Avi/ujkelet.live
A háború 453. napja, Gázai övezet: A Kirijati-dandár a Gázai Hadosztály parancsnoksága alatt egy hónapja az övezet déli részén lévő Rafah térségében van bevetve.
A Rafah északi részén végzett rajtaütés során a csapatok lokalizáltak és megsemmisítettek egy rakéta és fegyvergyártó létesítményt, benne közepes hatótávolságú rakétákkal.
Ezen túlmenően a tevékenység részeként az erők terroristákat likvidáltak és megsemmisítették a Hamász infrastruktúráját.
Libanon: Az izraeli hadsereg a következő napokban arra készül, hogy kivonuljon Libanon nyugati szektorából, jelentette a KAN közszolgálati műsorszolgáltató tegnap este. Ez egy jelentős szektor, amely Ros Hanikra, Slomi, Naharia és más településekre néz.
Ezzel párhuzamosan a hadsereg az elmúlt napokban a határmenti infrastruktúra megerősítésén dolgozik. Az október 7-i mészárlásokból levont tanulságok részeként elhatározták, hogy minden izraeli település előtt lesz egy katonai bázis vagy előőrs. A kerítéssel szomszédos településeken, mint például Metula, a kék vonal – a nemzetközi határvonal – nyomvonalán a kerítésen túl új előőrsök építése és a határkerítés kék vonalra való áthelyezése a szándék. Az izraeli hadsereg becslése szerint az új elválasztó építése, beleértve a leendő előőrsök építését és a kerítés áthelyezését, körülbelül másfél éven belül befejeződik.
A nyugati szektorból való kivonulás az amerikai felügyeleti mechanizmussal koordinálva történik, amely az izraeli tevékenység koordinálásáért felelős a libanoni hadsereggel, mely a határ közelében kerül kihelyezésre.
Ez lesz az Izraeli Védelmi Erők második kivonulása Libanonból, miután körülbelül három héttel ezelőtt elhagyta Khiam falut. A többi szektorban az izraeli hadsereg még a hónap végén lezáruló tűzszünet próbaidőszaka után is maradni készül.
Hezbollah: Egy bejrúti nyugati forrás kedden azt nyilatkozta a KAN-nak, hogy ami a Hezbollah terrorszervezetet illeti, nem menne bele, hogy az izraeli erők 60 napnál tovább maradjanak Libanonban. Ennek hátterében azok az izraeli jelzések állnak, melyek szerint a határidő „nincs kőbe vésve”.
A forrás szerint a dél-libanoni lakosok cselekvésre kényszerítik a Hezbollahot, tekintettel arra, hogy sokan közülük még nem térhettek vissza otthonaikba az izraeli hadsereg térségbeli jelenléte miatt.
Emiatt a Hezbollah is fokozza fenyegetéseit. A szervezet egyik magas rangú tisztviselője egy tegnapi interjúban kijelentette: ,,Hatvan nap elteltével az Izraeli Védelmi Erők erőit megszálló erőnek tekintjük, és felléphetünk ellenük.”
A Hezbollah csapdában találja magát: egyrészt nincsenek ideális helyzetben a konfrontációhoz, és jelenleg az a prioritásuk, hogy Libanonon belsejében újraszerveződjenek, másrészt a terrorszervezet nem elégedett a libanoni parlament elnöke által összeállított megállapodással.
Vizsgálat: A Moti Baruch tartalékos vezérőrnagy által vezetett szakértői csoport, mely a háború közepette a hadsereg fegyelmét vette górcső alá, megállapította, hogy a fegyelem a harcok előrehaladtával egyre lazábbá vált.
Baruch csapatát november 21-én nevezte ki a vezérkari főnök, Herci Halevi altábornagy egy olyan incidenst követően, amelyben egy 71 éves izraeli civil egy katonával együtt meghalt a Hezbollah operatívjaival vívott fegyveres ütközet során. A civil egy magas rangú katonatiszt kíséretében lépett be Dél-Libanonba. de a szükséges katonai jóváhagyások nélkül.
A 11 tisztből – többségében tartalékosokból – álló csapatnak az volt a feladata, hogy az északi és déli fronton „részletes helyzetképet alkossanak a hadműveleti fegyelem fenntartásáról, a katonaság alakulatainál alkalmazott magatartási szabályokról és normákról”. Júdea és Szamária kimaradt a vizsgálatból.
„A csapat megállapította, hogy a több mint egy éve és három hónapja harcban álló egységek hadműveleti kimerültsége miatt a fegyelem és a biztonság lazulása tapasztalható az egyes egységeknél, ami a nem megfelelő eszközhasználatot, ill. olyan hadműveleti balesetekhez vezetett, amelyeket meg lehetett volna előzni” – mondta a katonaság.
A civilek harci övezetekbe való illetéktelen belépésével kapcsolatban a csapat megállapította, hogy ez nem gyakori jelenség, csak néhány incidenst találtak.
Az incidensek között szerepelt Zeev Erlich néhai izraeli kutató Libanonba belépése novemberben, amelyet a Katonai Rendőrség és az Északi Parancsnokság még mindig vizsgál; az elbocsátott tartalékos rabbi, Tzvi Kosztiner Gázába belépése szeptemberben; és egy meg nem nevezett donor belépése a Gázai övezetbe egy meg nem határozott időpontban.
Egyelőre egyetlen tisztet sem részesítettek megrovásban vagy büntetésben ezekért az incidensekért.
A csapat azt sem tudta megerősíteni, hogy a telepes vezető Daniella Weiss belépett volna a Gázai övezetbe. Weiss azt állította, hogy a háború alatt rendszeresen bement Gázába, bár ez idáig a hadseregnek erre nincs bizonyítéka.
A hadműveleti biztonságot illetően a csapat azt találta, hogy ,,a hadjárat folytatódásával a szigor csökkent, sőt előfordult, hogy nyíltan használtak mobileszközöket a harci zónákban”.
„Ez visszaköszön a közösségi médiában terjesztett, az ott tevékenykedő egységek pontos helyét feltüntető videókban, valamint a nemzetközi legitimációt aláásó, a harctérről készült videók terjesztésében”.
A hadsereg megjelenési és öltözködési szabályaival kapcsolatban a csapat megállapította, hogy ,,a harcok során minden területen kialakult a széleskörű kihágások jelensége, valamint a szabálytalan, nem katonai tépőzáras jelvények használata”.
A csapat számos más témát is vizsgált, köztük az egységek által kapott adományokat.
A csapat több javaslatot is megfogalmazott, többek között: a hadműveleti normák és a katonai fegyelem alapjainak megerősítése; ,,tanulási napok” tartása a fegyelem tárgyában, valamint fegyelmi intézkedések megtétele a parancsok megszegése esetén; a biztonság erősítése a harc során, pontos utasítások megfogalmazása a megjelenésre és a ruházatra vonatkozóan; rendszeresebb szünetek a harcoló csapatok számára; és a többi.
Halevi vezérkari főnök utasította a hadsereget, hogy haladéktalanul hajtsa végre a vizsgálat megállapításait.
Továbbá utasított, hogy hozzanak létre egy olyan mechanizmust, amelyben minden hadosztályparancsnoknak – dandártábornoki rangú harci tiszteknek – van egy vezérőrnagyi rangú tisztje mint „edző”, aki értékeli a hadosztályukban uralkodó fegyelmet és biztonsági helyzetet, ,,és a parancsnokokkal együtt tanulási és fejlesztési folyamatot alakítanak ki”.
The post Gáza, izraeli kivonulás előkészítése Libanonból és a vizsgálat first appeared on Új Kelet Live.