Avi/ujkelet.live
Az Al-Dzsadíd libanoni médiacsatorna jelentése szerint Izrael és Libanon a Washingtonban zajló tárgyalássorozat keretében napirendre tűzi az 1986-ban eltűnt izraeli navigátor, Ron Arad földi maradványainak hazaszállítását. Izrael azonban ezt cáfolta.
- Az ügy hátteréhez tartozik, hogy idén márciusban az izraeli légierő Saldag kommandósai titkos akciót hajtottak végre a kelet-libanoni Nabi Chit faluban, miután hírszerzési információk érkeztek a pilóta lehetséges temetkezési helyéről. Bár a katonák nem találtak új bizonyítékokat, a művelet lehetővé tette a védelmi apparátus egyik korábbi feltételezésének kizárását.
- Binjámin Netanjahu miniszterelnök a titkos missziót követően elismerte, hogy a művelet nem hozta meg a várt eredményt, ugyanakkor hangsúlyozta: Izrael állam és az ő személyes elkötelezettsége a foglyok és az eltűntek hazahozatalára nem szűnik meg.
- Napokkal az akció után a Kan közszolgálati műsorszolgáltató arról számolt be, hogy izraeli értékelések szerint a Libanonra gyakorolt jelenlegi nyomás előrelépést hozhat a régóta húzódó ügyben.
Libanoni elnök: Nincs alku a szuverenitásról
Joseph Aoun libanoni elnök a Washingtonban zajló, immár ötödik izraeli-libanoni tárgyalási forduló kezdetén határozottan elutasította mind az izraeli jelenlétet Dél-Libanonban, mind a külső – burkoltan Iránra értett – beavatkozást.
Hivatala közleménye szerint Aoun leszögezte:
- Libanon nem éri be kevesebbel, mint az izraeli megszállás végével és a külföldi gyámság bukásával, mivel az egyetlen járható út a nemzeti szuverenitás, az egyetlen zálog pedig maga a libanoni állam.
- Az elnök reményét fejezte ki, hogy a mostani tárgyalási forduló döntő lépés lesz az ország teljes területi szuverenitásának visszaállítása felé.
Tűzszüneti viták: Összecsapás Nabatieh közelében
A Hezbollah terrorszervezet azzal vádolta kedden Izraelt, hogy a dél-libanoni Nabatieh közelében civilekre lőtt, és ezzel megsértette az eddig általuk betartott tűzszünetet.
- A libanoni média szerint két ember életét vesztette, többen pedig megsérültek a lövöldözésben.
- A Hezbollah állítása szerint a célpontba került csoport tagjai utakat tisztítottak meg, és a romok alól próbálták kimenteni a mártírok holttesteit.
Az Izraeli Védelmi Erők határozottan cáfolja a civil áldozatokról szóló narratívát.
- A katonák a Nabatieh-hez közeli Ali Taher gerincnél – az izraeli biztonsági zónán belül – négy fegyveres Hezbollah-operatívot észleltek, akik egy bulldózerrel és egy motorkerékpárral nyomultak előre, közvetlen fenyegetést jelentve az ott állomásozó katonákra
- Miután a gyanúsítottak a figyelmeztető lövésekre és a felszólításra sem reagáltak, az izraeli erők tüzet nyitottak a fenyegetés elhárítására, legalább egy terroristát találat ért.
Trump és az iráni nukleáris alku: Ellentmondó jelzések
Donald Trump amerikai elnök egy bejegyzésben bejelentette, hogy Irán „teljes mértékben és maradéktalanul beleegyezett a legmagasabb szintű nukleáris ellenőrzésekbe a távoli jövőben is (a végtelenségig!)”.
- Trump közölte: a komoly iráni engedményekre tekintettel hozzájárult ahhoz, hogy a Hormuzi-szoros nyitva maradjon, és az Egyesült Államok ne vezessen be újabb tengeri blokádot – bár a hadihajók készenlétben állnak, ha a helyzet megváltozna.
A pénz: Az elnök igyekezett tompítani a szankciók feloldása miatti belföldi kritikákat: hangsúlyozta, hogy a felszabadított pénzek egy az USA által ellenőrzött letéti számlára kerülnek, amelyből Irán kizárólag élelmiszert és egészségügyi eszközöket vásárolhat – méghozzá közvetlenül az amerikai gazdáktól (kukoricát, búzát és szóját) a humanitárius válság enyhítésére. Az elnök optimistán zárta sorait: „A tárgyalások jól haladnak!”
Irán: Washingtoni források szerint Teherán a hétvégi tárgyalásokon beleegyezett abba, hogy az ENSZ ellenőrei ismét beléphessenek azokra a nukleáris helyszínekre, amelyeket azután zártak le, hogy az USA tavaly hármat lebombázott közülük.
- Az iráni külügyminisztérium szóvivője azonban némileg árnyalta a képet: közölte, hogy nem egyeztettek Rafael Grossival, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetőjével Svájcban, és nem tervezik, hogy az ENSZ megfigyelői belépjenek a megrongálódott létesítményekbe.
- Teherán azt is egyértelművé tette, hogy a zárolás alól feloldott milliárdok felhasználásáról kizárólag saját maga fog dönteni.
Al-Dzsazíra-fotósból Hamász-mesterlövész
Bizonyítékok kerültek elő arról, hogy Ahmed Washah, az Al-Dzsazíra katari hírcsatorna gázai fotósa valójában a Hamász terrorszervezet katonai szárnyának aktív mesterlövésze volt. Egy nyilvánosságra került felvételen Washah egy utcai felvonuláson látható, amint gépfegyverrel a levegőbe lő. A terroristát szombaton, egy izraeli légicsapás során likvidálták.
A halálát követően saját barátai az Instagramon „mártírként” emlegették, és nyíltan elismerték Hamász-tagságát. Az Izraeli Védelmi erők tájékoztatása szerint Ahmed Washah testvérével, Mohameddel együttműködve tevékenykedett, aki a Hamász rakétagyártó részlegének tagja volt, és szintén az Al-Dzsazíra újságírójaként dolgozott a Gázai övezetben, mielőtt áprilisban likvidálták.
Új parancsnok a Hadműveleti Igazgatóság élén
Barak Hiram dandártábornok vette át az Izraeli Védelmi Erők Hadműveleti Igazgatóságának vezetését, miután az előző parancsnok egy botrány miatt hirtelen távozott.
Hiram korábban a Gáza Hadosztályt vezette, azt megelőzően pedig a 99. hadosztály parancsnokaként vált ismertté a 2023. október 7-i terrortámadás során, a Be’eri kibucban vívott vitatott megítélésű harcok és a túszok életét kockáztató döntései miatt. A hadsereg belső taktikai vizsgálata azóta tisztázta őt a vádak alól.
Hiram Iszrael Somer dandártábornokot váltja, aki ebben a hónapban váratlanul lemondott és visszavonult a seregtől, miután felmerült a gyanú, hogy tiltott viszonyt folytatott egyik alárendelt tisztjével.
A Tel-Avivban, a Kirja főhadiszállás föld alatti parancsnoki központjában működő Hadműveleti Igazgatóság kulcsfontosságú szerv: feladata a háborús, vészhelyzeti és rutintervek koordinálása, a katonai csapatok elosztása, valamint a politikai vezetés számára nyújtandó védelmi ajánlások kidolgozása.
Katar-gate: A Moszad szakvéleményére vár az ügyészség
A rendőrség lezárta a nyomozást a „Katar-gate” botrány ügyében, a vádiratok benyújtása azonban várat magára, mivel az Államügyészség a Moszad jogi állásfoglalására vár, jelentette a 13-as csatorna. A titkosszolgálat szakvéleménye határozza meg, hogy a három fő gyanúsított – Jonatan Urich, Eli Feldstein és Iszrael Einhorn – PR-tevékenysége veszélyeztette-e az állambiztonságot vagy Izrael Egyiptomhoz fűződő kapcsolatait.
- A gyanú szerint Urich és Feldstein 2022 és 2024 októbere között – miközben Binjámin Netanjahu miniszterelnök médiatanácsadóiként dolgoztak – egy amerikai lobbicégen keresztül Katar kormányának végeztek imázsépítő PR-munkát Izraelben és külföldön.
- A Likud kampánystratégájaként ismert Einhorn a Perception nevű stratégiai cégén keresztül a vád szerint katari forrásokat csatornázott át Urich díjazására.
- Mindhármukat pénzügyi bűncselekményekkel is gyanúsítják.
Az ügyészségi döntést késlelteti, hogy a Moszad új igazgatója, Roman Gofman esetében összeférhetetlenség merülhet fel, mivel a vizsgált időszakban Netanjahu katonai titkáraként szolgált.
The post Ron Arad ügye, terrorista kettős szerepben és Katar-gate first appeared on Új Kelet Live.

