Miért ébredünk fel hajnali három és négy között? Itt van a válasz rá – tudja mi az a farkasóra

Sokan tapasztalják, hogy hajnali három és négy között felébrednek, de vajon mi állhat ennek a furcsa jelenségnek a hátterében?

Előfordult már, hogy hajnali három és négy között hirtelen felébredt, és utána csak forgolódott az ágyban? Ne aggódjon, nincs egyedül ezzel a problémával. Bár elsőre furcsának vagy akár misztikusnak tűnhet, a jelenségnek nagyon is hétköznapi, tudományos magyarázata van. Nézzük, mi történik velünk ilyenkor, és hogyan tehetünk ellene!

Mi az a farkasóra?

A hajnali ébredéseket sokan farkasórának nevezik. A név onnan ered, hogy a régi hiedelmek szerint ilyenkor már csak a vadon élő állatok, például a farkasok vannak ébren.

A tudományos magyarázat azonban kevésbé titokzatos. Ebben az időszakban a testünkben zajló hormonális változások zavarhatják meg az alvást. Egyszerűen szólva, ilyenkor a szervezetünk még pihenő üzemmódban van, de a hormonok – például a melatonin, a kortizol és a szerotonin – szintje elkezd változni. Ez pedig könnyen ébredést okozhat.

A hajnali ébredéseket sokan farkasórának nevezik. A név onnan ered, hogy a régi hiedelmek szerint ilyenkor már csak a vadon élő állatok, például a farkasok vannak ébren.

Hogyan befolyásolják a hormonok az alvást?

Éjjel a testünk azon dolgozik, hogy regenerálja magát. Hajnali három körül viszont több fontos hormon szintje megváltozik:

  • A melatonin, ami segíti az elalvást, ilyenkor már csökkenni kezd.
  • A kortizol, amely a stresszt kezeli, nagyon alacsony szinten van.
  • A szerotonin, ami a hangulatunkat befolyásolja, szintén kevesebb ilyenkor.

Amikor ezek az értékek eltolódnak, könnyebben ébredünk fel. Ráadásul hajnalban a testhőmérsékletünk is alacsonyabb, az energiaszintünk pedig a mélyponton van. Ebben az állapotban érzékenyebbek vagyunk a stresszre, a szorongásra és a negatív gondolatokra, amik miatt gyakran nem tudunk visszaaludni.

Amikor ezek az értékek eltolódnak, könnyebben ébredünk fel. Ráadásul hajnalban a testhőmérsékletünk is alacsonyabb, az energiaszintünk pedig a mélyponton van. 

Mit tehetünk, hogy jobban aludjunk?

Ha gyakran felébred hajnali három és négy között, néhány apró változtatással sokat javíthat az alvásminőségén.

  1. Nyugtató esti rutin – Lefekvés előtt próbáljon meg relaxálni. Egy kis nyújtás, halk zene vagy meditáció sokat segíthet.
  2. Kerülje a koffeint és az alkoholt – A délutáni kávé vagy az esti pohár bor megzavarhatja az alvási ciklust, ezért érdemes ezeket elhagyni.
  3. Kapcsolja ki a képernyőket – A telefon, tablet és televízió kék fénye gátolja az alvást segítő melatonin termelődését. Lefekvés előtt legalább fél órával kapcsoljon ki minden kijelzőt.
  4. Ne egyen nehéz ételeket este – A túl laktató vacsora megterhelheti a gyomrát, ami szintén felébreszthet éjjel.
  5. Stresszcsökkentés napközben – Próbáljon beiktatni egy kis mozgást, jógát vagy egy sétát, hogy a nap végére könnyebben tudjon ellazulni.

Mi van, ha mégsem múlik el a probléma?

Ha rendszeresen előfordul, hogy felébred, és nem tud visszaaludni, érdemes lehet figyelni a többi alvási szokására is. Tartós gond esetén pedig nem árt szakemberhez fordulni, aki segíthet kideríteni, nincs-e hormonális egyensúlyzavar vagy más egészségügyi probléma a háttérben.