ujkeletlive

Trump nem vonta vissza az Izraelre kivetett 17% vámot

Binjámin Netanjahu miniszterelnök budapesti hivatalos látogatása közepette Donald Trump elnök váratlanul jelentette be a két hónapon belüli második Fehér Házi találkozót. A miniszterelnök huszonnégy órával az út bejelentését követően érkezett Washingtonba, bár a látogatást pészach utánra szerette volna beiktatni, Trump állítólag ragaszkodott az eredeti, azaz hétfői időponthoz.

A Trump-Netanjahu találkozón megvitatott témák

  • túszalku erőfeszítések a frissen nyilvánosságra hozott egyiptomi javaslat fényében;
  • a Trump által kivetett vámok, és az izraeli kísérletek, hogy  kompromisszumos javaslatokkal enyhítsék az elnök álláspontját;
  • a libanoni front helyzete, beleértve a szárazföldi határvitákat, és a libanoni foglyokról elengedésével kapcsolatban zajló tárgyalásokat;
  • az iráni fenyegetés;
  • feszültség Törökországgal.

Megérkezése után, és a tegnap esti Trump találkozó előtt Netanjahu megbeszélést folytatott Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszterrel és Jamieson Greer kereskedelmi biztosssal is. Emellett találkozott az elnök megbízottjával Steve Witkoffal, feltehetően a túszok szabadon bocsátásával kapcsolatos erőfeszítésekkel kapcsolatban, majd az Ovális Irodai találkozó után JD Vance alelnök is fogadta.

Második washingtoni útját Netanjahuhoz közeli politikai források történelminek nevezték a Trump által Izraelre kivetett vámok mérséklését helyezve előtérbe, a miniszterelnök azonban elutasította Becalel Szmotrich [Vallásos Cionizmus] pénzügyminiszter jelentkezését, aki már a repülőjegyet is megvette, hogy vele tartson a Fehér Házba a fontos megbeszélésekre, mondván, nem lesz ideje odaérni.

A nemzetközi indexekhez hasonlóan az izraeli tőzsdét is megrengető, és a gazdaságot súlyosan terhelő 17% vám kivetését illetően Trump azonban nem jelentette azok törlését.

Nos, egy teljesen új kereskedelemről beszélünk, – talán nem,” – közölte az elnök  arra a kérdésre, hogy visszafordítaná-e az Izraelre kivetett vámokat.

Trump nagy volumenű, szinte minden országra kiterjedő tarifa-bombája előtt, bízva abban, hogy Izrael különleges helyet képvisel Szmotrich bejelentette azon csekély mértékű amerikai importra kivetett vám feloldását, amelyek még életben voltak, de a lépés nem sokat nyomott a latban.

Megjegyzendő, hogy a kereskedelmi mérleg jelenleg 7 milliárd dolláros többletet mutat Izrael javára, vagyis az Egyesült Államok több árut importál Izraelből, mint amennyit küld. Az egyenleg javítására Izrael várhatóan a közeljövőben több amerikai terméket, főleg katonai felszerelést fog vásárolni.

Az elnök tegnap szintén arra utalt, hogy Izrael rengeteg támogatást – 4 milliárd dollárt kap, másrészt pedig a kereskedelmi mérleg jelentősen aránytalan. Netanjahu azt válaszolta, hogy szimpatizál Trump vámokkal kapcsolatos álláspontjával, és hogy ő a szabadkereskedelem híve, de „a szabadkereskedelemnek tisztességes kereskedelemnek kell lennie.” Majd hozzátette, hogy Izrael „felszámolja a kereskedelmi hiányt és eltörli a korlátozásokat,” és azt ígérte Trumpnak, hogy a zsidó állam lesz a példakép.

Az Ovális Irodai találkozó után Trump és Netanjahu nyilatkozatot tettek, majd ezt követően az újságírók kérdéseire többnyire az elnök válaszolt, miközben Netanjahu mosolyogva mellette ült, de nem sokat szólt közbe.

A várakozásokkal ellentétben, a vámok és a gázai háborúval kapcsolatos témákat jóval felülírta Trump váratlan bejelentése az iráni közvetlen tárgyalásokat illetően.

Azt hiszem, mindenki egyetért abban, hogy egy megállapodás megkötése előnyösebb lenne, mint a nyilvánvaló lépés. A nyilvánvaló pedig nem olyasmi, amibe bele akarok bonyolódni, vagy őszintén szólva, amibe Izrael bele akar bonyolódni, ha elkerülhetik. Tehát meglátjuk, elkerülhetjük-e. De nagyon veszélyes terület felé tartunk, és remélhetőleg ezek a tárgyalások sikeresek lesznek. És azt hiszem, Irán érdeke is az lenne, ha sikeresek lennének,” – közölte az elnök. 

Netanjahu, aki sietve érkezett a Fehér Házba egyenesen Budapestről, és korábban folyamatosan súlyos kritikával illette Joe Biden volt elnök erőfeszítéseit az iráni nukleáris képességek mérséklése érdekében zajló tárgyalásokat illetően, tegnap este  újságírók előtt meglepő nyilatkozatot tett.

A miniszterelnök, aki korábban szenvedélyesen arról beszélt, hogy Iránnak nem szabad elegendő hasadóanyagot előállítania egy bombához, sőt, egyáltalán nem folytathat atomprogramot, tegnap este úgy fogalmazott:

Egységesek vagyunk azon álláspontban, hogy Irán soha nem juthat nukleáris fegyverhez. Ez diplomáciai úton is elérhető, de bármi is történjen, biztosítanunk kell, hogy Irán ne rendelkezzen atomfegyverrel.”

Úgy tűnik a miniszterelnök Trumppal szemben visszalépett korábbi álláspontját illetően, amit környezete úgy mutatott be, miszerint Netanjahu úgy véli, az amerikai-iráni nukleáris megállapodás esélyei rendkívül alacsonyak, de a hétfői találkozón be kívánta mutatni, hogy „hogyan nézne ki egy jó megállapodás. Netanjahu a líbiai modellt akarja, azaz a iráni nukleáris program teljes leszerelését,” – állította a miniszterelnökhöz közeli tisztviselő az Axiosnak, majd hangsúlyozta, hogy Netanjahu megállapodást akar kötni Trumppal arról, hogy diplomáciai kudarc esetén mérjenek csapást Irán nukleáris létesítményeire.

Trump a riporterekkel folytatott beszélgetés során megerősítette – „azt hiszem, ha a tárgyalások nem lesznek sikeresek, akkor Irán nagy veszélyben lesz. És utálom ezt mondani, ‘nagy veszélyben’, mert nem lehet nukleáris fegyverük. Tudják, ez nem bonyolult képlet. Iránnak nem lehet nukleáris fegyvere. Ennyi az egész.”

Az elnök hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „közvetlen tárgyalásokat” folytat Iránnal, és egy „nagyon nagy találkozóra, nagyon magas szintű” tisztviselők bevonásával már most szombaton sor kerül.

Az Axios hírportál, továbbá idézi Abbász Aragcsi iráni külügyminisztert, aki megerősítette, hogy az Omanban megrendezésre kerülő megbeszélések „magas szintűek” lesznek, de nem közvetettek, hanem közvetítőkön keresztül fog történni.

Röviddel a Fehér Házi nyilatkozat után az iráni „Nournews” hírügynökség közölte – „Trump legutóbbi nyilatkozatai az Iránnal folytatott közvetlen tárgyalásokról egy összetett és előre megtervezett pszichológiai művelet részét képezik, amelynek célja a helyi és nemzetközi közvélemény befolyásolása.

Visszatérve a Trump-Netanjahu találkozóra az elnök hangsúlyozta, miszerint „Izrael vissza akarja kapni a túszokat. Nagyon próbálkozunk,” – emellett kijelentette, azt szeretné, ha a gázai háború hamarosan véget érne.

„Szeretném, ha a háború véget érne, és úgy gondolom, hogy valamikor véget fog érni, ami nem a túl távoli jövőben lesz. Problémánk van a túszokkal, próbáljuk kiszabadítani őket. Ez egy hosszú folyamat, pedig nem kellene ennyire elhúzódnia. Remélem, hogy az izraeliek kedvelnek engem. Nagyon próbálkozunk a túszok kiszabadításával, és az izraeli nép is ezt akarja. Egy újabb tűzszünet lehetőségét is vizsgáljuk. Ő – mutatott Netanjahura, egy nagyszerű vezető, és keményen dolgozik a túszok ügyén. Ez egy kemény helyzet,” – tette hozzá az elnök, mire a miniszterelnök válasza rövid volt – „jó partnerem van.”

  • Az Asharq Al-Awsat londoni székhelyű szaúdi lap szerint Egyiptom új javaslatot terjesztett elő az Izrael és a Hamász közötti tűzszünetre, bár egy izraeli tisztviselő szerint Jeruzsálem nem kapott új ajánlatot Kairótól. A szaúdi médiának nyilatkozó egyiptomi forrás szerint az új javaslat nyolc életben lévő, és nyolc megölt túsz holttestének szabadon bocsátásáért cserébe számos palesztin terrorista és biztonsági fogoly szabadon engedne el Izrael, valamint biztosít 40-70 napig tartó tűzszünetet.

Netanjahu a maga részéről hangsúlyozta: „Beszéltünk a túszokról. Szörnyű szenvedés. A túszok szenvednek, és mi mindannyiukat ki akarjuk hozni. Egy újabb megállapodáson dolgozunk, és reméljük, hogy sikerül kiszabadítani az összes túszt, és eltávolítani a Hamászt Gázából,” – tette hozzá, majd a gázai kitelepítéssel kapcsolatban azt mondta, „az embereknek meg kell adni a választás szabadságát. Beszéltünk azokról az országokról, amelyek hajlandóak befogadni a gázaiakat. Szerintem ez a helyes lépés.”

Annak ellenére, hogy Izraelen kívül nemzetközi szinten elutasításra került, Trump állítása szerint Gázával kapcsolatos elképzelését jól fogadták, ugyanakkor azt is megjegyezte „vannak más elképzelések is.”

„Gáza hatalmas ingatlanterület, és részt fogunk venni benne. Az Egyesült Államok átveszi az irányítást és kezelni fogja. Gázát Izraelnek soha nem lett volna szabad feladnia, nem tudom, miért tették. Tudom, mert békét ígértek nekik, de ez nem jött össze, Gáza egy veszélyes halálcsapda,” – mondta, utalva Izrael 2005-ös kivonulására az övezetből.

A gázai tervvel ellentétben az elnök lényegesen részletesebben beszélt a fogságból kiszabadult túszokkal történt találkozásáról.

A gyűlölet elképesztő. Csövekben éltek – csövekben, amelyek rosszabbak voltak, mint az alagutak. Megkérdeztem tőlük, hogy volt-e bennük valamilyen ragaszkodás vagy szeretet. Azt mondták, hogy nem. Ez megdöbbentett. Pokolban éltek. Külsőre remekül néztek ki – normálisnak tűntek, de lelkileg megsebezve. Olyan emberek, akikkel szörnyű és borzalmas módon bántak – ilyet még soha nem láttam,” – mondta majd hozzátette, hogy október 7-e „szörnyű nap volt, az egyik legborzalmasabb a világtörténelemben.

„A túszokkal való találkozón megkérdeztem, hányan vannak még ott? Megkérdeztem, milyen állapotban vannak, és azt mondták, hogy csak 23-an élnek, a többiek meghaltak. Fiatal emberek nem szoktak csak úgy meghalni. Izraeli szülők jöttek hozzám, és azt mondták, hogy a fiúk ott halt meg, és arra kértek, hogy hozzam haza a holttestét. Borzalmas, ami történt. Voltak túszok, akik úgy néztek ki, mint a koncentrációs táborokban készült képeken,” – tette hozzá Trump.

Erdogan a barátom

Netanjahu beszélt Trumppal a törökök  szíriai jelenlétéről is, mondván – „nem akarjuk, hogy Törökország kihasználja Szíriát bázisként tevékenységéhez. Megbeszéltük, hogyan lehet elkerülni a konfliktust – és Trump közvetíthet,” – mire  az elnök miközben dicsérte Recep Tayyip Erdogan török elnököt hangsúlyozta – „minden Törökországgal kapcsolatos problémádat segítek megoldani. Nagyszerű a kapcsolatom Erdogannal.

Végezetül, Trump az alábbiakat mondta a jemeni hútik elleni folyamatban lévő hadműveletről – „nagy a probléma a hútikkal. Kemények voltunk és sikeresek. Súlyos csapást mértünk rájuk. Megsemmisítettük a hútikat, és nem tudják, mit tegyenek. Vezetőket és szakértőket öltünk meg, akik kifinomult rakétákat gyártottak.”

The post Netanjahu a Fehér Házban – Trump bejelentette, hogy Washington közvetlen tárgyalásokat folytat Iránnal, és a gázai háború rövidesen véget first appeared on Új Kelet Live.