ujkeletlive

A Boehler által megerősített Hamász-tárgyalások Izrael szerint feleslegesek

Alig egy hónap telt el azóta, hogy Binjámin Netanjahu miniszterelnök a frissen hivatalba lépő Donald Trump első meghívott vendégeként kijelentette – „Elnök úr, Ön a legjobb barát, akit Izrael valaha a Fehér Házban látott.” Az Ovális Irodában tartott nyílt sajtótájékoztatón, majd a zárt ajtók mögött zajló tárgyalások után, a miniszterelnök hangsúlyozta, hogy álmában sem remélt olyan, a Trump részéről elhangzott Izraelt támogató nagylelkű bejelentésekre, mint a teljes gázai lakosság övezetből történő végérvényes kitelepítésének terve, és országának támogatása a gázai háború újraindítása érdekében, illetve azon elhintett megjegyzések, miszerint a Júdea és Szamáriai telepeket Trump egy hónapon belül hivatalosan el fogja ismerni. Politikai ellenfeleit lefegyverező egyértelmű győzelemként elkönyvelt amerikai útjáról Netanjahu úgy érkezett haza Izraelbe, hogy az elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff révén létrejött 42 napos túsz- és tűzszüneti megállapodás első fázisának lezárása után, az izraeli hadsereg tartósan visszatér az övezetbe, ezért kizárta a további második szakaszra, azaz a háború befejezésére irányuló tárgyalások akár említését is.

Aki egy kicsit is ismeri Trump elnököt – a régit és az újat egyaránt, tudhatja, hogy túl egyszerű és szép lett volna, ha minden úgy alakul, ahogyan azt egy hónappal korábban említette az Ovális Irodában. Annál is inkább, mivel ahogyan Netanjahu is megjegyezte – az elnök új látásmódja szerint tekint a problémák megoldására, így elsődleges célja az Ábrahám Egyezmény bővítése, leginkább a szaúdi-izraeli normalizáció, ezért a korábban elhangzott terv egyes elemei várhatóan más formában fognak teljesülni, mint ahogyan először elhangzottak.

Mindenesetre, a februári Fehér Házi találkozó hátterében, úgy tűnik más csatornákon már zajlottak az amerikai-Hamász tárgyalások.

A napokban a médiában berobbant hírt, Trump túsztárgyalója Adam Boehler először a CNN riporterének, majd a héber médiában is megerősítette, ismételten hangsúlyozva, hogy lát esélyt a túszok közeljövőben esedékes kiszabadítására, és a háború közös megegyezéssel, illetve a Hamász lefegyverzésével történő befejezésére.

A folyamatban lévő, Izrael háta mögött külön csatornán zajló, különös tekintettel a tűzszünet hosszan tartó meghosszabbítására, és a háború befejezésére irányuló tárgyalások Netanjahu és kormánya számára elfogadhatatlan. Miközben izraeli források rendre arról számolnak be a helyi médiában, hogy a Hamász közvetlen meggyőzésére irányuló amerikai erőfeszítések rendre kudarcra vannak ítélve, addig a terrorszervezet pozitívan ítéli meg a második szakaszra irányuló tárgyalásokat, amit Trump is megerősített, mondván mindez Izrael érdekeit [is] képviseli.

Boehler tegnapi nyilatkozatai során tiszta vizet öntött a pohárba, és miközben hárítva az izraeli aggodalmakat, világossá tette: ,,Mi az Egyesült Államok vagyunk. Nem Izrael ügynökei vagyunk. Konkrét érdekeink vannak.” Trump megbízottja megjegyezte, a Hamász vezetőivel az elmúlt napokban tartott találkozóinak célja az volt, hogy meghatározzák, mi a terrorszervezet végjátéka.

Miközben a fejlemények tagadása, és figyelmen kívül hagyása Netanjahu számára egyre kevésbé lehetséges, a kialakult feszültség közepette a miniszterelnök nyilvánosan mégsem kritizálta az amerikai elnököt, akivel csak a közelmúltban sikerült ismét helyre állítani a baráti kapcsolatot. Források szerint Netanjahu fő bizalmasa, Ron Dermer egy nappal korábban azonban már sokkal kevésbé volt visszafogott, amikor telefonon beszélt Boehlerrel.

Azt követően, hogy Boehler egyértelműen kiállt a Hamász vezetőivel folytatott közvetlen tárgyalások mellett, hangsúlyozva, hogy a fejlemények Trump tudtával történnek, az izraeli kabinet miniszterei szerint a tegnap esti interjúiban tett kijelentései „feleslegesek” voltak. Az Egyesült Államok korábbi izraeli nagykövete, David Friedman, aki nyilvánvalóan a Netanjahu kormány radikális jobboldali politikáját, illetve a gázai-övezet telepes tulajdonba való helyezését támogatja, szintén élesen bírálta a Trump-kormányzat megbízottjának akcióit.

Friedman a közösségi médiában Trump korábbi zseniális bináris választási lehetőségét dicsérte, miszerint „a Hamász engedje szabadon az összes túszt és adják meg magukat, vagy megsemmisülnek. Ez az egyetlen út a háború befejezéséhez. Ha jól értettem, amit Adam Boehler az interjúkban mondott, akkor példátlan lépést tett azzal, hogy találkozott a Hamásszal, hogy egy harmadik utat vizsgáljon de– egy olyan megállapodást, amelyben a Hamász ‘részt venne’ Gáza irányításában,” – jegyzi meg, majd hozzáteszi – „bármilyen megállapodás a Hamásszal időpocsékolás, és soha nem fogják betartani. Ezen próbálkozás méltatlan az Egyesült Államok számára. Adam, tudom, hogy jó szándék vezérel – de hallgass a főnöködre. A választásnak binárisnak kell maradnia.”

Boehler azonban hangsúlyozta, hogy a tárgyalások Trump tudtával, illetve megerősítésével történnek, és az elnök eddig legalábbis nem nyilatkozott másképpen. A tegnap este elhangzottak után, egy tweet erejéig annyit helyesbített, miszerint – „szeretném egyértelművé tenni, mert egyesek félreértették – a Hamász egy terrorszervezet, amely ártatlanok ezreit gyilkolta meg. Definíció szerint gonosz emberek. Ahogy Trump elnök mondta, egyetlen Hamász-tag sem lesz biztonságban, ha nem engedik szabadon az összes túszt, azonnal,” – tette hozzá, ugyanakkor nem vonta vissza korábban tett kijelentéseit.

Az elnök megbízott tárgyalóját, a médiában elhangzott azon ellentétes hírekről is kérdezték, hogy a Hamász szerint előrelépés történt a tárgyalásokon, míg Izrael azt állítja, hogy nem, mire Boehler így reagált – „ez nekem politikának hangzik. Meglepne, ha saját magam és Steve Witkoff jelenléte a jövő héten nem mozdítana valamit előre a tárgyalásokon.”

A Kan közszolgálati csatornának adott interjú kapcsán ismét megerősítette, hogy az Egyesült Államok még a tárgyalások kezdete előtt tájékoztatta Izraelt a Hamásszal folytatott egyeztetésekről, mint ahogyan azt is, hogy optimista szemlélettel nézve heteken belül túszok kiszabadítására lehet számítani.

Boehler felfedte a Hamász ajánlatait, amelyeket a szervezet vezetőivel folytatott közvetlen tárgyalások során kapott, azaz egy olyan megállapodást, amely magában foglalja az összes túsz szabadon engedését, valamint egy 5–10 éves tűzszünetet. Ez idő alatt a Hamász leszerelné fegyvereit, az Egyesült Államok pedig más országokkal együtt biztosítaná, hogy ne épüljenek új alagutak, ne legyen katonai tevékenység, és hogy a Hamász a jövőben ne vegyen részt a politikában.

Továbbá, elmondása szerint bizonyos előrelépés történt a tárgyalásokon, és a cél az összes túsz hazahozatala, de jelenleg még csak „kis lépésekről” van szó, hozzátéve, hogy azért találkozott a terrorszervezet képviselőjével, hogy segítse az amerikai és izraeli túszok kiszabadítását, valamint, hogy megértse, „mit akar a Hamász a háború befejezéséért cserébe.” Végül megjegyezte azt is, hogy „a Hamász követeléseinek egy része viszonylag ésszerű, és lehet velük dolgozni.”

A médiában kiszivárgott állítások szerint, a tárgyalások központi célja a fogvatartott öt amerikai túsz, közöttük az életben lévő Idan Alexander kiszabadítása, ami aggodalmat keltett az izraeli családok körében, attól tartva, hogy szeretteiket ilymódon elveszíthetik. Boehler azonban kijelentette – „Trump elnök nagyon világosan fogalmazott: a tárgyalások az összes túszról szólnak. Bármely megállapodás, amely amerikai állampolgárokat szabadít ki elsőként, olyan megállapodás lesz, melynek keretében végül mindenki visszatér.”

Eközben, sokadik halasztást követően, Witkoff állítólag kedd este utazik Dohába.  Trump közel-keleti megbízottja az izraeli delegáció után érkezik Katarba, először az amerikai elnök hivatalba lépése után kezdeményezett új tárgyalásokra, valamint az Izrael és a Hamász közötti eredeti megállapodás első szakasza – a 42 napos tűzszünet lezárását követően.

Összességében – a Boehler által említett közös jelenlét Witkoffal megerősíti Trump tervét, miszerint olyan megállapodást szorgalmaz, amely az összes övezetben fogvatartott túsz szabadon bocsátásához vezetne, miközben a tűzszünetet a muzulmánok szent hónapja, a ramadán idejére és a zsidó pészach ünnepéig hosszabbítva meg, ami egyúttal hosszú távú tűzszünethez vezetne, és véget vetne a háborúnak.

Boehler és a Hamásszal való tárgyalások bevetése a gázai holtpontonról való elmozdulást segítheti, mivel Trump köztudottan két hónapon belül Rijádba akar látogatni, ami a jelenlegi rendezetlen körülmények fennállása esetén nem jöhetne létre.

Binjámin Netanjahu egy telefonon történt beszélgetést követően már nem halogathatta tovább az időhúzát, ezért a tegnap éjszaka összehívott kabinet formális – de valójában mandátum nélküli katari utazásra hatalmazta fel az izraeli küldöttséget. A Ynet szerint a minisztereknek azt mondták, hogy a küldetés célja a Witkoffnak tulajdonított első szakasz meghosszabbítására vonatkozó tárgyalások előmozdítása, ami 10 fogvatartott, köztük az amerikai Idan Alexander szabadon engedését tartalmazza, cserébe egy 60 napos tűzszünetért, illetve a humanitárius segélyek újraindításáért.

Amerikai-palesztin aduász?

Adam Boehler viharos megjelenésének és nyilatkozatainak izgalmait fokozva a Maariv riportere, Ben Caspit a Trump-kormányzat titkos palesztin tanácsadójáról közölt cikket. Bashar al-Maszri személyében állítólag a gázai háború-utáni rendezés amerikai aduászára tekintenek a Fehér Házban. Caspit tájékozott politikai forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy Boehler titkos és közeli tanácsadója, aki segíthet megoldani a kör négyszögesítését a gázai övezet másnapra vonatkozó, Hamász nélküli terveire vonatkozóan.

Ily módon, az elnöknek két oldalról súgnak – egyrészt az izraeli – zsidó érdekeket képviselő Dr. Miriam Adelson [Seldon Adelson özvegye], aki jelentős összeggel támogatta Trump választási kampányát és a túszalku megállapodás első szakaszának létrejöttében is jelentős szerepe volt, másrészt Rámalláh – palesztin oldalról a milliárdos üzletember Maszri, aki már hónapok óta – még mielőtt Trump hivatalba lépett, és azután is saját járatát biztosította Boehler utazásaihoz a túszok szabadon bocsátásáról szóló tárgyalásokra, és az is előfordult néhány esetben, hogy maga Maszri is vele repült csendben, a radar alatt.

Összegezve, a komoly tapasztalattal és anyagi hátterrel rendelkező üzletember Trump környezetében biztos klubtagnak számít, megemlítendő, hogy nevéhez köthető Rawabi szamáriai palesztin város felépítése, tapasztalt vállalkozó, és nagy befektetési portfólióval rendelkezik a Közel-Keleten, ráadásul Izraelben is.

Emellett, a nabluszi születésű Maszri amerikai kettős állampolgár, nincs kapcsolata a Hamásszal, és nem tagja a Palesztin Hatóságnak sem, néhány fiatalkori Izrael-ellenes tüntetésen kívül, tiszta – tevékenysége nem köthető terrorizmushoz. A palesztin pénz- és befektetési arisztokráciát képviselő Maszri-család üzletembere azért is felelhetne meg Trump érdekeinek, mert számos befektetésben érdekelt a Közel-Keleten és, miután sikerült egy modernnek nevezhető palesztin várost felépítenie Szamáriában, azt mondta: „ha várost építettünk, akkor államot is építhetünk.”

The post Boehler újra, a kritikák, és a titkos amerikai-palesztin aduász first appeared on Új Kelet Live.