ujkeletlive
Túszalku, a semmibe
William Burns, a CIA igazgatójának szombat délutáni londoni konferencián elhangzott megjegyzései ellenére, a Fehér Ház úgy tűnik átértékeli a Gázában fogvatartott túszok szabadon bocsátására, illetve a tűzszüneti megállapodásra vonatkozó stratégiáját. Az amerikai kémfőnök korábbi bejelentése szerint a héten újabb javaslatot terjesztenének elő, az elnök vezető tanácsadói azonban mérlegelik az új vázlat előterjesztését, mivel a Hamász és Izrael egyaránt keményebb álláspontot képvisel a tárgyalásokon, jelentette az Axios amerikai forrásokra hivatkozva.
A Fehér Ház által vázolt stratégia kidolgozásában személyesen is résztvevő Biden továbbra is a megállapodás megkötését szorgalmazná, tanácsadói azonban szkeptikusak a megegyezés közeljövőbeli esélyeit illetően, mondván az új javaslat hasonlóan az előzőekhez nem vezetne sehová.
A Hamász által legutóbb meggyilkolt hat túsz – köztük az amerikai állampolgár Hersh Golberg-Polin, illetve a terrorszervezet újabb követelése a engedhető palesztin foglyok számát illetően, jelentős pesszimizmust váltott ki a Fehér Házban, hasonlóan Binjámin Netanjahu miniszterelnök múlt heti sajtótájékoztatóján elhangzottak, miszerint az egyiptomi-gázai határon lévő Philadelphi-folyosón teljes izraeli katonai ellenőrzést tartsanak fenn.
Biden úgy véli, hogy Netanjahu nem tesz eleget a megegyezés érdekében, hivatalos személyek arra utalnak, a Fehér Ház amiatt is nehéz dilemma előtt áll, mivel úgy érzik, a Hamász vezetője Jahíje Szinwár jelenleg nem fog alkut kötni. Emellett, az elnök semmiképpen sem akarja azt a látszatot kelteni, hogy a túszok brutális meggyilkolását követően a Hamászt további engedményekkel jutalmazza.
A Biden-kormányzat részletesen kidolgozott újabb javaslata Katarral és Egyiptommal együtt történő kidolgozása úgy tűnik csak időhúzás, nem lévén olyan ajánlat, amely áthidalhatná a jelenlegi mindkét fél részéről tovább mélyülő szakadékokat.
Múltheti ritka nyilvános megjelenése alkalmával Burns hangsúlyozta – „néhány nehéz döntésre és politikai kompromisszumra” lesz szükség mind Izrael, mind a Hamász részéről,” majd hozzátette – „a tét a gázai alagutakban még életben lévő túszok és a gázai ártatlan civilek élete.”
Templom-hegy és status quo – a helyzet változatlan?
Néhány órával azt követően, hogy a rendőrséget felügyelő Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter utasítására a Templom-hegyen rendszeresen történő zsidó imádkozásra vonatkozóan a biztonsági szervezet figyelmeztetést adott ki, Binjámin Netanjahu miniszterelnök a kabinet vasárnap esti ülésének kezdetén kijelentette, hogy nincs és nem is lesz változás a Templom-hegyet érintő status quot illetően.
A biztonsági figyelmeztetés szerint a Templom-hegyen terjedő bevett szokás Jeruzsálem és Júdea és Szamária lángra lobbantásához vezethet, miközben a rendőrség nem lép fel a helyszínt látogató magatartása ellen, azzal a céllal, hogy lehetővé tegyék a status quo de facto megváltoztatását.
Netanjahu hivatala közleményben tudatta, hogy „a miniszterelnök megismételte utasítását, miszerint a kormány miniszterei nem mehetnek fel a Templom-hegyre előzetes jóváhagyása nélkül, ami katonai titkárán keresztül történik.”
A múlt hónapban Ben-Gvir frakció társával, Jichák Wasszerlauf miniszterrel együtt látogatott a Templom-hegyre Tisa B’Av böjtének alkalmából, és újból kijelentette, hogy saját hatásköréből kifolyólag engedélyezi a zsidók számára az imádkozást.
Az Otzma Jehudit másik képviselője, Jichák Kroizer tegnapi látogatását követően kijelentette – „imádkozunk katonáink sikeréért északon, Júdeában és Szamáriában, valamint a gázai övezetben, az ellenséggel szemben mindenütt, és a túszok, a gázai övezetben tartózkodó kedves testvéreink és nővéreink mielőbbi kiszabadításáért, akik testben és lélekben egészségesen nagy győzelemmel térjenek vissza ellenségünk felett,” – tette hozzá a miniszter.
Netanjahu évekkel ezelőtt beleegyezett, hogy fenntartja a status quot a Templom-hegyen, mely szerint a zsidók rendőri felügyelet mellett látogathatják, de nem imádkozhatnak. A zsidó látogatók száma azonban az elmúlt években megugrott, és a hatóságok csendben engedélyezték a zsidó imákat.
Ben-Gvir folyamatos Templom-hegyi uszításai a koalíción belül is feszültséget okoztak. A litván háredi Jated Ne’eman nyomtatott számának címlapján néhány rendkívüli közleményben ítéli el a miniszter uszításait, példátlan arab és héber nyelven is megfogalmazott üzenete hangsúlyozza az érvényben lévő ultraortodox doktrínát – „tilos felmenni a Templom-hegyre, ez a vélemény nem változott, és érvényes.”
A Jahadut HaTora szövetség Degel Hatora frakciójának hivatalos lapjában közölt felhívás „piromániás politikusnak” nevezi Ben-Gvirt, azzal vádolva, hogy a miniszter már másodszorra történő okádása „veszélyezteti a szent föld lakóit,” miközben a muszlimok érzelmeinek folyamatos provokációját uszítja világszerte, majd ismételten leszögezi a rabbik régóta fennálló véleményét a zsidó törvényekről, amely megtiltja a zsidók számára, hogy felmenjenek a szent helyre.
The post Dilemmák – Biden elnök és az újabb túszalku-javaslat, Netanjahu és a Templom-hegyi status quo first appeared on Új Kelet Live.