Avi/ujkelet.live

A háború 421. napja: Hajnalban a légierő elfogott egy gyanús légi célpontot, mely keletről – általában Irakot jelöli – tartott Izrael felé. A célpontot azt megelőzően lelőtték, hogy belépett volna az izraeli légtérbe.

Az izraeli haditengerészet rakétahajója reggel elfogott a Földközi-tenger felett egy drónt, mely keletről – tartott Izrael felé.


Libanon: Az izraeli hadsereg tegnap délután légicsapást mért egy közepes hatótávolságú Hezbollah rakétavetőre Libanon déli részén.

A dróntámadást azután hajtották végre, hogy a csapatok azonosították a teherautóra szerelt hordozórakéta mozgását.

,,Az Izraeli Védelmi Erők Dél-Libanonban van bevetve, és az Izraelt fenyegető, a tűzszüneti megállapodást sértő fenyegetések elhárítására törekszik” – tette hozzá a hadsereg.

Az izraeli hadseregnek 60 napja van, hogy kivonuljon a tűzszüneti megállapodás értelmében. Ezalatt a libanoni hadsereg fokozatosan átveszi a felelősséget Dél-Libanonért, és létrejön egy amerikai vezetésű bizottság, amely elbírálja a tűzszünet esetleges megsértésével kapcsolatos panaszokat.


„Győzelem”: Naim Qasszem, a Hezbollah terrorszervezet vezetője tegnap azt mondta a tévében leadott beszédében, hogy a terrorszervezet „isteni győzelmet” aratott Izrael ellen, még annál is nagyobbat, mint amit a legutóbbi 2006-os harcok idején.

„Győztünk, mert megakadályoztuk, hogy az ellenség elpusztítsa a Hezbollahot… [és] megsemmisítse vagy meggyengítse az ellenállást” – mondta Qasszem.

Ez volt Qasszem első beszéde azóta, hogy a héten megkötött tűzszüneti megállapodás véget vetett a több mint egy évig tartó harcoknak Izrael és a Hezbollah között. A Hezbollah ejtette régóta hangoztatott követelését, hogy csak akkor megy bele a tűzszünetbe, ha a harcok Gázában is véget érnek.

Qasszem megfogadta, hogy „magas szinten” egyeztet a libanoni hadsereggel a tűzszünet feltételeinek végrehajtása érdekében. ,,Az ellenállás és a libanoni hadsereg közötti koordináció magas szintű lesz a megállapodásban vállalt kötelezettségek végrehajtása érdekében” – mondta Qasszem.


Terror: Az izraeli biztonsági erők tegnap razziát tartottak a szamáriai Sechem melletti Einbusz faluban Szamir Muhammad Ahmad Husszein Hamász terrorista otthonában, aki órákkal korábban lövöldözős terrortámadást hajtott végre Ariel közelében, megsebesítve kilenc személyt.

A hadsereg közleménye szerint a csapatok gyanúsítottakat hallgattak ki, és ,,további leleteket kerestek a környéken”.

A Sabak belbiztonsági szolgálat szerint a 46 éves Husszein korábban izraeli börtönben ült a terrorcsoportban végzett tevékenysége miatt.


Szíria: Pénteken a Tahrir al-Sam dzsihadista csoport behatolt Szíria második legnagyobb városába, a 2 millió lakosú Aleppóba, és kiűzte Bassár el-Aszad hadseregét a térségből. Ez a dzsihadista lázadók legnagyobb támadása Szíriában 2020 óta. Egy biztonsági forrás azt nyilatkozta a Reutersnek, hogy a szíriai hatóságok lezárták az aleppói nemzetközi repülőteret, és a városba tartó összes járatot törölték.

Binjámin Netanjahu miniszterelnök péntek este biztonsági tanácskozást hívott össze, hogy megvitassák a szíriai fejleményeket, valamint a libanoni tűzszünetet, jelentette pénteken az izraeli média. A találkozón az izraeli titkosszolgálat tisztviselői a lázadók Aleppó elfoglalására irányuló kísérletére, annak regionális vonatkozásaira, valamint az események által a Közel-Keleten kiváltott lehetséges dominóeffektusra összpontosítottak. Az egyik lehetséges forgatókönyv a Hezbollah erőinek és fegyvereinek transzferje Libanonból Szíriába az Aszad-rezsim védelme érdekében. Ezen túlmenően az a lehetőség, hogy a hútik is csatlakoznak az Aszad-rezsim támogatásához.

A Forradalmi Gárda központja Aleppóban. A lázadó erők letépik a falakról az iráni katonai vezetők és ajatollahok képeit:

A szíriai hadsereg az éjszaka lezárta az Aleppó városába vezető utakat és autópályákat. A szíriai erők a város számos, a lázadók által megszállt környékéről kivonultak, és most megpróbálják ostrom alá vonni.

A helyzet komplex Aszad számára, mivel az egyik fő szövetséges, Oroszország szinte egyáltalán nincs jelen a térségben mivel lefoglalja a háború Ukrajnában, a Hezbollahra szintén nem nagyon számíthat.

A lázadók megszállták az Aszad-rezsimhez tartozó katonai kutatóintézetet a város egyik külső negyedében, melyben olyan fegyverek is lehetnek, melyek nem konvencionálisak. A lázadók továbbá kiengedték a rezsim és Irán által fogva tartott politikai foglyokat.

Az orosz hadsereg pénteken bejelentette, hogy segítséget nyújt Bassar el-Aszadnak a lázadók előrenyomulásának megállításában Allepóban.

Egy orosz katonai képviselő tegnap este azt nyilatkozta, hogy az orosz légierő bombázta a lázadók célpontjait Aleppó és Idlib tartományokban, és legalább 200 lázadót megölt az elmúlt nap során. Az orosz képviselő szerint a hadsereg továbbra is fellép ,,a terroristák, katonai és műszaki felszereléseik, raktáraik és tüzérségi állásaik ellen”.

Falafelezés a hadművelet közepette:

A lázadók meglepetésszerű támadása körülbelül három napja kezdődött. Bár a szíriai hadsereg bejelentette, hogy több száz lázadót sikerült megölnie, nyugati forrásokból származó jelentések szerint a lázadóknak sikerült meglepniük a szíriai hadsereget és elfoglalniuk a tartomány néhány kulcsfontosságú területét, köztük néhány domináns dombot Aleppó környékén.

Oroszországi Telegram csatornák beszámolói szerint a lázadók között sok a közép-ázsiai volt szovjet országokból származó zsoldos, köztük Üzbegisztánból és Tádzsikisztánból.

A közösségi oldalakon terjesztett dokumentumokban lázadók nagy csoportjai láthatók, amint Aleppóban száguldanak, miközben „Allah Akbar”-t skandáltak. A jelentésekből úgy tűnik, hogy a térségben zajló harcokban eddig több tucat civil vesztette életét.


101 túsz: A 12-es csatorna tegnap este bemutatott közvélemény-kutatása szerint az izraeliek 71%-a támogatja a gázai háború befejezését a túszok szabadon bocsátásáért cserébe. A Netanjahu jobboldali blokkjára szavazók 56%-a támogatja a háború befejezését a túszok szabadon bocsátásáért cserébe.

Donald Trump megválasztott elnök fegyverszünetet és túszalkut akar elérni Gázában, mielőtt január 20-án elfoglalja hivatalát – mondta Lindsey Graham republikánus szenátor az Axiosnak adott interjújában.

Még mindig 101 túszt tart fogva Gázában a Hamász terrorszervezet, köztük hét amerikai állampolgárt. Az izraeli titkosszolgálatok úgy vélik, a túszok nagyjából fele még életben van.

,,Trump minden eddiginél elszántabb a túszok szabadulása iránt, és támogatja a tűzszünetet, amely magában foglal egy túszalkut is. Szeretné, hogy ez most megtörténjen” – mondta Graham.

,,Azt akarom, hogy Izrael és a régió népei tudják, hogy Trump a túszkérdésre összpontosít. Azt akarja, hogy vége legyen a gyilkolásnak, és véget érjen a harc.”

,,Remélem, Trump elnök és a Biden-kormány együtt fog működni az átmeneti időszakban a túszok kiszabadításában és a tűzszünet megkötésében.”

Graham – aki gyakran beszél Trumppal, és tanácsokat ad neki külpolitikai ügyekben, különösen a Közel-Keletet illeteően – azt állította, hogy Trumpnak megállapodásra van szüksége Gázában, mielőtt a régióban kulcsfontosságú külpolitikai céljaira összpontosíthatna, mint például az izraeli-szaúdi normalizáció és egy regionális szövetség Irán ellen.

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post Drónok keletről, a helyzet Libanonban, aggodalom Szíria miatt, Trump és a túszok first appeared on Új Kelet Live.