozva, hogy „továbbra is elszántan és minden eszközzel azon fog dolgozni, hogy Matan és minden túsz – az élők és az elesettek egyaránt, hazatérhessenek.”

The post Túszalku, tüntetések, és Netanjahu hívása 428 nap után first appeared on Új Kelet Live.