Avi/ujkelet.live
A háború 809. napja : Jó reggelt!
Az egyiptomi hadsereg jelenléte a Sínai-félszigeten: Egy egyiptomi forrás azt nyilatkozta a szaúdi Asharq Al-Awsat szaúdi újságnak, hogy az egyiptomi erők az egyiptomi nemzetbiztonság fenntartása érdekében vannak jelen a Sínai-félszigeten, amiben Kairó nem hajlandó kompromisszumot kötni.
Az egyiptomi forrás hangsúlyozta, egyetlen egyiptomi katona sem vonult ki a Sínai-félszigetről semmilyen nyomás alatt. Az egyiptomi hadsereg jelenléte a Sínai-félszigeten az egyiptomi biztonsági apparátus értékelésétől függ mindenben, ami az ország biztonságával és a két éve heves háborúval teli régióval határos határaival, valamint Izrael azon kísérleteivel kapcsolatos, hogy a háborút Egyiptom területére tolja, és ez nem kapcsolódik alkukhoz vagy más kérdésekhez.
Az egyiptomi forrás megjegyezte, hogy az egyiptomi katonai erők Sínai-félszigeten való csökkentéséről szóló izraeli jelentések ugyanazok a jelentések, amelyek naponta panaszkodtak és figyelmeztettek a megnövekedett egyiptomi katonai jelenlétre a Sínai-félszigeten. Az egyiptomi forrás tisztázta, hogy a két ország közötti békemegállapodásban új záradékok szerepelnek, amelyek lehetővé teszik Egyiptom számára, hogy szükség esetén fenntartsa biztonságát.
Tűzszünet: Bishara Bahbah, az Izrael és a Hamász terrorszervezet közötti tárgyalások egyik közvetítője szerint nagyon nehéz átlépni a tűzszüneti megállapodás második szakaszába a nemzetközi stabilizációs erők Gázában való bevetése nélkül, mivel szerepük egyfajta stabilitás megteremtése, és különösen annak megakadályozása, hogy Izrael naponta megsértse a tűzszünetet.
A katari Al Dzsazírának adott interjúban Bahbah megjegyezte, hogy problémák vannak az erő létrehozásával: „Néhány ország érdeklődést mutatott, majd visszalépett, mások pedig azt állították, hogy érdeklődnek.”
Bahbah hangsúlyozta, hogy a fő probléma Izrael ellenállása Törökország stabilizációs erőkbe való csatlakozásávál szemben, és tisztázta, hogy ezt a kérdést Donald Trump amerikai elnök és Binjámin Netanjahu miniszterelnök a december 29-i találkozójukon meg fogják vitatni.
Gáza: Jelenleg nincs éhezés Gázában, mondta a régió legfőbb katolikus tisztviselője, hozzátéve, hogy nyomást kell gyakorolni a Hamász terrorszervezetre, hogy beleegyezzen Trump elnök 20 pontos víziójába az övezet jövőjéről.
„Étel legalább van” – mondta Pierbattista Pizzaballa bíboros, a latin pátriárka, miután a hétvégén látogatást tett Gáza egyetlen katolikus templomában. „Azt kell mondanunk, hogy már nincs éhínség vagy éhezés. Dolgok jönnek be. Nem minden, de teljesen más a helyzet a hat hónappal ezelőttihez képest.”
Szamária: Karácsonyfát és betlehemet gyújtottak fel hétfőn hajnalban a dzsenini Szent Megváltó templomnál, közölte a latin katolikus egyház a Facebookon.
A Palesztin Hatóság polgári védelmi ügynökségének sikerült megfékeznie a tüzet. Sérülésről vagy letartóztatásról nem érkezett jelentés.
Az egyház szerint a gyújtogatást feltehetően muszlim palesztinok, nem pedig zsidó telepesek követték el.
A Szent Megváltó Egyház szerint a dzsenini körzet egyházi vezetői hétfőn később találkoztak Kamal Abu al-Rub kormányzóval és más palesztin hatósági tisztviselőkkel a kormányzó hivatalában, hogy megvitassák a gyújtogatás kivizsgálását és hangsúlyozzák a közösségek közötti egység fontosságát.
Izraelre utalva az egyház kijelentette: „Biztosak vagyunk benne, hogy ez az incidens csak a megszállás céljait szolgálja – hogy megosztottságot szítson népünk között.”
Júdea: Zsidó lázadók érkeztek ma palesztin területre Har Hebron térségében, állatokat vertek és vágtak le, valamint több ott tartózkodó palesztin családtagot is bántalmaztak. A rendőrség reggel bejelentette, hogy letartóztattak öt gyanúsítottat.
Irán és a Hezbollah: A Hezbollah terrorszervezet panaszkodik, hogy Irán nem utal át elég pénzt a szervezetnek, jelentette a KAN közszolgálati műsorszolgáltató tegnap.
Az elmúlt hónapokban magas rangú Hezbollah és iráni tisztviselők megvitatták a költségvetést, amelyet Teherán idén átutal a szervezetnek. A Hezbollah körülbelül kétmilliárd dollárt kért, ami kétszerese annak az összegnek, amelyet Irán adni akart. Teherán elutasította a kérést.
Az elmúlt évben Irán több százmillió dollárt utalt át a Hezbollahnak az Izraellel vívott háború utáni újjáépítésre. A Hezbollah operatívjai továbbra is havi fizetést kapnak, amelyet még libanoni mércével is magasnak tartanak.
A Hezbollah szíriai klánoktól vásárol fegyvereket, és a terepen számos olyan dandár látható a szervezet soraiban, amelyek anyagilag nem károsultak – sem bérek, sem állomány, toborzás vagy kiképzés tekintetében. A Hezbollah azonban még mindig nem elégedett, mert az Izraellel vívott háborúban a szervezet hatalmas mennyiségű, két évtized alatt gyártott fegyvert veszített, és ezek helyreállítása hatalmas tőkét igényel.
Felejtős: A görög és ciprusi kollégájával tartott háromoldalú csúcstalálkozón a sajtónak nyilatkozva Netanjahu miniszterelnök utalt a török befolyásra a régióban.
Netanjahu Kiriákosz Micotakisz miniszterelnökkel és Nikosz Hrisztodulidisz ciprusi elnökkel közösen mondott beszédében Netanjahu kijelentette: „Igaz, a múltban országainkat birodalmak sorozata hódította meg.”
„De bátorság és áldozathozatal révén elértük a függetlenségünket a modern időkben” – folytatta. „Azoknak, akik arról fantáziálnak, hogy visszaállíthatják birodalmukat és uralmukat földjeink felett, azt mondom: Felejtsék el. Ez nem fog megtörténni. Ne is gondoljanak rá”.
„Elkötelezettek vagyunk és képesek vagyunk megvédeni magunkat, az együttműködésünk pedig tovább erősíti ezt a képességet”.
A háromoldalú csúcstalálkozó, a két ország közötti tizedik ilyen csúcstalálkozó, azt követően került megrendezésre, hogy jelentések szerint Görögország, Ciprus és Izrael egy gyorsreagálású katonai erő létrehozását vizsgálja a Földközi-tenger keleti részén, tekintettel Athén egyre növekvő aggodalomára Törökország bővülő katonai jelenlétével kapcsolatban.
The post Nincs éhezés Gázában, a Hezbollah panasza és üzi Erdogannak first appeared on Új Kelet Live.

