Avi/ujkelet.live
Mi történt: A Béketanács két vezető tisztviselője, Nickolay Mladenov és Aryeh Lightstone ma találkozott Binjámin Netanjahu miniszterelnökkel, és közölték vele, hogy le kell állítania a Gázai övezetben a támadásokat, ahogy azt Trump elnök 20 pontos terve keretében vállalta, nyilatkozta egy, a részleteket ismerő forrás a 12-es csatorna riporterének.
A dokumentum: A KAN közszolgálati műsorszolgáltató birtokába jutott dokumentum szerint Izrael kötelezettségvállalást kapott a Béketanácstól arra vonatkozóan, hogy a szervezet olyan országokat kutat fel világszerte, amelyek befogadják a Gázából érkező diákokat és betegeket.
- Háttér: Ez a vállalás egyfajta kompenzációként értelmezhető az gázaiak kitelepítésének ügyéért. Bár a lakosság kitelepítéséről korábban még a Trump-adminisztráció is nyíltan beszélt, a kérdés elhalványult az azt élesen ellenző arab államok nyomására.
- Az összefüggés: A Béketanács és az Egyesült Államok által nemrégiben Izraelnek átadott követelménylistában többek között szerepelt egy utazási terv kidolgozása a gázai diákok számára, valamint a betegek széles körű külföldi evakuálása. Ez egybevág a Béketanács azon ígéretével, hogy fogadóországokat talál számukra – ami a gyakorlatban egyfajta önkéntes migrációként működhet, még ha nem is abban a léptékben, amit Izrael eredetileg remélt.
A Hamász is a légicsapások leállítását követeli a megállapodás végrehajtásához
A helyzet: A Hamász terrorszervezet egyik tisztviselője a katari Al Dzsazírának adott nyilatkozatában figyelmeztetett: az USA által támogatott terv – amely a szervezet fegyvermentesítését és az izraeli erők kivonulását irányozza elő – veszélybe kerül, ha Izrael nem állítja le a Gázai övezet elleni fokozott légicsapásait.
A részletek:
- A terrorszervezet felvette a kapcsolatot a közvetítőkkel, sürgetve őket, hogy avatkozzanak be közvetlenül, és kényszerítsék Izraelt a katonai műveletek teljes beszüntetésére.
- „Világossá tettük a közvetítők számára, hogy a folytatódó támadások megzavarják a megállapodás végrehajtását és az ütemtervről szóló tárgyalásokat” – fogalmazott a Hamász forrása.
A követelés előzménye: A Hamász a múlt hét végén elfogadta a Béketanács ütemtervét a tűzszüneti megállapodás második szakaszára vonatkozóan.
- A Gázát irányító Hamász-hatóságok szerint az elmúlt 24 óra izraeli csapásaiban 18 ember vesztette életét, ami az elmúlt hónapok egyik legmagasabb napi halálos áldozatszáma.
Izrael élesen elutasítja a gázai leszerelési útitervet
A helyzet: Jeruzsálem hivatalosan is elhatárolódott a Gázai övezetre vonatkozó új leszerelési tervtől. Doron Spielman, a Miniszterelnöki Hivatal szóvivője kijelentette, a nyilvánosságra hozott dokumentum „nem tükrözi Izrael álláspontját”, és a kormány már eljuttatta észrevételeit az amerikai félnek.
Miért fontos: A nyilatkozat egyértelműen jelzi, hogy Izrael a Béketanács növekvő nyomása ellenére sem hajlandó leállítani a katonai műveleteket. A washingtoni adminisztráció prioritásával szembenálló izraeli álláspont szerint a jelenlegi keretrendszer súlyos biztonsági kockázatokat hordoz.
A főbb aggályok:
- A Hamász újjászerveződése: Az izraeli hírszerzés adatai szerint a terrorszervezet a korábbi tűzszüneti időszakot fegyverkezésre, több ezer új tag toborzására és a hadi infrastruktúra újjáépítésére használta fel.
- Valódi vs. látszólagos leszerelés: Spielman hangsúlyozta, hogy Izrael kizárólag a Hamász „valódi, ellenőrizhető és visszafordíthatatlan” demilitarizálását fogadja el, ami a fegyverek tényleges átadását jelenti.
A vitatott útiterv részletei: A nyilvánosságra került elgondolás szerint a Hamász a nehézfegyvereit egy új palesztin technokrata kormánynak adná át, amelyeket a Gázai övezetben tárolnának az „egy hatóság, egy törvény, egy fegyver” elve alapján. Emellett a gázai lakosok számára engedélyeznék a személyi lőfegyverek megtartását az új kormány licence alapján – ezt Izrael határozottan elutasítja.
Megjegyzendő: A miniszterelnök eddig nem kommentálta az ügyet. Egy diplomáciai forrás az irodájából azon délután a következő nyilatkozatot küldte a sajtónak: ,,Izrael nem fog visszavonulni a Gázai övezetben lévő jelenlegi vonalról, és továbbra is elhárít minden fenyegetést, amely polgárainkat és katonáinkat fenyegeti.”
Sztrock és Szmotrich újraszavazást követel a gázai megállapodásról
Mi történt: Orit Sztrock és Becalel Szmotrich szélsőjobboldali miniszterek a biztonsági kabinet döntésének megismétlését és újraszavazást követelnek a gázai megállapodás kapcsán, arra hivatkozva, hogy félrevezető információkat kaptak a döntéshozatal során.
Miért fontos: A két miniszter szerint a kabinet elé terjesztett rendezési terv jelentős pontokon eltér a valóságtól, és súlyos kockázatokat rejt magában Izrael számára.
A főbb kifogások:
- Hiányzó demilitarizálás: Állításuk szerint a Gázai övezet valódi fegyvermentesítése nem valósul meg.
- A tisztogatás és kivonulás ütemezése: Az izraeli hadsereg visszavonása már azelőtt megkezdődik, hogy a demilitarizáció teljes mértékben befejeződne.
- A Palesztin Hatóság szerepe: Az övezetben érvényesítendő jogi keretet a Palesztin Hatóság törvényei adják majd.
- Megváltozott feladatkörök: A nemzetközi stabilizáló erő eredeti mandátuma és rendeltetése megváltozik.
- Új, nem egyeztetett mechanizmusok: Egy olyan új nemzetközi ellenőrző mechanizmus jön létre, amelyet korábban nem mutattak be a kabinetnek.
- Feltételek nélküli újjáépítés: A megállapodás nem köti a gázai újjáépítési folyamatokat az övezet előzetes vagy párhuzamos fegyvermentesítéséhez.
- Palesztin állam: Az elfogadott útiterv ismételten és nyíltan a független palesztin állam megalakítását tűzi ki politikai célként.
Emlékeztető: Múlt heti jelentések szerint a kabinet korábbi jóváhagyása a nemzetközi stabilizáló erő beengedéséről elengedhetetlen feltétele volt annak, hogy Netanjahu miniszterelnök találkozhasson Donald Trump amerikai elnökkel a Fehér Házban. A két miniszter most azzal érvel, hogy a döntéshozatal során félrevezették őket.
Kritika: Jair Lapid ellenzéki vezető éles kritikával illette a két minisztert, és felszólította őket: nevezzék meg konkrétan, ki adta nekik a téves információkat.
„Mivel ez egy diplomáciai ügy, amelyet az amerikaiakkal véglegesítettek, pontosítanátok, hogy pontosan ki adta át nektek ezt a téves információt a kabinetben? Van valaki a kabinetben, aki nálatok magasabb tisztséget tölt be, vezette a tárgyalásokat az amerikaiakkal, és ő volt az, aki a téves információkat szolgáltatta?” – tette fel a kérdést Lapid, burkoltan a miniszterelnök felelősségére utalva.
Jichák Hercog optimistább, de a fegyvermentesítést elengedhetetlennek tartja
A szembenállás: Míg a Miniszterelnöki Hivatal továbbra is kritizálja a Béketanács Gázára vonatkozó útitervét, Jichák Herzog államelnök lényegesen bizakodóbb értékelést adott, bár hangsúlyozta: a Hamász teljes leszerelésének meg kell történnie.
Mit mondott az elnök:
- „Sok pozitív elemet látok a Béketanács erőfeszítéseiben, Trump elnök védnöksége és vezetése alatt” – fogalmazott Herzog.
- Hozzátette: „Úgy gondolom, hogy a 20 pontos terve, amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsa is elfogadott, valamint a mostani továbblépés az iránymutatásokkal és a megkötendő megállapodásokkal nagyon pozitív lépés, azzal a világos feltétellel… hogy a Hamászt le kell fegyverezni, és remélem, hogy a Hamászt teljesen le is fegyverzik.”
- Herzog rámutatott, hogy ez képezi az alapot a következő szakaszba való továbblépéshez és a technokrata kormány beengedéséhez. Véleménye szerint az amerikaiak, a Béketanács, Trump elnök és Mladenov erőfeszítései a remény jövőképét hozhatják el Gáza és Izrael népe számára egyaránt.
The post Mladenovék a gázai támadások leállítását kérték Netanjahutól first appeared on Új Kelet Live.
Forrás: ujkelet.live









Tokaj












































