ujkeletlive

Binjámin Netanjahu miniszterelnök amerikai útján a folyamatban lévő túszalku folytatása, legalábbis a nyilvánosság előtt kevésbé tűnt fontosnak, mint a Donald Trump elnök részéről bejelentett gázai-övezet átvételére, és az ott élő mintegy kétmillió lakos önkéntes kitelepítésének egyelőre marketing szintjén történő felfuttatása.

A túsz- és tűzszüneti megállapodás eddigi sikere nyilvánvalóan Trump határozott direktíváinak köszönhető, és bár kevesebb rivaldafényt kapott, az elnök azt állította, hogy elkötelezett az alku második szakaszának végrehajtását illetően, miközben számos kétértelmű kijelentés is elhangzott, többek között, hogy nem garantálja a tűzszünet tartósságát.

  • A folyamatban lévő alku szerint szombaton újabb három férfi túsz térhet haza Gázából, és bár hivatalosan nem került megerősítésre, párhuzamosan egy izraeli munkadelegáció indul Katarba.

Az Ovális Irodában a kulisszák mögött azonban a fogvatartottak kiszabadítását biztosító megállapodás folytatása volt az egyik központi téma, amelyet az elnök Netanjahuval megbeszélt keddi találkozójukon. Az Axiosnak [Barak Ravid] nyilatkozó izraeli forrás szerint Trump világossá tette, hogy a miniszterelnöknek az összes túszt [élőt és elhunytat] haza kell juttatnia. Emellett az elnök hangsúlyozta, hogy bízik közel-keleti megbízottja – Steve Witkoff munkájában, ugyanakkor állítólag nem említette részletesen a megállapodás következő szakaszait, míg Netanjahu hangsúlyozta, hogy kész komoly, és érdemi tárgyalásokat folytatni a túszalku második szakaszáról, de…

Az izraeli miniszterelnök számára tabu téma a második szakasz tárgyalásainak akár említése, koalícióját sakkban tartó Becalel Szmotrich pénzügyminiszter [Vallásos Cionizmus] fenyegetései miatt. A washingtoni fejlemények örömére a miniszterelnöknek a tengerentúlon azonban biztosított némi mozgástér, miközben Szmotrich itthon azzal van elfoglalva, hogy egy nagyszabású kampány keretében elintézze a gázaiak kitelepítését. Az erőteljes nemzetközi elutasítás, beleértve a szaúdi normalizáció, és a mintegy félévszázados egyiptomi béke összeomlása ellenére, a telepes politika vezetőivel karöltve Jiszráel Katz [Likud] védelmi miniszter azonnali végrehajtási terv kidolgozására szólította fel a hadsereget. Katz egy olyan tervet készít, amely szerinte „biztosítja a gázai lakosok számára az önkéntes távozás lehetőségét, ahogyan az a világon mindenhol megszokott – a terv tartalmazni fogja a szárazföldi átkelőhelyeken való távozás lehetőségét, valamint a tengeri és légi úton történő távozásra vonatkozó különleges intézkedéseket,” – állítja a védelmi miniszter.

Eközben, a miniszterelnök – nem hivatalosan, washingtoni találkozói során bemutatott egy tervet a gázai háború befejezésére, amennyiben a Hamász lemond a hatalomról és vezetői elhagyják az övezetet, – állítja az Axios amerikai és izraeli kormányzati forrásokat idézve.

A háború utáni tervek hiányát Netanjahu eddig is azzal indokolta, hogy mindaddig nem releváns, amíg a Hamász irányítja az övezetet. Amennyiben viszont a terrorszervezet lemond a hatalomról és vezetői száműzetésbe vonulnak, az utat nyithat egy másnapi tervnek, következésképpen a Trump által bejelentett „Gáza átvételének.”

A háború befejezése a túszalku megállapodás második fázisára vonatkozó tárgyalások központi témája, ahogyan a 42 napos első szakasz során elvileg szabaduló 33 fogvatartotton kívül még fennmaradó 59 túsz sorsa is. A miniszterelnök a második fázis befagyasztása révén akar egyetértésre akart jutni Trumppal, az eredeti tervezet helyetti újabb változtatásokat kezdeményezve, és remélve az elnök ezirányú támogatását.

Ilymódon, Szmotrich megnyugtatására Netanjahu elsődleges célja az első szakasz meghosszabbítása a 42 napos tűzszünet után, abban a reményben, hogy a megállapodás szerinti 33 helyett további túszokat engedjenek szabadon soron kívül. Cserébe további palesztin foglyok távozhatnak a börtönből, a megállapodás szerinti arányban.

Amennyiben az első szakaszt meghosszabbítják, a miniszterelnök állítólag hajlandó lenne a második fázisról – konkrétan a háború befejezéséről tárgyalni, feltéve, ha a Hamász elengedi a megmaradt túszokat, lemond a hatalomról az övezetben, illetve magas rangú vezetői – köztük azok, akiket kiszabadítanak a börtönből – száműzetésbe vonulnak. Ezen követelések – ahogyan a kormányban maradásért cserébe Szmotrichnak a miniszterelnök megígérte, a Hamász számára elfogadhatatlanok, így a harcokat  újra fogják indítani, és Izrael teljes egészében el tudja foglalni az övezetet.

Trump konkrét álláspontja ezügyben nem ismert, de Witkoff várhatóan ma fog találkozni Miamiban Mohammed bin Abdul Rahman al-Thani katari miniszterelnökkel, hogy megvitassák a túszmegállapodás második szakaszát.

Marco Rubio külügyminiszter pedig  február közepén tervez közel-keleti látogatást, ami hivatalba lépése óta az első útja lenne a régióba, és azt követően, hogy Netanjahu után, II Abdullah jordán királyt, majd Abd el-Fattah el-Sziszi egyiptomi elnököt fogadja Trump a Fehér Házban.

Az amerikai külügyminiszter várhatóan a hónap közepén megrendezésre kerülő müncheni biztonsági konferencián vesz részt, és onnan egyenesen érkezik a térségbe. Várhatóan ellátogat Izraelbe, az Egyesült Arab Emírségekbe, Szaúd-Arábiába, és az sem kizárt, hogy a Palesztin Hatóság területén találkozik a politikai vezetőkkel.

A jordán király keddi érkezése előtt, külügyminisztere – Ayman Safadi  pénteken Washingtonban fog tárgyalni Rubióval, és más Trump-kormányzati tisztviselőkkel. Emellett, a következő napokban várhatóan Washingtonba látogat a szaúd-arábiai külügyminiszter is, míg az egyiptomi külügyminiszter hétfőn fog megérkezni, – jelentette az Axios.

The post Washington – Netanjahu a túszalku második szakaszára vonatkozó terve egyenes út a harcok folytatására first appeared on Új Kelet Live.