Kanada egy nagyon élhető minden szempontból komfortos ország. Bár a nyár rövid és meleg, a tél hosszú és zord mégis sok magyar honfitársunk gondolta úgy, hogy ott találja majd meg a számítását. Az ott élők kedvesek és igazi befogadóország . Ez annak is köszönhető, hogy Kanada kétnyelvű nemcsak angol hanem a francia is elfogadott hivatalos nyelv. Az ott letelepedett honfitársaink mindig is fontosnak tartották az anyaországgal való kapcsolatukat és a rendszerváltozás óta folyamatosan keresik nálunk a befektetési lehetőségeket. S ma már elmondhatjuk, Kanada közelebb van már hozzánk mint gondolnánk.
Balla Sándor a nemrégiben alakult Magyar Kanadai Üzleti Szövetség (HCBA) elnöke bűszkén újságolta, céljuk a kanadai-magyar vállalatok, szervezetek és magánszemélyek közötti kapcsolatok előmozdítása és javítása, az Európai Unió vámkedvezményeinek révén, a potenciális magyar cégeket és vállalkozásokat a kanadai piacra irányítsák. Küldetésük , hogy konferenciák és termékbemutatók révén felkeltse a kanadai befektetők érdeklődését a magyar termékek iránt, valamint tájékoztassa a partnereket a jelenlegi támogatási lehetőségekről és a magyarországi pályázatokról. Érdemes megemlíteni, hogy a szövetség vezérkarában a hatalmas ország jelentős vállalkozói vállaltak tisztséget -Tóth Eszter tiszteletbeli elnök, Loszmann Dániel alelnök és főtitkár Sharlkette Estrelle.
Kevesen tudják, Márkus György örökösen miskolci lokálpatrióta polgár családi vállalkozása keretében régóta importálja Kanadába a hazai baromfi feldolgozók termékeit. Évtizedek óta szoros üzleti kapcsolatban áll az össze nagy magyar húsüzemmel és konténerszámra vásárolja a Kanadában méltán keresett ,kedvelt termékeinket, évente több mint kétezer tonnát.
Mint hajdani vendéglátós fiaival Norberttel és Rolanddal – olyan családi vállalkozást alapított az észak amerikai kontinensen, amely a világ minden tájáról a legjobb minőségű húsáruval kereskedik. Ehhez persze az kell, hogy Márkus úr az év nagy részét Európában töltse, s főleg Magyarországon kutassa fel a kanadai igényeknek megfelelő termékeket.
Emlékezetem szerint, amikor Brazília kiszorult az ottani piacról, s lehetőség nyílt a magyar termékek nagyobb mennyiségben való felvásárlására Márkus Györgyöt azonnal fogadta a mezőgazdasági miniszter. Fazekas Sándor volt agrárminiszterrel először a tárca amerikai kiállításán találkoztak. Ott beszélték meg, hogy a jövőben közös erővell igyekszenek fellendíteni a hazai szárnyas hús exportját. Közben a tárcán belül keresik a megoldást, hogy miként támogathatnák a baromfitermelés és feldolgozás kultúrájában már jártas gazdaságokat. Ma már a külgazdasági és külügyminisztérium fókuszában egyre erőteljesebben terjeszkednek a magyar árukkal az óceánon túl és már nemcsak Kanadában hanem Amerikában is. Az ország francia nyevterületén kizárólagos importörökké váltak, s folyamatban van, hogy a magyar árukkal lássák el a British Columbiát is . Újabban a legjobb minőségű pehelypaplanokat szállítják két cégtől is Kanadába.
A magyar kormány fontosnak tartja, hogy ebben a gazdasági világválságban továbbra is piacra találjanak a hazai mezőgazdasági termékek az óceáon túl, így felértékelődött a HCBA, a szövetség jelentősége. A Márkus család, cége gondoskodik a folyamatos információcseréről, napra készen tudják, akár előre is, mi hiányzik a kanadai piacon. Mi az, ami gazdaságosan eladható ilyen nagytávolságra való szállítási költséggel is. Nem titkolt cél, ez a szövetség akár a magyar vállalkozók kanadai beruházásait is szívesen támogatja. Tudni kell, hogy sok magyar ajkú nagyvállalkozó él ebben az országban, s a zömük szívügyének s mi több hazafias kötelességének tartja a folyamatos gazdasági kapcsolatok erősítését a két baráti ország között.
A következő projekt, hogy a járvány elültével a legnagyobb kanadai vállalkozókat meghívják Magyarországra és az illetékes minisztériummal egyeztetve képet adjnak nekik a hazai gadaságról, s a befektetési lehetőségekről.
Márkus Györgyöt, mint a szövetség utazó konzulját kérték meg, támogassa a hazai egészségügyet ebben a járvány helyzetben. Örömmel tett eleget a felkérésnek, amikor egy ötezer dolláros csekket adhatott át a Borsod megyei kórház főigazgatójának. Ezzel a szerény összeggel is segítették a járvány elleni frontvonalban dolgozókat.