ujkeletlive
Túszalku – amerikai nyomásra mindkét oldalon közelítenek az álláspontok
Annak ellenére, hogy izraeli politikai tisztviselők a Hamász terrorszervezet korábbi követeléseinek enyhítésére irányuló nyilatkozatait a gázai övezet megszállásának, és a humanitárius segélyek felfüggesztésének tulajdonítják, a felek hozzáállását illetően lényeges változás Donald Trump elnök és Binjámin Netanjahu miniszterelnök múlt heti Fehér Házi találkozóját követően érzékelhető.
A miniszterelnök jelenlétében Trump hangsúlyozta, miszerint „Izrael vissza akarja kapni a túszokat. Nagyon próbálkozunk,” – emellett kijelentette, azt szeretné, ha „a gázai háború hamarosan véget érne.” Az elnök múlt hét hétfői megjegyzését követően alig két nappal később a kormányülésen megjegyezte, hogy „közelebb vagyunk” a gázai túszok kiszabadításáról és a tűzszünet helyreállításáról szóló megállapodáshoz, utalva arra, hogy megbízottja Steve Witkoff, és az egyiptomi közvetítők olyan ideiglenes megállapodást próbálnak kötni, amely Izrael és a Hamász számára is elfogadható lenne.
Trump szavai alátámasztására, a héber médiában megjelent jelentések szerint az elraboltak családjainak nyilatkozó amerikai forrás [Witkoff] megerősítette, hogy a túszok kiszabadításának ügye a hétfői Trump-Netanjahu találkozó kiemelt prioritása volt. A Fehér Ház állítólag nyomást gyakorol egy szélesebb közel-keleti kezdeményezés részét képező megállapodás létrejötte érdekében. Ily módon, az elnök átfogó célja a gázai háború befejezésével az izraeli-szaúdi normalizáció elérése, nem mellesleg az Iránnal folytatott nukleáris tárgyalás szintén az átfogó terv részét képezi.
A legfrissebb hírek alapján a szaúdi Al-Arabiya csatorna arról számolt be, hogy a közvetítők és az Egyesült Államok még a hónap vége előtt szeretne összehozni egy újabb gázai tűzszüneti és túszalku megállapodást. Megjegyezve, hogy a Hamász elvben beleegyezett a megállapodás részeként a szabadon engedhető túszok számának növelésére, miközben az Egyesült Államok ígéretet tett az izraeli félre való nyomásgyakorlásra vonatkozóan.
Összegezve, az Al-Arabiya úgy tudja a Hamász ugyan csökkentheti valamennyivel a jelenlegi tárgyalási forduló eredményeit, de május közepe előtt lehetséges egy újabb túszalku és tűzszüneti megállapodás. Trump jövő hónap közepén várhatóan Szaúd-Arábiába, az Egyesült Arab Emírségekbe és Katarba látogat, ezért valamilyen kézzel fogható eredményt addig mindenképpen szeretne addig bemutatni.
Eközben a Ynet arról számolt be, hogy Izrael arra a legutóbbi javaslatra vár választ a Hamásztól, amely szerint kilenc vagy tíz életben lévő túsz szabadon engedését követeli – közöttük Edan Alexander amerikai-izraeli állampolgár, akiről életjelet a családjának a terrorszervezet egy propagandavideón keresztül szombaton küldött. Az izraeli 9-10 életben lévő túsz követelése ugyan csökkentett izraeli igény, bár közelebb van a Wittkoff-féle eredeti javaslathoz, amely 11 életben lévő fogvatartott kiszabadítására irányul. Emellett Jeruzsálemben mintegy tíz meggyilkolt holttest visszaszolgáltatását is követelik.
A héber médiában megjelent riportok szerint Netanjahu legutóbbi washingtoni útján állítólag azt is megígérte, miszerint beleegyezne abba, hogy lehetővé teszi a humanitárius segélyszállítmányok újrakezdését a Gázai övezetbe, és visszavonja csapatait a március 18-án újraindított harcokat megelőző állásokra. Miközben, az izraeli javaslat arra törekszik, hogy minden egyes túsz után kevesebb palesztin foglyot engedjenek szabadon.
Az izraeli tartós megszállásra vonatkozó kijelentésekkel szemben viszont az amerikaiak azt ígérték a Hamásznak, amennyiben beleegyeznek több mint nyolc túsz szabadon engedésébe, akkor garanciát kapnak arra, miszerint Izrael hajlandó lesz tárgyalásokat kezdeni a második szakaszról, amelynek fő eleme a háború beszüntetése.
Az AFP hírügynökségnek nyilatkozó Hamász-tisztviselő múlt héten pénteken azt mondta a terrorszervezet fő tárgyalója, Khalil al-Hajja által vezetett küldöttség, amely megérkezett Kairóba „valódi előrelépéshez vezet a háború befejezéséről, az agresszió leállításáról és a megszálló erők teljes kivonásáról szóló megállapodás elérése felé.”
Azt követően, hogy Izraelben az elmúlt napokban több száz tartalékos írta alá a túszok kiszabadítását követelő levelet, tegnap legalább 250 volt Moszad-tag, közöttük számos egykori magasrangú ügynök, aláírásával csatlakozott a pilóták kezdeményezéséhez, azonnali cselekvésre szólítva fel a kormányt egy olyan megállapodás elérése érdekében, amely biztosítja mind az 59 túsz hazatérését – akár a harcok beszüntetése árán.
Iráni-alku, röviden
A Trump-adminisztráció elégedett volt az ománi tárgyalások első fordulójával, amely a terveknek megfelelően zajlott, és elérte azt a célt, hogy a közvetett – azaz közvetítőkön keresztül kezelt tárgyalási szintű formátumot közvetlenre váltsák, – jelentette forrásokra hivatkozva az Axios riportere Barak Ravid.
Washington azt szeretné, hogy a tárgyalások második fordulójára jövő szombaton Rómában, és az előbb említett közvetett formában kerüljön sor. Ilymódon, bár a második forduló ezúttal Ománban lesz, a muszkáti közvetítők jelen lesznek a valószínűleg ugyanabban a szobában zajló közvetlen tárgyalásokon.
Megjegyzendő, hogy a két tárgyaló, Steve Witkoff amerikai megbízott és Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter körülbelül 45 percig beszéltek múlt szombaton, hosszabb ideig, mint amennyit a nyilvánosság előtt megerősítettek, – nyilatkozta az Axiosnak egy ismert forrás, a megbeszélést „érdemesnek, komolynak és kiválónak” minősítve, hozzátette, hogy az elmúlt nyolc év legmagasabb szintű párbeszédére került sor az Egyesült Államok és Irán tisztviselői között.
A szombati találkozó előtt a felek között meglehetős bizalmatlanság volt érezhető, ami a tárgyalások után mérséklődött, így az Egyesült Államok most azt szeretné elérni, hogy Irán a közeljövőben konkrét lépéseket tegyen annak érdekében, hogy nukleáris programját távoltartsa a fegyverkezéstől. Az Axiosnak nyilatkozó egyik forrás szerint ilyen lépés lehet a hat atombombához elegendő 60%-os dúsított urán lekeverése, miközben az iráni külügyminisztérium szóvivője tegnap azt mondta, hogy Teherán célja a szankciók feloldása.
Witkoff a tárgyalásokról állítólag tájékoztatta Ron Dermer izraeli stratégiaügyi minisztert, bár Binjámin Netanjahu miniszterelnök köztudottan szkeptikus a létrejöttét illetően, és arra akarja rávenni Trumpot, hogy a nyilvánvaló kudarc esetén katonai megoldáshoz folyamodjon. Az elnök megbízottja ugyanakkor megbeszéléseket folytatott több Öböl-menti állam tisztviselőivel is, akik viszont támogatásukat fejezték ki az irániakkal folytatott tárgyalások mellett, miközben Aragcsi a katari, kuvaiti és egyiptomi külügyminisztereket tájékoztatta a fejleményekről.
A lehetséges megállapodás hátterében a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója, Rafael Grossi a héten várhatóan Teheránba látogat még a tárgyalások második fordulója előtt, azzal a céllal, hogy megvitatassa a NAÜ iráni nukleáris létesítményekben végzett megfigyelési és ellenőrzési tevékenységét.
The post Túszalku és iráni nukleáris megállapodás first appeared on Új Kelet Live.