A Journal of Studies on Alcohol and Drugs című folyóiratban közzétett tanulmányukat a Qubit.hu szemlézte, eszerint a legtöbb kutatás teljesen alaptalan állításokat tett. A készítők ugyanis általában nem vették figyelembe a vizsgálatba bevont emberek egészségi állapotát, vagyis gyakran az absztinensek (alkoholt egyáltalán nem fogyasztók) és a ritka alkalmakkor italozók valamilyen betegség miatt nem nyúltak a pohárért. Így a mérsékelt, ám rendszeresen alkoholt fogyasztók várható élettartama és egészségi állapota tévesen tűnhetett jobbnak, ám a két csoport valójában nem összehasonlítható.
Olyannyira megtévesztők a korábbi vizsgálatok, hogy a heti egy és a napi két ital között fogyasztók tűntek a legegészségesebbnek, a kutatások többsége szerint legalábbis az ő halálozási arányaik a legalacsonyabbak a vizsgált periódusokban.
Stockwellék azonban megvizsgálták olyan kutatások eredményeit is, ahol az italozók és a kontrollcsoport mintaminősége megfelelő, vagyis például az absztinensek csoportját nem olyanok alkotják, akik valamilyen egészségügyi okból kifolyólag tettek le az alkoholról. Így máris nem érvényesültek a korábban az alkoholnak tulajdonított egészségvédő hatások – emelte ki a Qubit.hu.