ujkeletlive
Szmotrich-gate: kiszivárogtatások a hadseregben is
Herci Halevi volt vezérkari főnöknek valós idejű tudomása volt a Becalel Szmotrich [Vallásos Cionizmus] pénzügyminiszterhez köthető kiszivárogtatásokat illetően. A KAN közszolgálati csatorna tegnap esti jelentése megerősíti az elmúlt napokban a biztonsági kabinetben felmerült gyanút, miszerint Szmotrichnak a hadseregen belüli tégla adott át fontos információkat.
A gyanút korábban az keltette fel, hogy a miniszter előzetes információkkal érkezett a kormányülésekre az izraeli hadsereg hadműveleti terveiről a gázai-övezetben.
„Láttuk, hogy Szmotrich néha a hadsereg nyomtatott prezentációival érkezett a kabinet üléseire, és olyan információkat mutatott be, amelyeket a kabinetben nem hoztak nyilvánosságra,” – közölték a KAN forrásai, akik részt vettek a kabinet munkájában, ugyanakkor katonai források meg is nevezték a Szmotrichnak jelentő téglát, aki a Déli Parancsnokság hadműveleti tervezési csoportjának parancsnokaként szolgál, korábban pedig Gabi Askenázi volt vezérkari főnök asszisztense volt.
A KAN tegnap esti riportja arra is fényt derített, hogy az egyik kabinetülésen Halevi szembeszállt a pénzügyminiszterrel, mondván, hogy tud a katonai vezetők kiszivárogtatásairól, melyeknek Szmotrich a kedvezményezettje. A közszolgálati csatorna forrásai szerint Szmotrich helyben megerősítette Halevi állításait. A riportban idézett hadsereg vezető tisztviselői szerint a miniszter egynél több magas rangú tisztet szervezett be, akik a háború alatt nem szokványos csatornákon keresztül juttattak el hozzá információkat.
A kabinetülésen jelenlévő miniszterelnökhöz és a védelmi miniszterhez fordulva Halevi az információk ilyen formában történő átadásának megszüntetését kérte, emellett utasította a déli parancsnokság akkori vezetőjét, Járon Finkelman vezérőrnagyot, hogy vizsgálja ki az Erez Viner tartalékos dandártábornokkal kapcsolatos állításokat.
A Kan közszolgálati rádióban tegnap reggel nyilatkozó Szmotrich nem tagadta az állításokat, mondván „milyen világ az, amikor katonákat vagy volt katonákat kell szerezni az hadseregből, hogy információkat szolgáltassanak nekem, a kabinet magas rangú tagjának? Miért nem kapok meg minden információt,?” – hárította a felelősséget.
A hadsereg operatív akcióinak beszervezésén kívül a pénzügyminiszternek az általa kidolgozott költségvetéssel is meggyűlhet a baja.
Azt követően, hogy az askenázi Jahadut HaTora szövetség Agudat Jiszráel ágának három politikusa – közöttük Jichák Goldknopf építés és lakásügyi miniszter levelében jelentette be, hogy amennyiben nem rendeződik a jesiva-növendékek státusza, a költségvetés ellen fognak szavazni, tegnap Avi Maoz miniszterhelyettes – a Noam párt elnöke szintén azzal fenyegetőzött, hogy nem áll szándékában támogatni költségvetést.
A Noam egyetlen, a Becalel Szmotrich és Itamar Ben-Gvir közös listáján Kneszetbe bejutott képviselője a Kol Chai rádióban azzal állította, hogy a vallásos cionista közösség Talmud Tóra iskoláit hátrányosan különböztetik meg, és a szülők, akik oda küldik gyermekeiket, jelentős összegeket fizetnek, annak ellenére, hogy sokan közülük több száz napnyi tartalékos katonai szolgálatot teljesítettek a háborúban.
Amennyiben megkapja a szóban forgó támogatást, Maoz természetesen ismét támogatni fogja a koalíció életben maradását, addig a kérdés még nyitott. Továbbá, megjegyezte azt is, hogy a kormányt amúgy sem a Noam döntése fogja megbuktatni, mondván ugyan nem fogja megszavazni a költségvetést, de ezzel nem a kormány megbuktatása a célja – „ez nem az álmaim kormánya, de jobb, mint az alternatíva. De nem lenne logikus, hogy én mentsem meg, miközben a szavazóim továbbra is hátrányos helyzetben maradnak.”
Jelenleg a Jahadut HaTora két képviselője mellett Goldknopf, aki a norvég törvény értelmében lemondott Kneszet tagságáról, azt tervezi, hogy visszaveszi jogosultságát és immár háromra növeli a költségvetés ellen szavazók számát.
A költségvetés hónap végéig esedékes elfogadásának biztosítása érdekében Binjámin Netanjahu miniszterelnök több találkozót is tartott a Kneszetben, többek között a Jahadut HaTora mások ága a Degel HaTora elnökével – Mose Gafnival, illetve a másik ág az Agudat Jiszráel képviselőjével – Jiszráel Eichlerrel, akinek felajánlotta a szegénység elleni küzdelemért felelős hatóság létrehozásáról szóló törvény végső olvasatban történő megszavazását a parlamentben. Ez utóbbi szavazat azonban enélkül is borítékolható volt, ugyanis Eichler az Agudat Jiszráél frakcióban a Belzi rebbét képviseli, azaz nem tartozik azok közé a képviselők közé, akik jelenleg a kormány megbuktatásával fenyegetőznek, de úgy látszik a miniszterelnök ilymódon akarta megerősíteni támogatását. Hasonlóképpen, a Gafni vezette Degel HaTora elsősorban a költségvetés nyújtotta milliárdokra tart igényt, ezért szintén a költségvetés mellett fognak szavazni.
Azt követően, hogy az úgynevezett háredi sorkatonai mentességet biztosító törvény megszavazása, saját frakcióján belül sem biztosított, a miniszterelnök pénzügyileg kívánta rendezni az ellentéteket, és az eleve megvehető frakciókat sikerült is meggyőzni, hogy jelentős kompenzáció ellenében válasszák külön a két szavazást a költségvetés javára. Míg a Sász és a Degel HaTora semmiképpen nem mondana le a kormány biztosította előnyökről akár a sorozási törvény mellőzésével is, addig a guri Rebbe nyomása alatt, Goldknopf nem hajlandó szemet hunyni, és akár a végsőkig is elmenne.
Fehér Ház – Trump tudott és támogatta Boehler tárgyalásait
Izrael ugyan éles kritikát fogalmazott meg Adam Boehler amerikai túsztárgyaló Hamásszal történt tárgyalásokra vonatkozó kijelentései miatt, és annak ellenére, hogy Binjámin Netanjahu miniszterelnök kormánya egybentartására azt ígérte Becalel Szmotrich pénzügyminiszternek, hogy a Fehér Házban maximálisan támogatják az izraeli katonai erő bevetését, mint a túszok kiszabadításának egyetlen módját a diplomáciával szemben, úgy tűnik Donald Trump elnök mindvégig tudott a fejleményekről.
A kialakulóban lévő kormányközi feszültség enyhítésére, a szaúdi trónörökössel Dzsiddában tárgyaló Marco Rubio külügyminiszter újságíróknak nyilatkozva egyszeri eseménynek nevezte a terrorszervezettel történt tárgyalásokat, és kijelentette, hogy azok egyelőre nem hoztak eredményt. Ugyanakkor Ron Dermer stratégiaügyi miniszter állításaival ellentétben, miszerint Boehler vitatott közvetlen tárgyalásai a Hamásszal nem képviselik a Fehér Ház álláspontját és nem fognak többször megtörténni, Trump sajtótitkára Karoline Leavitt viszont megerősítette, hogy Trump elnök „teljes mértékben támogatta és helyesli” a tárgyalásokat, melyeket megbízottja Boehler folytatott a terrorszervezettel.
Leavitt az Axiosnak nyilatkozott, megjegyezve, hogy Washingtonban nem akarják, hogy ezek a tárgyalások – és Izrael emiatti haragja – akadályozzák a gázai megállapodáshoz vezető más utakat, – utalva arra, hogy Netanjahu ugyan nem vállalta a nyilvános vitát Trumppal, de izraeli tisztségviselők – főleg Dermer, nem hivatalosan erősen felemelték hangjukat az elnök különutas diplomáciai akciói miatt. Trump egyébként múlt héten személyesen is megvédte a tárgyalásokat, mondván, azok célja, hogy segítsenek Izraelnek kiszabadítani túszokat.
Boehler legalább két tárgyalási fordulón vett részt a Hamász tisztviselőivel Dohában, többek között a terrorszervezet tárgyalási csoportjának vezetőjével, Khalíl al-Hajjával folytatott személyes megbeszéléseket.
Izraelt ugyan valamennyire tájékoztatták a fejleményekről, de úgy tűnik nem mindenről, ami a Netanjahu-kormány haragját váltotta ki egy esetleges háta mögötti megegyezés lehetőségét illetően, míg az Egyesült Államokban kevésbé okozott felháborodást, hogy Trump Netanjahu megkerülésével közvetlenül a Hamásszal próbált megegyezni.
Boehler elmondása szerint a Hamásszal folytatott tárgyalások lassan haladnak, de nem feleslegesek, amit Rubio úgy kommentált, hogy egyelőre eredménytelenek, hozzátéve, hogy a gázai túsz- és tűzszüneti megállapodásról szóló tárgyalásokat elsősorban Trump közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vezeti a katari közvetítőkön keresztül.
Izrael szintén ragaszkodik az úgynevezett Witkoff-tervhez. A héber médiának nyilatkozó kormányzati politikai források szerint amennyiben nem megvalósítható, és nem születik megállapodás, Izrael megpróbálja meghosszabbítani az első szakaszt, vagy áthidaló tervet alkalmazni, de Netanjahu és Szmotrich mindenképpen ragaszkodni fog az ideiglenes tűzszünetet felváltó harcok megújításához.
Mindenesetre, tegnap egy izraeli küldöttség végül elutazott Dohába a tárgyalások elsődleges szakaszára, amelyhez Witkoff várhatóan ma fog csatlakozni. Az utazás előtt a Fox News-nak azt nyilatkozta, hogy „határidőkre van szükségünk. Ez kell történjen. Az embereknek meg kell érteniük, hogy mi egy bizonyos viselkedési mintát tűrünk el.”
Hangsúlyozta, továbbá a túszok fogvatartásának elfogadhatatlan körülményeit, közülük sokan ,,betegek, nem esznek, nem kapnak orvosi ellátást,” – majd hozzátette, hogy a Hamász terrorszervezetnek nincs más logikus vagy racionális választása, mint elhagyni Gázát. Ha elmennek, akkor azt gondolom, hogy minden szóba került a tárgyalásos békemegállapodás érdekében, és ezt kell tenniük.
A 42 napos túszalku első szakasza március elsején ért véget, a tűzszünet egyelőre még tart ugyan, és miközben Izrael leállította a humanitárius segélyeket, és az övezet áramszolgáltatását egyértelműen a harcokhoz való minél előbb történő visszatérésre készíti fel a hadsereget.
A Hamász elutasítja az első szakasz meghosszabbítását, ragaszkodva a megállapodásban rögzített második szakasz előmozdítására, amely a háború befejezését és az izraeli hadsereg kivonását foglalná magában, azzal vádolva Izraelt, hogy semmibe veszi az aláírt egyezményt, miközben Netanjahu kizárólag személyes és politikai okokból akadályozza a megállapodás végrehajtását, és „az utolsó dolog, ami érdekli, az a cionista foglyok szabadon bocsátása és családjaik érzései.”
The post Szmotrich-gate a vezérkari főnök tudtával, és Boehler Trump egyetértésével tárgyalt first appeared on Új Kelet Live.