Előbb Budapesten, majd országosan egy hálózatba rendeznék a térfigyelő kamerák felvételeit egy új törvényjavaslat szerint.
A törvényjavaslatot Pintér Sándor nyújtotta be, amely alapján egy központi tárhelyen gyűjtenék össze a térfigyelő kamerák felvételeit. Az ötlet szuper. Tulajdonképpen a nyomozók munkája megfeleződik. Tessék elképzelni, hogy történik valamilyen minden nyom nélküli bűncselekmény egy adott régióban. Innentől a nyomozónak nem lesz más dolga, hogy az érintett terület összes felvételét addig kockázza míg a szeme le nem merül. Nem kell majd bekéretnie a benzinkutak, az önkormányzati és minden egyéb fontos hivatal felvételeit. Sőt ha a robotzsaruba bele integrálják ezt az adatbázist nemcsak a rendőrök munkája csökken, de ezzel párhuzamosan a felderített bűncselekmények száma is megugrik. Sőt kevesebb tanúra lesz szükség. Persze ehhez az érintett kamerák üzemeltetőinek is megnő a felelőssége. Például ha ez a rendőrség “állományába” szolgál nem történhet olyan mint az esetemben. Hogy a miskolci Hősök téri két kamera éppen abban a félórában mond csütörtököt hétfőn délután amikor a rendészek engem vegzálnak a posta előtt. Pontosan akkor romlanak el , egyszerre mindkettő amikor rám ugranak, letepernek, s a fejemet a kocsim küszöbébe verik. Pedig ezek a hősies pillanatok érdemesek lettek volna a megörökítésre. Ám sajnos a technika ördöge amely állítólag sosem alszik éppen akkor is résen volt. Megjegyzem végül akadt egy felvétel minderről, csak nem sikerült az összes felvételt elsinkófálni. A jövőben ha ez egységes hálózaton belül rendszerbe alkotva üzemel az ilyen és az ehhez hasonló hibák nem történhetnek meg. S ami lényeges, s a kollégáim nem írták még meg, ennél a komplex monitorhálózatnál kiszűrik a semmire se jó régi kamerákat. Köztudott, hogy még a nagy bankoknál is olyan optikával dolgoznak amelyek csak fantomképek készítésére alkalmasak. Szinte a kamukamerák kategóriájába tartoznak. Nem költenek a technikai színvonal fejlesztésére mondván a biztosító úgy is fizet.
A jelenleg működő térfigyelő kamerák ma nem alkotnak egységes hálózatot, nem figyeli őket élő ember, sok helyen pedig három nap után törlik a felvételeket. Ezen változtatna tehát a belügyminiszter az általa benyújtott, „egyes belügyi tárgyú és más kapcsolódó törvények módosításáról” címet viselő törvényjavaslattal.
A törvény megszavazása esetén létrejönne egy közös, központi tárhely, ahol a közterület-felügyeletek térfigyelő kamerái mellett a BKK járműveinek kamerái, a BKK mint közútkezelő kamerái, a rendőrség által üzemeltetett térfigyelők, a Magyar Közút kamerái, továbbá a bankok biztonsági kamerái is befutnának.
A felvételeklegalább 30 napig a központi tárhelyen maradnának, és ezeket a törvény által megszabott rendben le lehet kérni. Ezek közt olyan pontok is vannak, mint a „terrorcselekmények vagy más bűncselekmények megelőzése, felderítése és megszakítása céljából” vagy „nemzetbiztonsági feladatok ellátása céljából”. A törvénymódosítás emellett felhatalmazza például a közlekedésszervezőt (Budapesten ez a BKK-t jelenti), hogy a bliccelő utasokról személyes adatokat, címet, igazolványszámot igényeljen a nyilvántartásból. Bár ehhez nyilván szükség lenne arcfelismerő rendszerre is. De a bliccelőket azonosíthatják is a kamerafelvételek alapján, így hiába futnak el, a büntetés utoléri őket.
Ezen kívül még egy eljárás szerepel a javaslatban, mégpedig a kötelező felelősségbiztosítás nélkül közlekedő járművek kiszűrésére. Ez utóbbi úgy működne, hogy a Nemzeti Tengelysúlymérő Rendszer kamerái összevetnék a jármű rendszámát a nyilvántartásban szereplő biztosítási kötvényekkel. Ha pedig szabályszegést észlelnek, jelzést küldenek a közúti ellenőrnek, aki megállíthatja a járművet.
A lap cikke szerint ha a törvényt elfogadják, a mindenfelé működő kamerák egyetlen rendszerré állnak össze. Erre első körben Budapesten kerülhet sor, de utána országosan is.